Mapa Salwadoru

Stolica Salwadoru oraz najważniejsze miasta na mapie Salwadoru

Mapa największych miast Salwadoru

Mapa największych miast Salwadoru

Największym miastem Salwadoru jest San Salvador.To również stolica kraju i departamentu o tej samej nazwie. Jest to najbardziej zaludnione miasto w kraju. To również jego najważniejsze centrum polityczne, kulturalne, edukacyjne i finansowe. To tutaj znajdują się ważne instytucje rządowe kraju. Z populacją 567698, jest piątym najbardziej zaludnionym miastem w Ameryce Środkowej, a jego obszar metropolitalny jest drugim najbardziej zaludnionym. San Salvador przyciąga swoją architekturą. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza katedra, Pałac Narodowy, Pałac Prezydencki oraz Teatr Narodowy. Ważnym centrum kulturalnym i handlowym, zarówno dla Republiki Salwadoru jak również dla Ameryki Środkowej jest m.in. Santa Ana i San Miguel.

Santa Ana jest drugim co do wielkości miastem w Salwadorze, położonym 64 km na północny zachód od stolicy kraju. Santa Ana ma około 274.830 mieszkańców. Miasto stało się bardzo popularnym miejscem turystycznym, szczególnie dla turystów chcących poznać kulturę i tradycje Salwadoru. Z kolei San Miguel położone we wschodniej części kraju, słynie z karnawału, który odbywa się tutaj co roku. Uznawany jest on za największy festiwal rozrywki, muzyki i jedzenia w Salwadorze i w Ameryce Środkowej. Miasto to znajduje się 138 km na wschód od stolicy, San Salvador. Jest także stolicą departamentu San Miguel. Ludność miasta wynosi około 160 tyś. Inne ważne miasta Salwadoru to: Soyapango, Santa Tecla czy Mejicanos.

Topografia terenu Salwadoru

Mapa topograficzna Salwadoru

Mapa topograficzna Salwadoru

Salwador jest najmniejszym i najbardziej zaludnionym krajem w Ameryce Środkowej. Graniczy z Oceanem Spokojnym na południu, z Gwatemalą od zachodu i Hondurasem na północy i wschodzie. Całkowita powierzchnia Salwadoru wynosi 23.040 km². 22.720 km² to obszar lądowy a 320 km² stanowi obszar wodny. Salwador ma 545 km granic, w tym 342 km granicy z Hondurasem i 203 km z Gwatemalą. Salwador ma linii brzegowej 307 km. Teren Salwadoru stanowią głównie obszary górzyste z wąskim pasem nadmorskim i centralnym płaskowyżem. Najniższy punkt elewacji w Salwadorze to Ocean Spokojny, zaś najwyższy punkt stanowi Cerro El Pital wznoszący się na wysokość 2730 m, w paśmie górskim Sierra Madre de Chiapas.

Podział administracyjny Salwadoru

Mapa podziału administracyjnego Salwadoru

Mapa podziału administracyjnego Salwadoru

Salwador jest podzielony na 14 działów (departamentos), które z kolei dzielą się na 262 gminy (municipios). Największym departamentem pod względem powierzchni jest Usulután, zajmujący 2130 km². W jego skład wchodzą 23 gminy. Najmniejszym z kolei jest Cuscatlán, składający się z 16 gmin. Jego powierzchnia obejmuje 756 km2. Pod względem populacji, największym jest San Salvador,  którego zamieszkuje 1 567 156 osób. Jest również najgęściej zaludnionym departamentem. Jego stolicą jest San Salvador. Departament składa się z 19 gmin. Pozostałymi departamentami Salwadoru są: San Miguel (20 gmin), La Unión (18 gmin), Santa Ana (13 gmin), Chalatenango (33 gminy), La Libertad (22 gminy), Morazán (26 gmin), Ahuachapán (12 gmin), Sonsonate (16 gmin), La Paz (22 gminy), San Vicente (13 gmin) oraz Cabañas (9 gmin).

Interaktywna Mapa Salwadoru - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę