Stolica Kostaryki oraz najważniejsze miasta na mapie Kostaryki
San Jose jest stolicą Kostaryki oraz prowincji San José. To największe miasto w kraju. Położone w Valle Central, San José jest siedzibą rządu krajowego, centralnym punktem działalności politycznej i gospodarczej i ważnym węzłem komunikacyjnym Ameryki Środkowej. Ludność San José liczy 1 188 019. Ciekawym miastem Republiki Kostaryki jest również Heredia, położone w prowincji o tej samej nazwie, 10 kilometrów na północ od stolicy kraju. Miasto jest siedzibą jednej z największych uczelni w Kostaryce, Narodowego Uniwersytetu Kostaryki, która przyjmuje wielu zagranicznych studentów. Na uwagę zasługuje także miasto Cartago, znajdujące się około 25 km na wschód od San José. Miasto położone jest na wysokości około 1435 m nad poziomem morza, u podnóża wulkanu Irazu. Cartago jest stolicą prowincji Cartago. Miasto zajmuje powierzchnię 152,68 km². Słynie ze wspaniałych zabytków architektonicznych oraz z bogatej różnorodności ekologicznej i gęstych lasów tropikalnych ciągnących się wzdłuż pasm górskich w pobliżu wulkanów Irazú i Turrialba. Miastem w Kostaryce, które warto odwiedzić, jest także Alajuela. To drugie co do wielkości miasto w Kostaryce. Jest to także stolica prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się tu Juan Santamaría International Airport, który jest największym portem lotniczym w całym kraju. Obok miasta znajduje się czynny stratowulkan Poás, który jest najbardziej aktywnym kostarykańskim wulkanem.
Podział administracyjny Kostaryki
Kostaryka składa się z siedmiu prowincji: Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limón, Puntarenas i San José. Prowincje dzielą się z kolei na 81 kantonów (canton, l.m. cantones), z których każdy jest kierowany przez burmistrza. Burmistrzowie są wybierani demokratycznie co cztery lata przez mieszkańców danego kantonu. Kantony są podzielone na 463 gmin (distritos).
Mapa fizyczna Kostaryki – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu
Kostaryka to kraj w Ameryce Środkowej, graniczący na północy z Nikaraguą i Panamą na południowym wschodzie. Od zachodu oblewają go wody Oceanu Spokojnego, zaś na wschodzie wody Morza Karaibskiego. Łączna linia brzegowa wynosi 1290 km. Kostaryka obejmuje 51.100 km2. 50.660 km ² powierzchni kraju stanowi ląd, zaś 440 km² zajmuje obszar wodny.
Topografia terenu Kostaryki
Kostaryka cechuje się wyżynno-górzystym krajobrazem. Występują tu trzy pasma górskie, które ciągną się przez sam środek kraju: Cordillera de Guanacaste, Cordillera Central oraz Cordillera de Talamanca. Na wysokości 1400 m n.p.m., pomiędzy Cordillerą Central a Cordillera de Talamanca, położona jest wyżyna Cartago. Tereny nizinne obejmują jedynie wybrzeża oraz doliny większych rzek. Najwyższym punktem w kraju jest Cerro Chirripo, leżący w paśmie górskim Cordillera de Talamanca. Osiągając 3820 metrów jest piątym najwyższym szczytem w Ameryce Środkowej. Najwyższym wulkanem w kraju jest nadal aktywny wulkan Irazu znajdujący się paśmie Cordillera Central, sięgający 3431 m. Największym jeziorem jest Jezioro Arenal, położone na północnych wyżynach kraju. Do obecnych rozmiarów jezioro zostało powiększone w ramach projektu hydroelektrowni z 1979 roku przez rząd Kostaryki do dostarczenia energii elektrycznej w kraju.