Stolica Syrii oraz główne miasta
Stolicą Syrii jest Damaszek, drugie co do wielkości (po Aleppo) miasto Syrii. Populacja miasta wynosi ok. 1,7 mln mieszkańców (2009r), a ludność całego zespołu miejskiego ok. 4,36 mln (2007). Leży w południowo – zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada, u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. To największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, ważny ośrodek handlowy. Jest to także jedno z ciągle zamieszkanych i najstarszych miast na świecie, jakie określa się kulturalnym i religijnym centrum orientu.
Największe miasto Syrii, Aleppo, według danych z 2004 r było zamieszkane przez 2,14 mln mieszkańców. Obecnie, ze względu na panującą w mieście sytuację, trudno potwierdzić te dane. Od grudnia 2016 r miasto znajduje się pod pełną kontrolą wojsk rządowych.
Na liście największych miasta Syrii, z ludnością powyżej 100.000, plasują się kolejno: Hims, Latakia, Hama, ar-Rakka, Dajr Az-Zaur, Al-Hasaka, Al-Kamiszli.
Podział administracyjny Syrii
Syria podzielona jest na 13 prowincji (muhafaz), które zwykle noszą nazwę stolicy. Wydzielone jest także miasto Damaszek, co razem daje 14 prowincji: miasto Damaszek, Damaszek, Al-Kunajtira, Dara, As-Suwajda, Hims, Tartus, Latakia, Hama, Idlib, Aleppo, Ar-Rakka, Dajr az-Zaur, Al-Hasaka.
Położenie Syrii oraz ukształtowanie terenu
Syria to niewielkie państwo arabskie, leżące w Azji południowo – zachodniej, na Bliskim Wschodzie, nad Morzem Śródziemnym. Zajmuje powierzchnię 185 180 km²
Syria graniczy z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km). Długość linii brzegowej wynosi 74,5 km.
Syria jest w większości krajem wyżynnym, w zachodniej części terenu występują obszary górzyste. Nadmorskie niziny, zajmujące niewielki procent kraju, znajdują się na zachodzie. Na większej części Syrii znajduje się Płaskowyż Centralny, którego średnia wysokość wynosi 500 m n.p.m. Na jego obszarze występują liczne izolowane masywy wulkaniczne , z których najwyższy jest Dżabal ad-Duruz (1800 m n.p.m). Na południowym wschodzie rozciąga się półpustynna Al.-Dżazira, na południowym wschodzie – zajmująca około 1/3 powierzchni kraju – kamienista Pustynia Syryjska. Tereny górskie zajmują bardzo małą część kraju. Największe góry to pasmo Antylibanu, gdzie wznosi się najwyższy szczyt Syrii – Dżabal Asz-Szajch o wysokości 2814 m n.p.m. Góry Dżabal an-Nusajrija są dużo mniejsze (1562 m n.p.m.) i rozciągają się na północ od Antylibanu, wzdłuż wybrzeża. Przez Syrię przepływają dwie duże rzeki: Eufrat oraz Asi. Na terenie kraju znajduje się także kilka dużych jezior.
Klimat w Syrii
Klimat Syrii cechuje dość duża łagodność i wysoka ilość opadów. Charakterystycznymi zjawiskami pogodowymi są burze piaskowe i pyłowe na Pustyni Syryjskiej i jesienne burze w strefie nadbrzeżnej, związane z cyrkulacją mas powietrza.
Transport w Syrii
Na terenie Syrii istnieje prawie 95000 km dróg, w tym nawierzchnię utwardzoną posiada ponad 19000 km, a nieutwardzoną ponad 75000 km. Transport kolejowy odbywa się po ponad 2700 km torów (w tym 460 km zajmuje kolej wąskotorowa). Zlokalizowanych jest tu także 90 lotnisk, w tym 26 o utwardzonej nawierzchni.