Panama

Mapa największych miast Panamy

Mapa największych miast Panamy

Panama City jest stolicą i największym miastem w Republice Panamy. Liczy 880691 mieszkańców. Miasto jest centrum politycznym i administracyjnym kraju, a także ośrodkiem międzynarodowej bankowości i handlu. Ciekawym miejscem w stolicy jest dzielnica Casco Viejo. To historyczne i zabytkowe centrum Panamy. Wraz z katedrą jest wpisane na listę UNESCO. Kolejnym miastem zasługującym na uwagę jest znajdujące się środkowej Panamie miasto San Miguelito. Jest to drugie największe pod względem populacji miasto w kraju, które zamieszkuje około 355 osób. Miasto Tocumen, znajdujące się w prowincji Panama jest trzecim najbardziej zaludnionym panamskim miastem. Zlokalizowany jest tu główny międzynarodowy port lotniczy Panamy Tocumen International Airport. To największy i najbardziej ruchliwy port lotniczy w Ameryce Środkowej, obsługujący stolicę kraju. Inne ważne miasta panamskie to: David, Las Cumbres, Colón, La Chorrera, Pacora, Santiago de Veraguas.

Mapa podziału administracyjnego Panamy

Mapa podziału administracyjnego Panamy

W celach administracyjnych Panama została podzielona na 9 prowincji (provincias) do których zaliczamy: Bocas del Toro, Chiriquí, Coclé, Colón, Darién, Herrera, Los Santos, Panamá, Veraguas i 3 comarki (comarcas indígenas): Emberá-Wounaan, Kuna Yala, Ngöbe-Buglé zaludnione przez wiele rdzennych grup, które mają taki sam status jak prowincje. Istnieją również dwa autonomiczne comarki: Kuna de Madugandí i Kuna de Wargandí. Znajdują się one w obrębie prowincji, które są uważane za równoważne z powiatem. W dalszej kolejności Panama podzielona jest na 75 departamentów i 625 powiatów.

Mapa fizyczna Panamy

Mapa fizyczna Panamy

Panama to kraj położony w rejonie Ameryki Środkowej, graniczący z Morzem Karaibskim, Oceanem Spokojnym, Kolumbią i Kostaryką. Panama znajduje się na wąskim i niskim Przesmyku Panamskim. Obejmuje około 77.082 km2. Krajobraz Panamy jest urozmaicony. Ponad połowę kraju zajmują wyżyny i obszary górzyste. Najwyższym pasmem górskim Panamy jest Cordillera de Veraguas, znajdująca się we zachodniej części kraju. To tu na wysokość 3478 m n.p.m. wznosi się najwyższy panamski szczyt Chiriquí.  Podążając na wschód ciągnie się pasmo Sierra de Tabasará. We wschodniej części kraju rozciągają się góry Cordillera de San Blas i Sierra del Darién. Są one jednak znacznie niższe niż te na zachodzie. Niziny zajmują jedynie regiony nadbrzeżne, zwłaszcza w północnej części kraju.

Mapa Parków Narodowych Panamy

Mapa Parków Narodowych Panamy

W Panamie znajduje się 16 Parków Narodowych, które łącznie zajmują 25 % powierzchni kraju, czyli około 5 mln ha. Największym z pośród nich jest Park Narodowy Darién. Jest najbardziej rozległy ze wszystkich parków narodowych Panamy i jest jednym z najważniejszych miejsc światowego dziedzictwa w Ameryce Środkowej, wpisany na listę jako rezerwat biosfery. Park ten jest naturalnym mostem łączącym obie Ameryki. Park obejmuje 5.790 km2. Międzynarodowy Park La Amistad rozciąga się na granicy pomiędzy Panamą i Kostaryką. To Światowe Dziedzictwo UNESCO z ogromną różnorodnością biologiczną. Park Narodowy Coiba znajduje się na Oceanie Spokojnym, w zachodniej Panamie, w Zatoce Chiriquí. Zajmuje powierzchnię 270 125 ha. To jeden z największych parków wodnych na świecie. Isla Bastimentos National Marine Park znajduje się w prowincji Bocas del Toro i obejmuje zarówno tereny na wyspie jak i przybrzeżne obszary morskie. Słynie z piaszczystych plaż, lasów namorzynowych i raf koralowych. Utworzony w 1988 roku, jest pierwszym morskim parkiem narodowym Panamy. Pozostałe Parki Narodowe Panamy to: Altos de Campana, Barro Colorado Island, Cerro Hoya, Chagres, Omar Torrijos „El Cope”, Golfo de Chiriquí, Las Cruces Trail, Metropolitan, Portobelo, Sarigua, Soberanía oraz Park Narodowy Volcan Baru.

Interaktywna Panama - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę