Stolica Nikaragui oraz najważniejsze miasta na mapie Nikaragui
Stolica Managua jest najbardziej zaludnionym miastem Nikaragui oraz jedynym, którego populacja przekracza ponad 1,5 mln mieszkańców. Znajduje się na południowo-zachodnim brzegu jeziora Managua. Jest to centrum polityczne, kulturalne, handlowe i przemysłowe Nikaragui. Managua jest także kulturalną stolicą kraju, oferującą wiele restauracji, teatrów, muzeów i kilka centrów handlowych. Miasto León znajduje się w północno-zachodniej Nikaragui (5138 km2). Jest drugim co do wielkości miastem. Słynie z wielu zabytkowych kościołów kolonialnych, hiszpańskich budowli świeckich oraz z prywatnych rezydencji. León jest bogaty w zabytki i miejsca historyczne. Największą atrakcją miasta jest jego Katedra, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego populację szacuje się na 191 076. Jest stolicą departamentu León. Również miasto Masaya, zasługuje na uwagę, gdyż położone jest pomiędzy dwoma największymi jeziorami Ameryki Środkowej jakimi są jezioro Nikaragua i jezioro Managua. Leży także u stóp czynnego wulkanu Masaya, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Z ludnością 140.000, jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Nikaragui. W okolicy miasta Masaya położone jest miasto Tipitapa, które słynie z zabytkowej architektury, głównie z Hacienda San Jacinto. To miejsce słynie ze stoczonej tu bitwy z 14 września 1856. Dziś jest to muzeum, które oddane jest do dyspozycji zwiedzających. Na liście 10 największych miast Nikaragui nie może także zabraknąć miasta Chinandega, Matagalpa, Estelí, Granada, Ciudad Sandino i Juigalpa.
Podział administracyjny Nikaragui
Nikaragua to jednolita republika, która w celach administracyjnych została podzielona na 15 departamentów (departamentos) oraz dwa regiony autonomiczne (región autónoma). Departamentami są: Boaco, Carazo, Chinandega, Chontales, Esteli, Granada, Jinotega, León, Madriz, Managua, Masaya, Matagalpa, Nueva Segovia, Rio San Juan oraz Rivas. W następnej kolejności departamenty są podzielone na 153 gminy (municipios). Te dwa regiony autonomiczne to Region Autonomiczny Atlántico Norte i Region Autonomiczny Atlántico Sur, często określane odpowiednio jako RAAN i RAAS.
Topografia terenu Nikaragui
Nikaragua to kraj w Ameryce Środkowej graniczący od północy z Hondurasem a od południa z Kostaryką. Na zachodzie posiada linię brzegową z Oceanem Spokojnym, zaś na wschodzie znajduje się wybrzeże Morza Karaibskiego. Nikaragua zajmuje powierzchnię 130.967 km2, na którą składa się 119,254 km2 obszaru lądowego i 10,380 km2 obszaru wodnego. Prawie jedną piątą terytorium zajmują obszary chronione, m.in. parki narodowe, rezerwaty przyrody i rezerwaty biologiczne. Na zachodzie kraju znajdują się dwa największe jeziora słodkowodne Ameryki Środkowej – jezioro Managua i jezioro Nikaragua. Wokół tych jezior i na północnym-zachodzie wzdłuż Zatoki Fonseca są żyzne równiny nizinne, z glebą silnie wzbogaconą przez popiół z okolicznych wulkanów. Najwyższy punkt stanowi szczyt Mogotón – 2438 m. Znajduje się w Cordillera Isabelia, które jest najwyższym pasmem górskim w Republice Nikaragui. Góry te ciągną się przez środkową część kraju.
Mapa wulkanów Nikaragui
W Nikaragui znajduje się 19 wulkanów. Część z nich jest nadal aktywna. San Cristóbal o wysokości 1745 m jest najwyższym wulkanem oraz jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju, wybuchającym dość często. Położony jest w północno-zachodnim rogu kraju. San Cristóbal jest częścią wulkanicznego kompleksu, która nosi tę samą nazwę. Wulkan Concepción wznoszący się na wysokość 1700 m n.p.m. jest jednym z dwóch wulkanów (wraz z Maderas), które tworzą wyspę Ometepe, która znajduje się na jeziorze Nikaragua. Jego ostatnia erupcja nastąpiła w dniu 9 marca 2010 r. Wspomniany wcześniej wulkan Maderas, jest trzecim pod względem wysokości wulkanem w Nikaragui. Osiąga wysokość 1394 m n.p.m. W jego kraterze znajduje się jezioro nazwane Laguna de Maderas. Jego ostatnia erupcja miała miejsce około 3 tysiące lat temu. Do aktywnych wulkanów zaliczyć można także wulkan Telica. Jest to popularna atrakcja dla turystów, gdyż posiada sześć stożków, z których najwyższy sięga 1061 metrów. Istnieje tu również podwójny krater na górze, który ma 700 metrów szerokości i 120 metrów głębokości. Ostatni wybuch tego wulkanu miał miejsce w 2011 roku.