Mapa Egiptu

Stolica Egiptu oraz najważniejsze miasta na mapie Egiptu

Mapa największych miast Egiptu

Mapa największych miast Egiptu

Kair jest stolicą Egiptu i największym miastem na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Położony jest w pobliżu delty Nilu. Dostał przydomek „miasta tysiąca minaretów „. Kair od dawna jest centrum życia politycznego i kulturalnego regionu. Z liczbą ludności 8 035 070, rozprzestrzenia się na 453 km2. Miasto Aleksandria jest drugim największym miastem w Egipcie oraz największym leżącym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to również największy port morski w Egipcie. Jest to ważny ośrodek przemysłowy oraz turystyczny. Zamieszkuje go 4 546 231. Po Kairze i Aleksandrii największymi miastami Egiptu są: Giza, Szubra al-Chajma, Port Said, Suez, Luksor, Al-Mansura, Al-Mahalla al-Kubra i Tanta.

Podział administracyjny Egiptu – Mapa

Mapa podziału administracyjnego Egiptu

Mapa podziału administracyjnego Egiptu

Jak wiele państw arabskich, Egipt w celach administracyjnych podzielony jest na dwadzieścia  siedem muhafaz (gubernatorstw). Na powyższej mapie, muhafazy zostały ponumerowane. Do każdej cyfry przypisana jest jedna muhafaza, i są to: 1 – Matruh, 2 – Aleksandria, 3 – Al-Buhajra, 4 – Kafr asz-Szajch, 5 – Ad-Dakahlijja, 6 – Damietta, 7 – Port Said, 8 – Synaj Północny, 9 – Prowincja Zachodnia, 10 – Al-Minufijja, 11 – Al-Kaljubijja, 12 – Prowincja Wschodnia, 13 – Ismailia, 14 – Giza, 15 – Fajum, 16 – Kair, 17 – Suez, 18 – Synaj Południowy, 19 – Bani Suwajf, 20 – Al-Minja, 21 – Nowa Dolina, 22 – Asjut, 23 – Prowincja Morza Czerwonego, 24 – Sauhadż, 25 – Kina, 26 – Luksor, 27 – Asuan. Oprócz tych wymienionych, w 2008 roku powstały dwie kolejne: Helua i As-Sadis min Uktubar. Egipskie gubernatorstwa są na najwyższej kondygnacji w hierarchii kraju. Gubernatorstwa są podzielone na 232 okręgi. Każdy okręg z kolei podzielony jest na miasta i wsie.

Mapa topograficzna Egiptu

Mapa Egiptu

Mapa topograficzna Egiptu

Egipt jest krajem położonym w Afryce w jej północno-wschodniej części. Zajmuje obszar 1 001 450 km2, co sprawia, że na liście największych państw świata, znajduje się na 30 miejscu. Kraj ma podwójną linię brzegową. Od strony północnej, oblewają go wody Morza Śródziemnego, zaś z Morzem Czerwonym łączy się od strony wschodniej. Egipt graniczy z Libią, Strefą Gazy, Izraelem i Sudanem. Z północy na południe Egipt ciągnie się przez 1024 km, zaś ze wschodu na zachód mierzy 1240 km. Terytorium Egiptu składa się głównie z pustyni. Tylko 35 000 km2 – lub 3,5 % powierzchni jest zamieszkana przez ludność. Największą pustynią w Egipcie jest Pustynia Zachodnia, która obejmuje obszar 700 000 km2, co stanowi ponad dwie trzecie obszaru Egiptu. Najwyższym punktem w Egipcie jest Góra Świętej Katarzyny, zlokalizowana w południowej części półwyspu Synaj. Osiąga wysokość 2629 m n.p.m.

Mapa transportowa Egiptu (kolej)

Mapa sieci kolejowej w Egipcie

Mapa sieci kolejowej w Egipcie

Egipt posiada jeden z najstarszych systemów kolejowych na  świecie oraz najstarszą sieć kolejową w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Łączna długość sieci kolejowej, z których wiele jest w złym stanie, to ponad 12 000 km. Wszystkie tory są o standardowej szerokości 1435 mm. Główna linia kolejowa w Egipcie ma około 4800 km. Rozciąga się od Aleksandrii do Asuanu, wzdłuż Nilu. Obsługiwana jest przez Egipskie Koleje Państwowe. Transport kolejowy przewozi rocznie 12 milionów ton ładunku i obsługuje około 500 milionów ludzi. Egipska sieć kolejowa oprócz krajowych połączeń kolejowych posiada połączenia z Libią, Sudanem, Palestyną i Izraelem.

Interaktywna Mapa Egiptu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę