Mapa Indii

Stolica Indii oraz najważniejsze miasta na mapie Indii

Mapa największych miast w Indiach

Mapa największych miast w Indiach

Nowe Delhi jest stolicą Indii i siedzibą władzy wykonawczej, ustawodawczej i oddziałów sądowych rządu Indii. Znajduje się w obrębie metropolii Delhi i jest również ośrodkiem Rządu Narodowego Stołecznego Terytorium Delhi. Nowe Delhi liczy 249.998 mieszkańców. Na zachód od stolicy kraju znajduje się Mumbaj, będący stolicą indyjskiego stanu Maharasztra. Jest to najbardziej zaludnione miasto w Indiach, drugi najbardziej zaludniony obszar metropolitalny w Indiach, i piąte najbardziej zaludnione miasto na świecie, a przybliżona liczba ludności miasta wynosi 18,4 mln. Mumbaj leży na zachodnim wybrzeżu Indii i ma głęboki naturalny port. Jest to również najbogatsze miasto w Indiach. Innymi większymi indyjskimi miastami są m.in.: Delhi z populacją 11,5 mln, Bangalore zamieszkiwane przez 5,3 mln osób oraz Kolkata, której ludność liczy 4,6 mln.

Mapa fizyczna Indii – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Indii

Mapa fizyczna Indii

Republika Indii to kraj w Azji Południowej, zajmujący 3 287 590 km² powierzchni. Jest siódmym co do wielkości krajem na świecie. Jego terytorium obejmuje cały Półwysep Indyjski. Indie mierzą 3214 km z północy na południe i 2933 km od wschodu do zachodu. Na południu Indie ograniczone są przez Ocean Indyjski, na południowym zachodzie przez wody Morza Arabskiego, zaś po stronie południowo -wschodniej kraj oblewają wody Zatoki Bengalskiej. Wybrzeże Indii mierzy 7517 km długości. Indie dzielą granice lądowe z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą i Bangladeszem. Długość granicy lądowej to 15.200 km.

Podział administracyjny Indii

Mapa podziału administracyjnego Indii

Mapa podziału administracyjnego Indii

Indie to federacja składająca się z 28 stanów i 7 terytoriów związkowych, na które składa się 1 narodowe terytorium stołeczne i 6 terytoriów związkowych. W drugim rzędzie podziału administracyjnego jest podział stanów i terytoriów na 640 dystryktów. Stanami Indii są: Andhra Pradesh, Arunachal Pradesh, Asam, Bengal Zachodni, Bihar, Chhattisgarh, Dżammu i Kaszmir, Goa, Gudźarat, Haryana, Himachal Pradesh, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharasztra, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Orisa, Pendżab, Sikkim, Radżastan, Tamilnadu, Tripura, Uttarakhand oraz Uttar Pradesh. Stany te mają własną władzę wykonawczą i ustawodawczą. Na ich czele stoi gubernator, wybierany na przez prezydenta na pięć lat. Terytoriami związkowymi są: Andamany i Nikobary, Czandigarh, Dadra i Nagarhaweli, Daman i Diu, Lakszadiwy oraz Puducherry, natomiast narodowym terytorium stołecznym jest Delhi.

Mapa Indii lotniska i porty morskie

Mapa portów lotniczych i morskich w Indiach

Mapa portów lotniczych i morskich w Indiach

W 2013 roku w Indiach istniało 346 cywilnych portów lotniczych- 253 z utwardzonymi pasami startowymi i 93 z nieutwardzonymi pasami startowymi. Istnieje ponad 20 międzynarodowych lotnisk w Indiach, jednak największą rolę odgrywa Port lotniczy Indira Gandhi w Delhi i Port lotniczy Chhatrapati Shivaji w Mumbaju. Oba te lotniska obsługują ponad połowę ruchu lotniczego w kraju. Jeżeli chodzi o porty morskie, to na terenie Indii istnieje ich wiele, gdyż są głównymi ośrodkami handlu. 95% handlu zagranicznego według ilości i 70% wartości odbywa się właśnie przez porty morskie. Port Mumbaj i Navi Mumbaj obsługują 70% handlu morskiego w Indiach. Na terenie kraju istnieje dwanaście głównych portów morskich: Navi Mumbai, Mumbaj, Koczin, Kolkata, Paradip, Visakhapatnam, Ennore, Chennai, Tuticorin, Panambur, Mormagao i Kandla oraz 187 zgłoszonych portów drobnych i pośrednich.

Mapa Indii – rzeki i jeziora

Mapa rzek i jezior w Indiach

Mapa rzek i jezior w Indiach

Największymi głównymi rzekami w Indiach wpływającymi do Zatoki Bengalskiej są: Brahmaputra, której całkowita długość wynosi 2840 km oraz Ganges wraz z dopływami (Ramganga, Sharda, Gomti, Yamuna, Chambal, Betwa, Ken, Sindh, Ton, Ghaghara, Gandaki, Burhi Gandak, Koshi, Mahananda, Tamsa, Son, Punpun), Mahanadi, Godawari, Kryszna, Kaweri (i ich główne dopływy). Natomiast głónymi rzekami płynącymi do Morza Arabskiego są: Indus, Narmada, Tapti oraz i ich główne dopływy. Największym jeziorem w Republice Indii a jednocześnie największym jeziorem słodkowodnym w Azji jest jezioro Wular. Jego powierzchnia zmienia się w zależności od pory roku i wynosi wynosi 30–260 km². Jezioro Sambhar Salt to z kolei największe słone jezioro w Indiach śródlądowych o powierzchni 190 – 230 km². Również słone jezioro Chilka, można śmiało zaliczyć to tych największych w Indiach. Jest to największe jezioro w Indiach nadbrzeżnych.

Mapa Indii sieć transportowa autostrady

Mapa sieci krajowych autostrad w Indiach

Mapa sieci krajowych autostrad w Indiach

Indie posiadają sieć krajowych autostrad, które łączą wszystkie duże miasta i stolicę państwa. Od 2014 r., Indie posiadają łącznie 79.243 km kilometrów krajowych autostrad, z czego 1208 km są sklasyfikowane jako ekspresowe. Większość istniejących dróg krajowych to drogi dwupasmowe (jeden pas ruchu w każdym kierunku), choć wiele z nich jest rozszerzonych do czterech pasów, a niektóre nawet do sześciu lub ośmiu pasów ruchu. Niektóre odcinki dróg są płatne.

Interaktywna Mapa Indii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę