Mapa Gwatemali

Stolica Gwatemali oraz najważniejsze miasta na mapie Gwatemali

Mapa największych miast Gwatemali

Mapa największych miast Gwatemali

Gwatemala jest niewielkim krajem, zamieszkiwanym przez około 13.824.463 osób. Największym miastem jest Gwatemala, która jest stolicą kraju i departamentu Gwatemala. Miasto położone jest w południowo-środkowej części kraju. W 2013 roku, miasto zamieszkiwało 1 170 396 osób, co sprawia, że jest to najbardziej zaludnione miasto w Ameryce Środkowej. Gwatemala stanowi centrum ekonomiczne, rządowe i kulturowe Republiki. Miasto funkcjonuje również jako główny port morski i lotniczy z lotniskiem La Aurora International Airport. Obok stolicy kraju znajduje się miasto Mixco, które jest trzecim co do wielkości miastem Republiki Gwatemali z liczbą ludności 688.124. Również w departamencie Gwatemala położone jest miasto Villa Nueva, które zamieszkuje 710.218 osób. To drugie co do wielkości miasto w kraju. Inne większe miasta to: Petapa, Quetzaltenango czy San Juan Sacatepéquez.

Podział administracyjny Gwatemali

Mapa podziału Gwatemali na departamenty

Mapa podziału Gwatemali na departamenty

Powyższa mapa przedstawia podział Gwatemali, która administracyjnie podzielona jest na 22 departamenty: 1 – Alta Verapaz, 2 – Baja Verapaz, 3 – Chimaltenango, 4 – Chiquimula, 5 – Petén, 6 – El Progreso, 7 – Quiché, 8 – Escuintla, 9 – Gwatemala, 10 – Huehuetenango, 11 – Izabal, 12 – Jalapa, 13 – Jutiapa, 14 – Quetzaltenango, 15 – Retalhuleu, 16 – Sacatepéquez, 17 – San Marcos, 18 – Santa Rosa, 19 – Sololá, 20 – Suchitepéquez, 21 – Totonicapán, 22 – Zacapa. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego jest podział departamentów na 331 municypia (gminy). Największym departamentem jest zlokalizowany na północy kraju Petén, zajmujący około 1/3 powierzchni Gwatemali. W jego skład wchodzi 12 gmin.

Mapa fizyczna Gwatemali – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Gwatemali

Mapa fizyczna Gwatemali

Gwatemala to kraj w Ameryce Środkowej, graniczący z Meksykiem na północy i zachodzie, z Oceanem Spokojnym na południowym zachodzie, Belize na północnym wschodzie a z Hondurasem i Salwadorem na południowym wschodzie. Jego granice lądowe ciągną się przez 1687 km. 400 km to łączna długość wybrzeża morskiego. Powierzchnia Gwatemali wynosi 108.890 km2, z czego 107.940 km2 stanowi obszar lądowy.

Topografia terenu Gwatemali

 

Mapa topograficzna Gwatemali

Mapa topograficzna Gwatemali

Gwatemala charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem. Jej powierzchnię zajmują głównie tereny górzyste za wyjątkiem południowej strefy przybrzeżnej i rozległych północnych nizin departamentu Petén. Obszar kraju podzielić można na trzy główne regiony: wybrzeże Oceanu Spokojnego, położoną na północ od gór nizinę Petén oraz ciągnące się z zachodu na wschód łańcuchy górskie znajdujące się w środkowej części kraju. Wszystkie większe miasta znajdują się w górach lub na wybrzeżu Pacyfiku. Najwyższym punktem Gwatemali a jednocześnie największym w Ameryce Środkowej jest wulkan Tajumulco, wznoszący się na wysokość 4220 m n.p.m. Najniższy punkt to Ocean Atlantycki i Spokojny.

Mapa Gwatemali sieć transportowa

Mapa transportowa Gwatemali

Mapa transportowa Gwatemali

Transport w Gwatemali obejmuje transport drogowy, porty morskie i porty lotnicze. W kraju dostępnych jest 14095 km autostrad, z czego 4863 km ( w tym 75 km dróg ekspresowych ) ma powierzchnię utwardzoną a 9232 km dróg jest nieutwardzonych. Główne porty morskie w Gwatemali zlokalizowane są w: Puerto Barrios położonym nad Morzem Karaibskim oraz w leżących na wybrzeżu Oceanu Spokojnego San José i Champerico. Największym lotniskiem w Gwatemali jest Międzynarodowy Port Lotniczy Gwatemala-La Aurora. Inne duże porty lotnicze znajdują się we Flores, Puerto San José, Quetzaltenango i w Puerto Barrios.

Interaktywna Mapa Gwatemali - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę