Mapa USA Stanów Zjednoczonych

Stolica Stanów Zjednoczonych oraz najważniejsze miasta na mapie USA

Mapa największych miast Stanów Zjednoczonych

Mapa największych miast Stanów Zjednoczonych

Stolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton, zajmujący powierzchnię 177 km². Liczy on 863 723 mieszkańców. Pod względem ludności znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce największych miast USA, ale ze względu na pełnioną przez niego funkcję, jest to ważne miasto kraju. Na pierwszym miejscu według liczebności mieszkańców znajduje się Nowy Jork. Miasto zamieszkuje 8 336 697 osób i jest to jedyne miasto USA, którego populacja przekracza 5 mln. Dalej pod względem liczby ludności znajdują się: Los Angeles, Chicago i Houston. Te trzy miasta razem wzięte zamieszkuje łącznie ponad 8 mln mieszkańców, czyli tyle co jeden Nowy Jork. Oprócz wyżej wymienionych miast, należy wyszczególnić również te, których ludność liczy od 1÷5 mln. Są to: Filadelfia, Phoenix, San Antonio, San Diego i Dallas.

Mapa poszczególnych stanów USA wraz ze stolicami

Mapa Stanów Zjednoczonych

Mapa podziału administracyjnego Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to republika federalna składająca się z 50 stanów i jednego dystryktu federalnego, którym jest Dystrykt Kolumbii, zwany także Waszyngtonem. 48 stanów nazywanych jest stanami kontynentalnymi. Od nich przez obszar Kanady oddzielony jest stan Alaska, zaś stan Hawaje położony jest na Oceanie Spokojnym na archipelagu Hawaje. Do stanów USA zaliczamy: Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Connecticut, Dakota Południowa, Dakota Północna, Delaware, Floryda, Georgia, Hawaje, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kalifornia, Kansas, Karolina Południowa, Karolina Północna, Kentucky, Kolorado, Luizjana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missisipi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Nowy Meksyk, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Teksas, Tennessee, Utah, Vermont, Waszyngton, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Wisconsin i Wyoming.

Mapa topograficzna Stanów Zjednoczonych

Mapa topograficzna Stanów Zjednoczonych

Mapa topograficzna Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to kraj w Ameryce Północnej. Graniczy z dwoma państwami: Kanadą i Meksykiem. Łączna długość granicy lądowej wynosi 12034 km. Linię brzegową posiada z Oceanem Spokojny, Arktycznym i Atlantyckim. Stany Zjednoczone składają się z 48 amerykańskich stanów, z położonego w zachodnio-północnej części kontynentu amerykańskiego stanu Alaska oraz z Hawaji położonych na Oceanie Spokojnym. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 9 629 091 km². Ze względu na wielkość powierzchni, jaką ten kraj zajmuje, rzeźba jego terenu jest urozmaicona. Występują tu zarówno obszary górzyste, jak i nizinne i wyżynne.

Mapa hydrograficzna USA

Mapa rzek i jezior Stanów Zjednoczonych

Mapa rzek i jezior Stanów Zjednoczonych

Przez Stany Zjednoczone przepływa 38 rzek, których długość wynosi co najmniej 800 km. Do jednych z najdłuższych rzek w kraju zaliczana jest rzeka Missouri o długości 3768 km. Jej źródło stanowi połączenie trzech rzek Jefferson, Gallatin i Madison w pobliżu miasta Three Forks w stanie Montana. Uchodzi do najdłuższej rzeki w Ameryce Północnej i czwartej najdłuższej rzeki świata, Missisipi. Jest to rzeka w południowej i środkowej części Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna swój bieg od jeziora Itasca a kończy w Zatoce Meksykańskiej. Jej długość to 3778 km, zaś powierzchnia zlewni zajmuje 3,2 mln km². Missisipi przepływa przez 10 stanów. Rzeka Jukon jest głównym ciekiem w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Ma 3185 km długości i wpada do Morza Beringa w delcie Jukon – Kuskokwim. Jej źródło znajduje się w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Do największych rzek zaliczyć należy także: rzekę Rio Grande, Kolorado, Arkansas, Kolumbia, Red River, Snake i Ohio.

Największym jeziorem w USA jest Lake Superior, czyli Jezioro Górne. Wchodzi ono w skład kompleksu Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Zajmuje powierzchnię 82 100 km². To największe jezioro słodkowodne i drugie co do wielkości jezioro na świecie. Również jezioro Huron, znajduje się na liście największych jezior USA. Jego powierzchnia to 59 600 km². Przez jego środek ciągnie się granica Stanów Zjednoczonych i Kanady. Znanym chyba każdemu jest jezioro Michigan o powierzchni 57 800 km². W całości znajduje się na terytorium USA. Na liście dziesięciu największych jezior Stanów Zjednoczonych znajduje się także: jezioro Erie, Ontario, Wielkie Jezioro Słone, Iliamna, Oahe i Okeechobee.

Mapa Samochodowa (autostrad) USA

Mapa autostrad Stanów Zjednoczonych

Mapa autostrad Stanów Zjednoczonych

Zdecydowana większość dróg w Stanach Zjednoczonych jest własnością i jest utrzymywana przez rządy stanowe i lokalne. Sieć autostrad jest dobrze rozbudowana. Składa się z ponad 77 000 kilometrów, które są wszechobecne i wysoko rozwinięte ze światowymi standardami. To najdłuższy na świecie system autostrad. Autostrady składają się z minimum dwóch pasów, ciągnących się w tym samym kierunku. Zdarza się także, że autostrada składa się nawet z dziewięciu pasów.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Interaktywna Mapa USA Stanów Zjednoczonych - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę