Mapa Kazachstanu

Stolica Kazachstanu oraz najważniejsze miasta na mapie Kazachstanu

Mapa największych miast Kazachstanu

Mapa największych miast Kazachstanu

Największym miastem Kazachstanu jest Ałmaty, położone w górzystym terenie południowego Kazachstanu, w pobliżu granicy z Kirgistanem. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym kraju z największą liczbą ludności, bo aż 1 477 564 osób. Stolicą i drugim pod względem wielkości miastem Kazachstanu jest Astana z liczbą 780 000 mieszkańców. Znajduje się w centrum Kazachstanu nad rzeką Ishim. Trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Kazachstanie jest Szymkent z populacją 629600. Zajmuje powierzchnię 347 km2. Karaganda jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Jest stolicą obwodu karagandyjskiego, zamieszkiwaną przez 446 200 mieszkańców. Również miasto Taraz, Pavlodar, Oskemen i Semey zamieszkiwane są przez ponad 300 000 mieszkańców.

Podział administracyjny Kazachstanu

Mapa podziału Kazachstanu na prowincje

Mapa podziału Kazachstanu na prowincje

Kazachstan podzielony jest na 14 obwodów (kaz. облыстар, oblıstar) i 3 miasta wydzielone (Ałmaty, Astana i Bajkonur). Tymi obwodami są: obwód akmolski, aktiubiński, ałmacki, atyrauski, karagandyjski, kustanajski, kyzyłordyński, mangystauski, pawłodarski, południowokazachstański, północnokazachstański, wschodniokazachstański, zachodniokazachstański i obwód żambylski. Prowincje zaś są podzielone na dzielnice (kaz. аудандар, awdandar).

Mapa fizyczna Kazachstanu – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Kazachstanu

Mapa fizyczna Kazachstanu

Kazachstan jest jednym z dwóch państw śródlądowych na świecie leżących na dwóch kontynentach. Zajmując powierzchnię 2.700.000 km2, Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości krajem i największym śródlądowym krajem na świecie, co odpowiada wielkości Europy Zachodniej. Graniczy z Rosją, Uzbekistanem, Chinami, Kirgistanem, i z Turkmenistanem. Choć znajduje się przede wszystkim w Azji, niewielka część Kazachstanu jest również położona na zachód od Uralu, w Europie Wschodniej.

Terytorium Kazachstanu rozciąga się z zachodu na wschód od Morza Kaspijskiego do Gór Ałtaj na południe i północ od równiny Syberii Zachodniej do oazy i pustyni Azji Środkowej. Kazachski step, o powierzchni około 804.500 km2, zajmuje jedną trzecią kraju i jest największym na świecie regionem suchego stepu. Ważniejsze rzeki i jeziora to: Jezioro Aralskie, Jezioro Bałchasz i Jezioro Zaysan oraz rzeka Ili, Irtysz, Iszym, Ural, Syr Darya i Charyn.

Mapa Kazachstanu – transport i połączenia drogowe i kolejowe

Mapa transportowa Kazachstanu

Mapa transportowa Kazachstanu

Rozległe terytorium Kazachstanu sprawia, że niezbędnym dla niego jest posiadanie zaawansowanego systemu transportowego. Ważny dla Kazachstanu jest transport kolejowy, który zapewnia 68% ruchu towarowego i pasażerskiego do ponad 57% powierzchni kraju. Sieć kolejowa ma 15079 km długości.
Kazachstan posiada 189.000 km autostrad, z czego 108.100 ma powierzchnię utwardzoną. 5 międzynarodowych autostrad o długości 23.000 km, przechodzących przez Kazachstan.

W kraju znajdują się dwa porty morskie: port w Aktau i port Atyrau oraz trzy porty nad rzeką Irtysz, w Öskemen, Pawłodar i Semey.
Kazachstan ma w sumie 97 portów lotniczych. Duży obszar kraju oraz związane z tym duże odległości sprawiają, że bardzo ważnym elementem transportu lotniczego są przewozy krajowe.

Interaktywna Mapa Kazachstanu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę