Mapa Arabii Saudyjskiej

Stolica Arabii Saudyjskiej oraz najważniejsze miasta na mapie Arabii Saudyjskiej

Mapa największych miast Arabii Saudyjskiej

Mapa największych miast Arabii Saudyjskiej

Stolicą i największym miastem w Arabii Saudyjskiej jest Rijad. Jest on położony w centrum Półwyspu Arabskiego i jest domem dla 5.254.560 mieszkańców. Pełni funkcję centrum gospodarczego i kulturalnego kraju. Dżudda to miasto na wybrzeżu Morza Czerwonego, będące głównym miejskim centrum zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest to największe miasto w Prowincji Mekka oraz największy port morski na Morzu Czerwonym, a także drugie co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej. Jego populacja wynosi 5,1 mln. Dżudda jest ważnym węzłem handlowym w kraju. Mekka jest to stolica regionu Hidżaz i prowincji Mekka, położona w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Zamieszkuje ją około 2 milionów osób. Jest to najświętsze miasto muzułmanów oraz ważne centrum religijne islamu. Pozostałe większe miasta w Arabii Saudyjskiej  to Medyna, Al-Hasa, At-Ta’if, Ad-Dammam, Chamis Muszajt, Burajda i Al-Chubar.

Podział administracyjny Arabii Saudyjskiej

Mapa administracyjna Arabii Saudyjskiej

Mapa administracyjna Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska dzieli się na 13 prowincji: Al-Baha, Al-Hudud asz-Szamalija, Al-Dżauf, Medyna, Al-Kasim, Rijad, Prowincja Wschodnia, Asir, Hail, Dżizan, Mekka, Nadżran i Tabuk. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego, jest podział prowincji na 118 gubernatorstw. Gubernatorstwa są dalej podzielone na pod-gubernatorstwa.

Mapa fizyczna Arabii Saudyjskiej – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Arabii Saudyjskiej

Mapa fizyczna Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska jest największym państwem arabskim w Azji Zachodniej o powierzchni około 2.150.000 km2, stanowiącą większą część Półwyspu Arabskiego. Pod względem powierzchni zajmuje 13 miejsce wśród największych narodów świata. Graniczy z Jordanią, Irakiem, Kuwejtem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Omanem i Jemenem. Arabia Saudyjska położona jest zarówno nad wybrzeżem Morza Czerwonego jak i Zatoki Perskiej. Długość granic lądowych wynosi 4415 km, natomiast linia brzegowa ciągnie się przez 2640 km. W najszerszym punkcie Arabia Saudyjska ma ok. 1200 km szerokości, zaś jej długość wynosi 1880 km.

Topografia terenu Arabii Saudyjskiej

Mapa topograficzna Arabii Saudyjskiej

Mapa topograficzna Arabii Saudyjskiej

Geografia Arabii Saudyjskiej jest zdominowana przez Pustynię Arabską, gdyż zajmuje 80% całkowitej jej powierzchni. Główną cechą topograficzną jest centralny płaskowyż, który wznosi się gwałtownie od Morza Czerwonego i stopniowo schodzi do Nejd i do Zatoki Perskiej. Na wybrzeżu Morza Czerwonego, jest wąska równina przybrzeżna, znana jako Tihama. Południowy zachód jest górzysty. Znajduje się tu najwyższy punkt w kraju, Dżabal as-Sauda osiągający 3133 m wysokości. Na terenie kraju nie ma praktycznie żadnych rzek ani jezior.

Mapa Arabii Saudyjskiej sieć transportowa

Mapa transportowa Arabii Saudyjskiej

Mapa transportowa Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska posiada dobrze rozbudowaną sieć dróg, zwłaszcza tych, które łączą główne ośrodki miejskie i gospodarcze. Łącznie Królestwo posiada 221.372 km dróg, z czego 47529 km (w tym 3891 km dróg ekspresowych ) ma nawierzchnię utwardzoną. Główne autostrady Arabii Saudyjskiej to:  Dammam – Abu Hadriya – Ras Tanura (257 km), Khaybar – Al Ola (175 km), Mecca – Madinah Al Munawarah (421 km), Riyadh – Dammam (383 km), Riyadh – Sudair – Al Qasim (317 km), Riyadh – Taif (750 km), Taif – Abha – Jizan (750 km), Medina – Tabuk (680 km), Jeddah – Al Leith – Jizan (775 km), Jeddah – Mecca (80 km). Główne porty w kraju nad Zatoką Perską zlokalizowane są w: Dammam, Jubail, Ras Tanura, Khafji, Khobar i w Ras Al-Zour, natomiast porty morskie nad Morzem Czerwonym mieszczą się w Jeddah, Yanbu’ al Bahr, Al Lith, Duba, Rabigh, Jizan oraz w Farasan. W Arabii Saudyjskiej istnieje 204 lotnisk, z których 71 posiada utwardzone pasy startowe. Największymi lotniskami w kraju są Port lotniczy Ad-Dammam, Port lotniczy Dżudda i Port lotniczy Rijad. Pozostałe lotniska obsługujące loty międzynarodowe znajdują się w Medynie i w Janbu. Połączenie krajowe odbywają się za pośrednictwem Portu lotniczego Abha, Portu lotniczego Dżizan, Portu lotniczego Burajda, Portu lotniczego Hail, Portu lotniczego Tabuk oraz lotniska w Taif.

Interaktywna Mapa Arabii Saudyjskiej - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę