Stolica Azerbejdżanu oraz najważniejsze miasta na mapie Azerbejdżanu
Baku jest stolicą i największym miastem Azerbejdżanu. To także największe miasto nad Morzem Kaspijskim i na Kaukazie. Baku znajduje się 28 metrów pod poziomem morza, co sprawia, że jest największym miastem na świecie, położonym najniżej poziomu morza. Znajduje się na południowym brzegu Półwyspu Apszerońskiego. Ludność miejska oszacowana jest na ponad dwa miliony ludzi, co stanowi około 25 procent wszystkich mieszkańców tego kraju. Sumgait jest jednym z największych miast w Azerbejdżanie, w pobliżu Morza Kaspijskiego. Miasto liczy 325.200 mieszkańców, co czyni go drugim co do liczby ludności miastem w Azerbejdżanie. Gandża jest drugim co do wielkości i trzecim pod względem populacji miastem Azerbejdżanu. Na powierzchni 110 km2 mieszka 323,000 osób. Pozostałe miasta w kraju, są zamieszkałe przez mniej niż 100 000 osób. Należą do nich m.in.: Mingeczaur, Lenkoran, Szyrwan czy Nachiczewan.
Podział administracyjny Azerbejdżanu
Azerbejdżan administracyjnie jest podzielony na 66 rejonów (Rejon Abşeron, Rejon Ağcabədi, Rejon Ağdam, Rejon Ağdaş, Rejon Ağstafa, Rejon Ağsu, Rejon Astara, Rejon Babək, Rejon Balakən, Rejon Bərdə, Rejon Beyləqan, Rejon Biləsuvar, Rejon Cəbrayıl, Rejon Cəlilabad, Rejon Culfa, Rejon Daşkəsən, Rejon Dəvəçi, Rejon Füzuli, Rejon Gədəbəy, Rejon Goranboy, Rejon Göyçay, Rejon Göygöl, Rejon Hacıqabul, Rejon İmişli, Rejon İsmayıllı, Rejon Kəlbəcər, Rejon Kəngərli, Rejon Kürdəmir, Rejon Laçın, Rejon Lenkoran, Rejon Lerik, Rejon Masallı, Rejon Neftçala, Rejon Oğuz, Rejon Ordubad, Rejon Qax, Rejon Qazax, Rejon Qəbələ, Rejon Qobustan, Rejon Quba, Rejon Qubadlı, Rejon Qusar, Rejon Saatlı, Rejon Sabirabad, Rejon Şahbuz, Rejon Salyan, Rejon Şamaxı, Rejon Samux, Rejon Sədərək, Rejon Şəki, Rejon Şəmkir, Rejon Şərur, Rejon Siyəzən, Rejon Şuşa, Rejon Tərtər, Rejon Tovuz, Rejon Ucar, Rejon Xaçmaz, Rejon Xızı, Rejon Xocalı, Rejon Xocavənd, Rejon Yardımlı, Rejon Yevlax, Rejon Zaqatala, Rejon Zəngilan, Rejon Zərdab) oraz 77 miast, z pośród których 12 jest miastami wydzielonymi (Baku, Gandża, Lenkoran, Mingeczaur, Nachiczewan, Naftalan, Şəki, Şirvan, Sumgait, Şuşa, Stepanakert, Yevlax). Ponadto, Azerbejdżan obejmuje Nachiczewańską Republikę Autonomiczną, składającą się z 7 regionów i jednego wydzielonego miasta.
Mapa Azerbejdżanu sieć transportowa
Azerbejdżan jest największym krajem w regionie Kaukazu. Znajduje się na skrzyżowaniu Zachodniej Azji i Wschodniej Europy. Na wschodzie ograniczony jest przez wody Morza Kaspijskiego. Na północy graniczy z Rosją, na północnym zachodzie z Gruzją, na zachodzie z Armenią a na południu z Iranem. Natomiast eksklawa Azerbejdżanu Nachiczewańska Republika Autonomiczna ograniczona jest przez Armenię, Iran oraz Turcję. Łączna długość granic lądowych Azerbejdżanu wynosi 2648 km, zaś linia brzegowa rozciąga się na długości 800 km. Terytorium Azerbejdżanu ciągnie się przez 400 km z północy na południe i 500 km z zachodu na wschód. Łączna powierzchnia kraju wynosi 86.600 km2. Spośród trzech państw Zakaukazia, Azerbejdżan ma największy obszar lądowy.
Topografia terenu Azerbejdżanu
Dominują trzy cechy fizyczne Azerbejdżanu: Morze Kaspijskie, którego linia brzegowa tworzy naturalną granicę na wschodzie Wielki Kaukaz – pasmo górskie na północy i rozległe równiny w centrum kraju. Istnieją również trzy pasma górskie Wielki i Mały Kaukaz oraz Góry Tałyskie, które łącznie obejmują około 40 procent powierzchni kraju. Najwyższym szczytem Azerbejdżanu jest Bazardüzü o wysokości 4466 m, a najniższy punkt znajduje się na Morzu Kaspijskim i sięga -28 m. Największym jeziorem jest Sarysu o powierzchni 67 km² a najdłuższą rzeką jest Kura.
Mapa Azerbejdżanu sieć transportowa
Transport Azerbejdżanu obejmuje ruch lotniczy, drogi wodne, koleje i drogi. Azerbejdżańska sieć kolejowa rozciąga się na długości 2918 km, z czego 1278 km jest zelektryfikowana. Szerokość toru wynosi 1520 mm. Sieć drogowa Azerbejdżanu wynosi 59 141 km długości, z czego 29 210 km posiada nawierzchnię asfaltową. Jeżeli chodzi o transport morski, to wszystkie szlaki morskie rozpoczynają swoją się w Baku, gdzie jest największy port na Morzu Kaspijskim. Pozostałe porty morskie znajdują się w Lankaran, Sumgait, Neftçala i w Dübendi. Azerbejdżan ma 35 portów lotniczych. Głównym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy w Baku, który jest głównym węzłem linii lotniczych Azerbaijan Airlines. Większymi lotniskami są także: port lotniczy Gandża, port lotniczy Lenkoran oraz port lotniczy Nachiczewan.