Stolica Kanady oraz najważniejsze miasta na mapie Kanady
W 2012 roku Kanadę zamieszkiwało łącznie około 35 mln osób. Kanadyjska gęstość zaludnienia wynosi 3,5 osób/km², i jest jednym z najniższych na świecie. Najgęściej zaludnioną prowincją Kanady jest Quebec, którego największym miastem jest Montreal. To drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju, zamieszkiwane przez 1 649 519 mieszkańców. To ważny ośrodek handlu, przemysłu lotniczego, finansów, farmacji, technologii, wzornictwa, kultury, turystyki, gier i filmów. Znajduje się tu wiele zabytkowych budynków, m.in. Bazylika Notre Dame.
Największym miastem w Kanadzie jest Toronto, liczące około 2 600 000 mieszkańców. Znajduje się w południowym Ontario na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario. Pełni funkcję kulturalnej i ekonomicznej stolicy Kanady. Najważniejszą atrakcją miasta jest druga najwyższa wolnostojąca budowla na świecie, wieża CN Tower, sięgająca 553,33 m. Również w prowincji Ontario znajduje się miasto Ottawa. Jest to stolica Kanady i czwarte co do wielkości miasto w kraju. To również centrum polityczne i technologiczne Kanady, w którym znajduje się główny budynek parlamentu kanadyjskiego. W prowincji Alberta leży miasto Calgary. Z liczbą 1 140 422 mieszkańców, jest trzecim największym miastem w Kanadzie.
Mapa topograficzna Kanady
Kanada to kraj w Ameryce Północnej, położony w północnej części kontynentu. Rozciąga się od Atlantyku do Pacyfiku a od północy do Oceanu Arktycznego. Kanada zajmuje łącznie 9.980.000 km2 powierzchni i jest drugim co do wielkości krajem na świecie. Wody stanowią 8,93% całkowitej powierzchni kraju i zajmują 891 163 km². Granice lądowe na południu dzieli ze Stanami Zjednoczonymi. Jest to najdłuższa na świecie granica lądowa dzieląca dwa kraje. Na północnym zachodzie graniczy z amerykańskim stanem Alaska. Granice lądowe osiągają długość 8893 km, zaś linia brzegowa 202 080 km.
Kanada ma około 31.700 dużych jezior, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Istnieją również lodowce słodkowodne w kanadyjskich górach Skalistych i górach Coast. Najwyższym szczytem Kanady jest Mount Logan osiągający 5966 m n.p.m. To drugi najwyższy szczyt w Ameryce Północnej. Zlokalizowany jest w Kordylierach w paśmie Gór Świętego Eliasza.
Podział administracyjny Kanady – Mapa
Kanada jako federacja składa się z dziesięciu prowincji i trzech terytoriów. Są one zgrupowane w czterech głównych regionach: Zachodnia Kanada, Centralna Kanada, Kanada Atlantycka i Północna Kanada. Prowincjami Kanady są: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Ontario, Quebec, Saskatchewan i Wyspa Księcia Edwarda. Każda z nich ma swój jednoizbowy parlament, rząd oraz premiera. Do terytoriów Kanady zalicza się : Jukon, Nunavut i Terytoria Północno-Zachodnie.
Parki Narodowe na mapie Kanady
Na terenie Kanady istnieją obecnie 42 Parki Narodowe. Łącznie obejmują powierzchnię 303.571 km², lub około 3,0 % całkowitej powierzchni gruntów Kanady. Najstarszym z nich jest utworzony w 1885 roku Park Narodowy Banff. Jest to najczęściej odwiedzany park w Ameryce Północnej. Na jego terenie znaleźć można jeziora polodowcowe, gorące źródła czy kurorty narciarskie. W 2005 roku powstał Park Narodowy Torngat Mountains i jest to najmłodszy kanadyjski park. Na jego terenie występuje wiele gatunków dzikich zwierząt, m.in. niedźwiedź polarny. Największym Parkiem Narodowym w Kanadzie, jest zajmujący 44807 km2 Park Narodowy Wood Buffalo. To nie tylko największy Park w Kanadzie ale także czwarty co do wielkości Park Narodowy na świecie. Na jego terenie znajduje się największe stado bizonów, liczące ok. 2000 sztuk. Park Narodowy St. Lawrence Islands jest natomiast najmniejszym parkiem, zajmującym zaledwie 9 km2 powierzchni kraju. W jego skład wchodzi 21 wysp oraz mniejsze wysepki. Można się do niego dostać wyłącznie za pomocą łodzi.
Pozostałymi parkami Kanady są: Park Narodowy Glacier, Park Narodowy Yoho, Park Narodowy Waterton Lakes, Park Narodowy Jasper, Park Narodowy Elk Island, Park Narodowy Mount Revelstoke, Park Narodowy Point Pelee, Park Narodowy Kootenay, Park Narodowy Prince Albert, Park Narodowy Riding Mountain, Park Narodowy Georgian Bay Islands, Park Narodowy Cape Breton Highlands, Park Narodowy Prince Edward Island, Park Narodowy Fundy, Park Narodowy Terra Nova, Park Narodowy Gros Morne, Park Narodowy La Mauricie, Park Narodowy Pacific Rim, Park Narodowy Forillon, Park Narodowy Nahanni, Park Narodowy Kejimkujik, Park Narodowy Kluane, Park Narodowy Auyuittuq, Park Narodowy Kouchibouguac, Park Narodowy Grasslands, Park Narodowy Pukaskwa, Park Narodowy Ivvavik, Park Narodowy L’Archipel-de-Mingan, Park Narodowy Bruce Peninsula, Park Narodowy Quttinirpaaq, Park Narodowy Aulavik, Park Narodowy Vuntut, Park Narodowy Tuktut Nogait, Park Narodowy Wapusk, Park Narodowy Gwaii Haanas, Park Narodowy Sirmilik, Park Narodowy Ukkusiksalik oraz Park Narodowy Gulf Islands.