Stolica Iraku oraz najważniejsze miasta na mapie Iraku
Stolicą Republiki Iraku jest największe miasto w kraju, Bagdad, którego ludności wynosi około 7.216.040. To drugie co do wielkości miasto w świecie arabskim oraz drugie co do wielkości miasto w Azji Zachodniej. Położony wzdłuż rzeki Tygrys Bagdad, stał się kulturalnym, handlowym i intelektualnym centrum świata islamskiego. Około 400 km na północny zachód od Bagdadu, znajduje się miasto Mosul, położone w północnym Iraku. To stolica muhafazy Niniwa, z populacją około 3 mln. Ważną rolę w kraju odgrywa także miasto Basra. To stolica prowincji Basra i główny port kraju. Miasto położone jest nad rzeką Shatt al-Arab w południowym Iraku. Szacowana liczba ludności Basry wynosi ponad 2 mln. Pozostałymi miastami, których liczba ludności przekracza jeden milion są: Arbil, Sulaymaniyah oraz Kirkut.
Podział administracyjny Iraku
Irak składa się z osiemnastu gubernatorstw (lub prowincji) zwanych muhafazami: Bagdad, Salah Ad-Din, Dijala, Wasit, Majsan, Basra, Zi Kar, Al-Musanna, Al-Kadisijja, Babil, Karbala, An-Nadżaf, Al-Anbar, Niniwa, Dahuk, Irbil, Kirkuk oraz As-Sulajmanijja. Gubernatorstwa te są podzielone na dzielnice. Trzy prowincje: Irbil, Dahuk i As-Sulajmanijja tworzą autonomiczny Region Kurdystanu, który jest jedynym prawnie zdefiniowanym obszarem na terenie Iraku, z własnym rządem i wojskiem Peszmergów. Kurdystan znajduje się na północnym wschodzie Iraku.
Mapa fizyczna Iraku – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu
Irak to kraj w Azji Zachodniej, położony nad Zatoką Perską w środkowej części Bliskiego Wschodu. Graniczy z Turcją na północy, na wschodzie z Iranem, Kuwejtem na południowym wschodzie, Arabią Saudyjską na południu, od strony południowo-zachodniej z Jordanią i Syrią na zachodzie. Powierzchnia kraju wynosi 437.072 km2, co sprawia, że Irak jest 58 co do wielkości krajem na świecie. 437,367 km2 powierzchni stanowi obszar lądowy, zaś 950 km2 zajmują wody. Całkowita długość granicy lądowej wynosi 3.650 km. Irak ma również wąski odcinek wybrzeża o długości 58 km nad Zatoką Perską.
Topografia terenu Iraku
Geografia Iraku jest zróżnicowana i mieści się w czterech głównych regionach. W południowej i środkowej części kraju znajduje się Nizina Mezopotamska o powierzchni ok. 250 tys. km2, będąca najbardziej zaludnionym regionem Iraku. Na północny zachód od Niziny, występuje półpustynna i płaska wyżyna Dżezira. Zachodnią i południowo-zachodnią część Iraku zajmuje obszar pustynno-wyżynny, który na zachodzie łączy się ze skalistą Pustynią Syryjską, natomiast od strony południowo-wschodniej łączy się z pustynią An-Nafud. Północny i północno-wschodni Irak zdominowany jest przez górską krainę Kurdystan. Znajduje się tu szczyt Buz-dogh sięgający 3674 m i będący najwyższym szczytem w kraju.