Mapa Chińskiej Republiki Ludowej

Stolica Chin oraz najważniejsze miasta na mapie Chin

Mapa największych miast Chin

Mapa największych miast Chin

Chińska Republika Ludowa to najbardziej zaludniony kraj na świecie, o populacji ponad 1,35 mld. Istnieje ponad 160 miast o populacji ponad 1 miliona. Stolicą kraju jest Pekin będący jednocześnie jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Ludności w Pekinie w 2013 r. było 21.150.000. Największym chińskim miastem jest jednak Szanghaj o populacji ponad 24 mln. Jest to światowe centrum finansowe, znajdujące się w delcie rzeki Jangcy we wschodnich Chinach. Kolejnym dużym miastem jest Chongqing położone w południowo-zachodnich Chinach. Chongqing ma znaczącą historię i kulturę i służy jako centrum gospodarcze, produkcyjne i handlowe. Pozostałe miasta zasługujące na miano największych chińskich miast to m.in.: Tiencin, Kanton, Shenzhen, Wuhan, Dongguan, Chengdu czy Hongkong.

Podział administracyjny Chin

Mapa administracyjna Chin

Mapa administracyjna Chin

Chińska Republika Ludowa ma kontrolę administracyjną nad 22 prowincjami: Anhui, Fujian, Gansu, Guangdong, Hajnan, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Jilin, Junnan, Kuejczou, Liaoning, Qinghai, Shaanxi, Shanxi, Syczuan, Szantung, Zhejiang). Chiny również są podzielone na pięć autonomicznych regionów (Kuangsi, Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Sinciang, Tybet), cztery wydzielone miasta (Chongqing, Pekin, Szanghaj, Tiencin) oraz dwa specjalne regiony administracyjne (Hongkong, Makau), które cieszą się autonomią polityczną.

Mapa fizyczna Chin – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Chin

Mapa fizyczna Chin

Chińska Republika Ludowa to kraj położony w Azji Wschodniej, obejmujący około 9,6 miliona kilometrów kwadratowych. Chiny pod względem powierzchni są trzecim największym krajem na świecie. Kraj ten ma najdłuższą granicę lądową na świecie, mierzącą 22117 km od ujścia rzeki Yalu w Zatoce Tonkin. ChRL graniczy z 14 narodami: Afganistanem, Bhutanem, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mjanmą, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem i Wietnamem.

Topografia terenu Chin

Mapa topograficzna Chin

Mapa topograficzna Chin

Krajobraz Chin jest zróżnicowany. Większą część powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry. Niziny stanowią zaledwie 10% całkowitej powierzchni i występują głównie na północy kraju w postaci stepów i pustyń. Północno-wschodnie Chiny zajmuje Nizina Mandżurska, a na zachód od niej rozciągają się góry zwane Wielki Chingan. Osiągają one wysokość do 2029 m n.p.m. W północno-wschodnich Chinach ciągnie się Mały Chingan i Góry Wschodniomandżurskie. Po stronie południowo-wschodniej na obszarze Wyżyny Południowo-Wschodniej, rozciągają się Góry Południowochińskie, gdzie najwyższy szczyt Huanggang Shan liczy 2158 m n.p.m. Na terytorium Chin znajduje się najwyżej położona wyżyna na ziemi nazwana Wyżyną Tybetańską. Zajmuje ona południowo-zachodnią część kraju i wznosi się na wysokość 4000–5000 m n.p.m. Z wyżyny tej rozpościera się widok na otaczające ją najwyższe pasma na świecie, m.in.: Pamir od zachodu, Himalaje od południa i łańcuch górski Karakorum.

Mapa Chin drogowa sieć transportowa, kolejowa, lotnicza i morska

Mapa transportowa Chin

Mapa transportowa Chin

Chińska Republika Ludowa posiada ponad 3.300.000 km całkowitej sieci dróg. Utwardzonych dróg jest około 770 tyś. km. W 2011 r. Chiny posiadały około 130.000 km autostrad, co sprawia, że jest to najdłuższy system autostrad na świecie. Drogi krajowe rozciągają się do wszystkich zakątków kraju.
Głównym środkiem transportu w Chinach jest kolej, która jest trzecią największą siecią kolejową na świecie. Łączna jej długość wynosi 100 000 km. Około 47 % sieci jest zelektryfikowana. W kraju istnieje dobrze rozwinięty system metra, który obsługiwany jest w Pekinie, Changchun, Chengdu, Chongqing, Dalian, Foshan, Hangzhou, Kunming, Nanjing, Szanghaj, Shenyang, Shenzhen, Suzhou, Tiencin, Wuhan, Xi’an, Chengdu.

Chiny mają około 500 portów lotniczych, z czego około 400 posiada pasy startowe utwardzone. Jednym z głównych lotnisk jest Międzynarodowy Port lotniczy Pekin, położony 27 km na północny wschód od centrum Pekinu. Ma on największy przepływ pasażerów rocznie. W Szanghaju ruch lotniczy odbywa się za pośrednictwem Portu lotniczego Szanghaj-Pudong oraz Portu lotniczego Szanghaj-Hongqiao. Inne główne porty lotnicze znajdują się w Chengdu, Chongqing, Dalian, Hangzhou, Harbin, Hohhot, Kanton, Kunming, Qingdao, Tianjin, Shenyang, Urumczi, Xiamen i Xi’an.

Chiny mają ponad 2000 portów, z których 130 jest otwarte dla obcych statków. Główne porty rzeczne, w tym dostępne dla statków oceanicznych są w Beihai, Dalian, Dandong, Fuzhou, Guangzhou, Haikou, Hankou, Huangpu, Jiujiang, Lianyungang, Nanjing, Nantong, Ningbo, Qingdao, Qinhuangdao, Rizhao, Sanya, Szanghaj, Shantou, Shenzhen, Tianjin, Weihai, Wenzhou, Xiamen, Xingang, Yangzhou, Yantai i Zhanjiang.

Interaktywna Mapa Chińskiej Republiki Ludowej - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę