Mapa Haiti

Stolica Haiti oraz najważniejsze miasta na mapie Haiti

Mapa największych miast Haiti

Mapa największych miast Haiti

Szacowana ludność Haiti wynosi prawie 9 milionów. W samej stolicy kraju w Port-au-Prince mieszka prawie milion mieszkańców. Miasto Port-au-Prince położone jest w Zatoce Gonâve w departamencie Zachodnim. Jest to ośrodek kulturalno-gospodarczo-polityczny kraju oraz największe miasto Haiti. Miasto Carrefour jest dość gęsto zaludnione, zamieszkiwane przez 442,156 mieszkańców. Tak jak stolica leży w departamencie Zachodnim i wraz z nią i miastem Pétionville tworzą obszar stołeczny zwany Aire Metropolitaine. Delmas jest trzecim co do wielkości miastem w kraju, z populacją 382,920. W mieście zlokalizowanych jest wiele firm handlowych i przemysłowych. Wspomniane wyżej miasto Pétionville położone jest na północnych wzgórzach masywu La Selle. Miasto zamieszkuje około 290 tysięcy mieszkańców. Inne ważne miasta Haiti to: Croix-des-Bouquets, Jacmel, Cap-Haïtien, Léogâne, Les Cayes i Petit-Goâve.

Podział administracyjny Haiti

Mapa podziału Haiti na departamenty

Mapa podziału Haiti na departamenty

Administracyjnie, Haiti jest podzielone na dziesięć departamentów: Artibonite, Centralny, Grand’Anse, Nippes, Północny, Północno-Wschodni, Północno-Zachodni, Zachodni, Południowo-Wschodni, Południowy. Departamenty dzielą się na 41 okręgi i 133 gmin. Stanowią one, odpowiednio, drugi i trzeci szczebel podziału administracyjnego.

Mapa fizyczna Haiti – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa topograficzna Haiti

Mapa topograficzna Haiti

Haiti należy do Ameryki Środkowej i zajmuje trzy ósme zachodniej części wyspy Haiti oraz kilkadziesiąt wysepek znajdujących się na Morzu Karaibskim. Kraj jest usytuowany pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Północnoatlantyckim. Łączna powierzchnia wynosi 27750 km2, z czego 27.560 km2 to obszar lądowy a 190 km2 to obszar wodny. Jest trzecim co do wielkości krajem na Karaibach. Haiti ma 1771 km wybrzeża i 360 km granicy lądowej z Republiką Dominikany. Teren Haiti składa się głównie z gór przeplatanych małymi nadmorskimi równinami i dolinami rzecznymi. 3/4 terytorium kraju stanowi teren górzysty, którego średnia wysokość wynosi 183 m. Najniższy punkt Haiti jest na wysokości poziomu morza, a jej najwyższym punktem jest Pic la Selle o wysokości 2680 m.

Mapa Haiti sieć transportowa

Mapa drogowa Haiti

Mapa drogowa Haiti

Sieć drogowa na Haiti składa się z dróg krajowych, powiatowych i autostrad. Haiti posiada 4161 km autostrad, z czego 1011 km posiada nawierzchnię utwardzoną, a 3149 km stanowią drogi nieutwardzone. Haiti ma dwie główne autostrady, które prowadzą z jednego końca kraju na drugi. Północna autostrada, Route Nationale Nr 1, rozpoczyna się w Port -au-Prince, i ciągnie się przez nadmorskie miejscowości: Montrouis i Gonaives. Kończy się w  północnym portcie Cap-Haitien. Południowaautostrada, Route Nationale nr 2, łączy Port -au-Prince z Les Cayes poprzez Léogâne i Petit-Goâve.

Interaktywna Mapa Haiti - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę