Stolica Arabii Saudyjskiej oraz najważniejsze miasta na mapie Arabii Saudyjskiej
Stolicą i największym miastem w Arabii Saudyjskiej jest Rijad. Jest on położony w centrum Półwyspu Arabskiego i jest domem dla 5.254.560 mieszkańców. Pełni funkcję centrum gospodarczego i kulturalnego kraju. Dżudda to miasto na wybrzeżu Morza Czerwonego, będące głównym miejskim centrum zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest to największe miasto w Prowincji Mekka oraz największy port morski na Morzu Czerwonym, a także drugie co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej. Jego populacja wynosi 5,1 mln. Dżudda jest ważnym węzłem handlowym w kraju. Mekka jest to stolica regionu Hidżaz i prowincji Mekka, położona w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Zamieszkuje ją około 2 milionów osób. Jest to najświętsze miasto muzułmanów oraz ważne centrum religijne islamu. Pozostałe większe miasta w Arabii Saudyjskiej to Medyna, Al-Hasa, At-Ta’if, Ad-Dammam, Chamis Muszajt, Burajda i Al-Chubar.
Podział administracyjny Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska dzieli się na 13 prowincji: Al-Baha, Al-Hudud asz-Szamalija, Al-Dżauf, Medyna, Al-Kasim, Rijad, Prowincja Wschodnia, Asir, Hail, Dżizan, Mekka, Nadżran i Tabuk. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego, jest podział prowincji na 118 gubernatorstw. Gubernatorstwa są dalej podzielone na pod-gubernatorstwa.
Mapa fizyczna Arabii Saudyjskiej – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu
Arabia Saudyjska jest największym państwem arabskim w Azji Zachodniej o powierzchni około 2.150.000 km2, stanowiącą większą część Półwyspu Arabskiego. Pod względem powierzchni zajmuje 13 miejsce wśród największych narodów świata. Graniczy z Jordanią, Irakiem, Kuwejtem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Omanem i Jemenem. Arabia Saudyjska położona jest zarówno nad wybrzeżem Morza Czerwonego jak i Zatoki Perskiej. Długość granic lądowych wynosi 4415 km, natomiast linia brzegowa ciągnie się przez 2640 km. W najszerszym punkcie Arabia Saudyjska ma ok. 1200 km szerokości, zaś jej długość wynosi 1880 km.
Topografia terenu Arabii Saudyjskiej
Geografia Arabii Saudyjskiej jest zdominowana przez Pustynię Arabską, gdyż zajmuje 80% całkowitej jej powierzchni. Główną cechą topograficzną jest centralny płaskowyż, który wznosi się gwałtownie od Morza Czerwonego i stopniowo schodzi do Nejd i do Zatoki Perskiej. Na wybrzeżu Morza Czerwonego, jest wąska równina przybrzeżna, znana jako Tihama. Południowy zachód jest górzysty. Znajduje się tu najwyższy punkt w kraju, Dżabal as-Sauda osiągający 3133 m wysokości. Na terenie kraju nie ma praktycznie żadnych rzek ani jezior.
Mapa Arabii Saudyjskiej sieć transportowa
Arabia Saudyjska posiada dobrze rozbudowaną sieć dróg, zwłaszcza tych, które łączą główne ośrodki miejskie i gospodarcze. Łącznie Królestwo posiada 221.372 km dróg, z czego 47529 km (w tym 3891 km dróg ekspresowych ) ma nawierzchnię utwardzoną. Główne autostrady Arabii Saudyjskiej to: Dammam – Abu Hadriya – Ras Tanura (257 km), Khaybar – Al Ola (175 km), Mecca – Madinah Al Munawarah (421 km), Riyadh – Dammam (383 km), Riyadh – Sudair – Al Qasim (317 km), Riyadh – Taif (750 km), Taif – Abha – Jizan (750 km), Medina – Tabuk (680 km), Jeddah – Al Leith – Jizan (775 km), Jeddah – Mecca (80 km). Główne porty w kraju nad Zatoką Perską zlokalizowane są w: Dammam, Jubail, Ras Tanura, Khafji, Khobar i w Ras Al-Zour, natomiast porty morskie nad Morzem Czerwonym mieszczą się w Jeddah, Yanbu’ al Bahr, Al Lith, Duba, Rabigh, Jizan oraz w Farasan. W Arabii Saudyjskiej istnieje 204 lotnisk, z których 71 posiada utwardzone pasy startowe. Największymi lotniskami w kraju są Port lotniczy Ad-Dammam, Port lotniczy Dżudda i Port lotniczy Rijad. Pozostałe lotniska obsługujące loty międzynarodowe znajdują się w Medynie i w Janbu. Połączenie krajowe odbywają się za pośrednictwem Portu lotniczego Abha, Portu lotniczego Dżizan, Portu lotniczego Burajda, Portu lotniczego Hail, Portu lotniczego Tabuk oraz lotniska w Taif.