Mapa Dominikany

Stolica Dominikany oraz najważniejsze miasta na mapie Dominikany

Mapa największych miast Dominikany

Mapa największych miast Dominikany

Santo Domingo jest stolicą i największym miastem w Republice Dominikańskiej i jest największym miastem w regionie Karaibów. Liczy 2 703 480 mieszkańców. Miasto leży w granicach Distrito Nacional. To kulturowe, finansowe, handlowe i przemysłowe centrum Dominikany z najważniejszymi gałęziami przemysłu w kraju. Santo Domingo służy również jako główny port morski kraju. Do największych miast Dominikany zaliczamy także Santiago de los Caballeros założone w 1495 roku. Jest drugim co do wielkości miastem na Dominikanie, położone w północno-środkowej części Republiki. To stolica prowincji Santiago. La Romana jest trzecim co do wielkości miastem w Republice Dominikańskiej z populacją 260 266. Miasto jest stolicą południowo-wschodniej prowincji La Romana. Warto także wymienić miasto San Pedro de Macorís, położone w południowo-wschodniej części kraju. Jest stolicą prowincji San Pedro de Macorís. Zamieszkuje je 293 659 osoby, co sprawia, że miasto jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w kraju.

Podział administracyjny Dominikany

Mapa podziału Dominikany na prowincje

Mapa podziału Dominikany na prowincje

Dominikana dzieli się na jeden wydzielony obszar Distrito Nacional (na mapie oznaczony numerem 5) oraz 31 prowincji (provinces; l.pojedyncza provincia): Azua – 1, Baoruco – 2, Barahona – 3, Dajabón – 4, Duarte – 6, El Seibo – 7, Elías Piña – 8, Espaillat – 9, Hato Mayor – 10, Hermanas Mirabal – 11, Independencia – 12, La Altagracia – 13, La Romana – 14, La Vega – 15, María Trinidad Sánchez – 16, Monseñor Nouel – 17, Monte Cristi – 18, Monte Plata – 19, Pedernales – 20, Peravia – 21, Puerto Plata – 22, Samaná – 23, Sánchez Ramírez – 24, San Cristóbal – 25, San José de Ocoa – 26, San Juan – 27, San Pedro de Macorís – 28, Santiago – 29, Santiago Rodríguez – 30, Santo Domingo – 31, Valverde – 32. Prowincje są podzielone na gminy (Municipios; w l.pojedynczej municipio), które są na drugim poziomie  podziału politycznego i administracyjnego kraju.

Mapa fizyczna Dominikany – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Dominikany

Mapa fizyczna Dominikany

Dominikana to kraj w Ameryce Środkowej, zajmujący wschodnie dwie trzecie drugiej co do wielkości wyspy Wielkich Antyli, Haiti. Ma powierzchnię 48.442 km², co czyni Dominikanę, drugim po Kubie największym państwem na Antylach. 48,380 km² stanowi ląd, zaś 350 km² to obszar wodny. Przejście graniczne między Dominikaną a Haiti wynosi 275 km długości. Maksymalna długość, ze wschodu na zachód, to 390 km, zaś maksymalna szerokość, z północy na południe wynosi 265 km. Wybrzeża Dominikany są zalewane przez Ocean Atlantycki na północy i Morze Karaibskie na południu. Stolica kraju i największy obszar metropolitalny, Santo Domingo, znajduje się na południowym wybrzeżu Dominikany. Istnieje wiele małych wysp przybrzeżnych, które są częścią terytorium Dominikany. Dwie największe wyspy w pobliżu brzegu to Saona, w południowo-wschodniej oraz Beata w południowo-zachodniej części kraju.

Topografia terenu Dominikany

Mapa topograficzna Dominikany

Mapa topograficzna Dominikany

Dominikana charakteryzuje się przede wszystkim urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Większą część kraju, stanowią tereny górzyste, przedgórza oraz wyżyny śródgórskie. Niziny stanowią jedynie niewielką część powierzchni.

Dominikana  ma cztery ważne pasma górskie. Najbardziej wysunięte na północ są Kordyliery Północne, które rozciągają się od północno-zachodniej nadmorskiej miejscowości Monte Cristi, w pobliżu granicy z Haiti, do Półwyspu Samana na wschodzie, biegnąc równolegle do wybrzeża Atlantyku. Najwyższe pasmo w Republice Dominikany to Kordyliery Środkowe. Stopniowo uginają się na południe, a kończą w pobliżu miasta Azua, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. W Kordylierach Środkowych znajdują się cztery najwyższe szczyty Karaibów: Pico Duarte (3098 m n.p.m.), La Pelona (3094 m n.p.m.), La Rucilla (3049 m n.p.m.) i Pico Yaque (2760 m n.p.m.). W południowo-zachodniej części kraju, na południe od Kordylierów Środkowych, istnieją dwa inne pasma górskie: Sierra de Neiba oraz Sierra de Bahoruca. Są też inne, mniejsze łańcuchy górskie, takie jak Kordyliery Wschodnie, Sierra Martin Garcia, Sierra de Yamasa i Sierra de Samana. Między środkowymi i północnymi pasmami górskimi leży dolina Cibao.

Najdłuższą i najważniejszą rzeką Dominikany jest Yaque del Norte, uchodząca do Oceanu Atlantyckiego o długości 398 km. Inne ważne rzeki to: Yuna, San Juan i Artibonito. Na Dominikanie istnieje także wiele jezior i lagun przybrzeżnych. Największym jeziorem jest Enriquillo, słone jezioro o głębokości 45 metrów poniżej poziomu morza. To najniższy punkt na Karaibach. Inne ważne jeziora to Laguna de Rincón lub Cabral i Laguna de Oviedo.

Mapa Dominikany sieć transportowa

Mapa transportowa Dominikany

Mapa transportowa Dominikany

Transport w Republice Dominikany składa się z systemu dróg, lotnisk, portów i kolei miejskiej. Dominikana ma trzecią najlepszą infrastrukturę transportową w Ameryce Łacińskiej. Kraj ma pięć krajowych autostrad: DR-1, DR-2, DR-3, DR-4, DR-5. Są one w dobrym stanie, i łączą największe miasta i ośrodki turystyczne w Dominikanie. Istnieje prawie 19.705 km autostrad i dróg, z czego 9872 posiada nawierzchnię utwardzoną a 9833 km jest nieutwardzonych. Dominikana cierpi na brak dobrych dróg utwardzonych, które łączyłyby mniejsze miasta, mniej zaludnione. Niektóre z nich są w złym stanie lub są całkowicie nieutwardzone.
Transport kolejowy obsługiwany jest przez jednego państwowego operatora i kilku prywatnych operatorów.

Central Romana Railroad  składa się z 757 km linii o standardowej szerokości. Dominican Republic Government Railway to kolej wąskotorowa o długości 142 km. Istnieje także 240 km linii kolejowej obsługiwanej przez inne firmy o różnych miernikach szerokości: 557 mm, 762 mm, 1067 mm. Kolej łączy największe miasta w Dominikanie, nie posiada jednak połączenia z Haiti.

Główne porty morskie w Republice Dominikany to: Port w Santo Domingo, Port Haina Occidental, Port Multimodal Caucedo, Port w Puerto Plata, Port w Boca Chica, Port w San Pedro de Macoris i Port Central Romana.

Istnieje 7 głównych lotnisk: Port lotniczy Samana el Catey, Port lotniczy Barahona-Maria Montez, Port lotniczy Las Americas, Port lotniczy Punta Cana, Port lotniczy Cibao, Port lotniczy Gregorio Luperón i Port lotniczy La Romana. W Republice Dominikany istnieje także 31 mniejszych lotnisk.

Interaktywna Mapa Dominikany - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę