Mapa Meksyku

Stolica Meksyku oraz najważniejsze miasta na mapie Meksyku

Mapa największych miast Meksyku

Mapa największych miast Meksyku

Przybliżona liczba populacji Meksyku wynosi ponad 116 mln. Jest to jedenasty najludniejszy i najbardziej zaludniony kraj hiszpańskojęzyczny na świecie i drugi najbardziej zaludniony kraj w Ameryce Łacińskiej. Najludniejszym miastem  jest stolica kraju, miasto Meksyk, z populacją 8 851 080.  To również najważniejszy ośrodek polityczny, edukacyjny i finansowy. Miasto słynie ze swoich licznych sakralnych budowli, licznych parków, ogrodów, muzeów i teatrów. Ecatepec de Morelos zamieszkuje 1 620 303 mieszkańców. Słynie głównie ze swej katedry z hiszpańskiego nazywana Catedral de Ecapetec. Miasto Guadalajara z liczbą ludności 1 564 514 jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w Meksyku. Guadalajara jest kulturalnym centrum Meksyku i gospodarzem wielu dużych imprez kulturalnych. Inne większe miasta w Meksyku to Puebla, Ciudad Juárez, Tijuana, León, Zapopan, Monterrey i Nezahualcóyotl.

Mapa Administracyjna Meksyku

Mapa podziału administracyjnego Meksyku

Mapa podziału administracyjnego Meksyku

Meksyk jest federacją składająca się z 31 wolnych i suwerennych stanów, które tworzą unię i jednego Dystryktu Federalnego. Każdy stan ma własną konstytucję, kongres oraz sądownictwo, a jej obywatele wybierają w bezpośrednim głosowaniu gubernatora na okres sześciu lat oraz Izbę Deputowanych wybieranych na trzyletnią kadencję. Dystrykt Federalny obejmuje stolicę kraju, Meksyk. Bezpośrednią władzę nad Dystryktem sprawuje Rząd Federalny. Stany dzielą się na gminy, które są na najniższym szczeblu podziału administracyjnego kraju. Na czele gminy stoją burmistrzowie.

Mapa topograficzna Meksyku

Mapa topograficzna Meksyku

Mapa topograficzna Meksyku

Meksyk jest republiką federalną w Ameryce Północnej. Graniczy od północy ze Stanami Zjednoczonymi, na południowym wschodzie z Gwatemalą i Belize, na południu i na zachodzie otaczają go wody Oceanu Spokojnego,  zaś na wschodzie posiada wybrzeże z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Zajmując powierzchnię 1 972 550 km2 Meksyk jest piątym co do wielkości krajem w Ameryce i 14 największym wśród niezależnych narodów na świecie. Krajobraz Meksyku jest urozmaicony. Większą część powierzchni kraju zajmują tereny górskie i wyżynne. Tereny nizinne zajmują jedynie 29,1% powierzchni Meksyku. Citlaltépetl jest najwyższym szczytem w Meksyku i osiąga wysokość 5636 m n.p.m.

Wulkany na Mapie Meksyku

Mapa głównych wulkanów Meksyku

Mapa głównych wulkanów Meksyku

Na terytorium Meksyku znajduje się 46 wulkanów. Są to zarówno wulkany nadal aktywne, a także drzemiące lub już wygasłe. Największym z nich jest Pico de Orizaba nazywany też Citlaltépetl. Sięga 5636 m n.p.m. To uśpiony stratowulkan położony w granicach terytorialnych meksykańskich stanów Veracruz i Puebla. Orizaba jest również najwyższym szczytem Meksyku. Drugim pod względem wysokości wulkanem jest Popocatépetl. To czynny wulkan położony we wschodniej części Wyżyny Meksykańskiej. Jego erupcja w 2000 roku była największą w historii tego wulkanu. Kolejnym wulkanem, którego wysokość przekracza 5 000 m jest znajdujący się w stanie uśpienia wulkan Iztaccíhuatl. Wznosi się na wysokość 5230 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Kordyliera Wulkaniczna. Do najwyższych wulkanów Meksyku zaliczyć należy także wulkan Nevado de Toluca, La Malinche, Colima, Cofre de Perote, Tacaná. Są to wulkany których wysokość jest w granicach od 4000 do 5000 metrów.

Interaktywna Mapa Meksyku - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę