Jamajka

Mapa największych miast Jamajki

Mapa największych miast Jamajki

Stolicą i największym miastem Jamajki jest Kingston, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy w hrabstwie Surrey. Jego populacja wynosi 584 627. Jest jedynym miastem w kraju, którego liczba ludności przekracza 200 000. To ważny ośrodek przemysłowy, a także ważny międzynarodowy port lotniczy. Portmore jest dużym nadmorskim miastem położonym w południowej Jamajce w regionie Saint Catherine. Zamieszkuje je 182,153 osób. To trzecie co do wielkości miasto na Jamajce. Miasto Spanish Town jest stolicą i największym miastem w parafii św Katarzyny w hrabstwie Middlesex. Zajmuje południowo-wchodnią część wyspy. Jego populacja sięga blisko 163 tyś. Ważnym miastem Jamajki, o którym warto wspomnieć jest Montego Bay. Należy do parafii Saint James w hrabstwie Cornwall. Jest to miejscowość turystyczna słynąca z bezcłowych zakupów i plaż. Miasto jest wspierane przez malownicze niskie góry. Inne większe miasta Jamajki to: May Pen, Mandeville, Old Harbour czy Savanna-la-Mar.

Mapa podziału administracyjnego Jamajki

Mapa podziału administracyjnego Jamajki

Administracyjnie, Jamajka jest podzielona na czternaście parafii. Są one zgrupowane w trzech hrabstwach. Do hrabstwa Cornwall należy: Hanover, Saint Elizabeth, Saint James, Trelawny i Westmoreland. W skład hrabstwa Middlesex  wchodzą następujące parafie: Clarendon, Manchester, Saint Ann, Saint Catherine oraz Saint Mary, zaś do hrabstwa Surrey zalicza się: Kingston, Portland, Saint Andrew i Saint Thomas.

Mapa fizyczna Jamajki

Mapa fizyczna Jamajki

Jamajka to państwo wyspiarskie należące do archipelagu Wielkich Antyli. Znajduje się w północno-zachodniej części Morza Karaibskiego, 140 km na południe od Kuby i 190 km na zachód od Haiti. Z zachodu na wschód ciągnie się przez 235 km, zaś z północy na południe rozciąga się od 34 do 84 km. Zajmuje powierzchnię 10,911 km2. Jest trzecią co do wielkości wyspą na Karaibach. Jej linia brzegowa wynosi 1022 km. Do Jamajki, oprócz głównej wyspy, należą także dwie wyspy: leżąca około 70 km na południe od Jamajki wyspa Pedro Cays oraz położona na południowym wschodzie od głównej wyspy Morant Cays.

Mapa topograficzna Jamajki

Mapa topograficzna Jamajki

Krajobraz Jamajki charakteryzuje się górzysto-wyżynnymi terenami. Większa część wyspy osiąga wysokość 300 m n.p.m. Najwyższym szczytem Jamajki jest Blue Mountain Peak, zaliczany do pasma górskiego Gór Błękitnych. Wznosi się na wysokość 2256 m. Wyżyny na Jamajce wznoszą się powyżej 500 m n.p.m. Niziny zajmują niewielką część kraju. Obejmują głównie obszary nadbrzeżne. Występują zwłaszcza w południowej i we wschodniej części wyspy.

Mapa transportowa Jamajki

Mapa transportowa Jamajki

Infrastruktura transportowa na Jamajce składa się z dróg, kolei i transportu lotniczego. Transport kolejowy na Jamajce w chwili obecnej służy jedynie do przewozu boksytu. Jamajska sieć dróg składa się z prawie 13 049 mil ( 21000 km ) dróg, z czego ponad 9 321 mil ( 15.000 km ) jest utwardzona. Istnieją trzy międzynarodowe lotniska na Jamajce: Norman Manley International Airport w Kingston, Ian Fleming International Airport w Boscobel oraz największe lotnisko na wyspie i na Karaibach Sangster International Airport w uzdrowiskowym mieście Montego Bay. Lotniska te wyposażone są w nowoczesne terminale, długie pasy startowe oraz  w urządzenia nawigacyjne. Ponadto istnieją lokalne lotniska podmiejskie w Tinson Pen w Kingston, w Port Antonio i w Negril.

Interaktywna Jamajka - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę