Mapa Panamy

Stolica Panamy oraz najważniejsze miasta na mapie Panamy

Mapa największych miast Panamy

Mapa największych miast Panamy

Panama City jest stolicą i największym miastem w Republice Panamy. Liczy 880691 mieszkańców. Miasto jest centrum politycznym i administracyjnym kraju, a także ośrodkiem międzynarodowej bankowości i handlu. Ciekawym miejscem w stolicy jest dzielnica Casco Viejo. To historyczne i zabytkowe centrum Panamy. Wraz z katedrą jest wpisane na listę UNESCO. Kolejnym miastem zasługującym na uwagę jest znajdujące się środkowej Panamie miasto San Miguelito. Jest to drugie największe pod względem populacji miasto w kraju, które zamieszkuje około 355 osób. Miasto Tocumen, znajdujące się w prowincji Panama jest trzecim najbardziej zaludnionym panamskim miastem. Zlokalizowany jest tu główny międzynarodowy port lotniczy Panamy Tocumen International Airport. To największy i najbardziej ruchliwy port lotniczy w Ameryce Środkowej, obsługujący stolicę kraju. Inne ważne miasta panamskie to: David, Las Cumbres, Colón, La Chorrera, Pacora, Santiago de Veraguas.

Podział administracyjny Panamy

Mapa podziału administracyjnego Panamy

Mapa podziału administracyjnego Panamy

W celach administracyjnych Panama została podzielona na 9 prowincji (provincias) do których zaliczamy: Bocas del Toro, Chiriquí, Coclé, Colón, Darién, Herrera, Los Santos, Panamá, Veraguas i 3 comarki (comarcas indígenas): Emberá-Wounaan, Kuna Yala, Ngöbe-Buglé zaludnione przez wiele rdzennych grup, które mają taki sam status jak prowincje. Istnieją również dwa autonomiczne comarki: Kuna de Madugandí i Kuna de Wargandí. Znajdują się one w obrębie prowincji, które są uważane za równoważne z powiatem. W dalszej kolejności Panama podzielona jest na 75 departamentów i 625 powiatów.

Mapa fizyczna Panamy – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Panamy

Mapa fizyczna Panamy

Panama to kraj położony w rejonie Ameryki Środkowej, graniczący z Morzem Karaibskim, Oceanem Spokojnym, Kolumbią i Kostaryką. Panama znajduje się na wąskim i niskim Przesmyku Panamskim. Obejmuje około 77.082 km2. Krajobraz Panamy jest urozmaicony. Ponad połowę kraju zajmują wyżyny i obszary górzyste. Najwyższym pasmem górskim Panamy jest Cordillera de Veraguas, znajdująca się we zachodniej części kraju. To tu na wysokość 3478 m n.p.m. wznosi się najwyższy panamski szczyt Chiriquí.  Podążając na wschód ciągnie się pasmo Sierra de Tabasará. We wschodniej części kraju rozciągają się góry Cordillera de San Blas i Sierra del Darién. Są one jednak znacznie niższe niż te na zachodzie. Niziny zajmują jedynie regiony nadbrzeżne, zwłaszcza w północnej części kraju.

Mapa Parków Narodowych Panamy

Mapa Parków Narodowych Panamy

Mapa Parków Narodowych Panamy

W Panamie znajduje się 16 Parków Narodowych, które łącznie zajmują 25 % powierzchni kraju, czyli około 5 mln ha. Największym z pośród nich jest Park Narodowy Darién. Jest najbardziej rozległy ze wszystkich parków narodowych Panamy i jest jednym z najważniejszych miejsc światowego dziedzictwa w Ameryce Środkowej, wpisany na listę jako rezerwat biosfery. Park ten jest naturalnym mostem łączącym obie Ameryki. Park obejmuje 5.790 km2. Międzynarodowy Park La Amistad rozciąga się na granicy pomiędzy Panamą i Kostaryką. To Światowe Dziedzictwo UNESCO z ogromną różnorodnością biologiczną. Park Narodowy Coiba znajduje się na Oceanie Spokojnym, w zachodniej Panamie, w Zatoce Chiriquí. Zajmuje powierzchnię 270 125 ha. To jeden z największych parków wodnych na świecie. Isla Bastimentos National Marine Park znajduje się w prowincji Bocas del Toro i obejmuje zarówno tereny na wyspie jak i przybrzeżne obszary morskie. Słynie z piaszczystych plaż, lasów namorzynowych i raf koralowych. Utworzony w 1988 roku, jest pierwszym morskim parkiem narodowym Panamy. Pozostałe Parki Narodowe Panamy to: Altos de Campana, Barro Colorado Island, Cerro Hoya, Chagres, Omar Torrijos „El Cope”, Golfo de Chiriquí, Las Cruces Trail, Metropolitan, Portobelo, Sarigua, Soberanía oraz Park Narodowy Volcan Baru.

Interaktywna Mapa Panamy - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę