Mapa Belize

Stolica Belize oraz najważniejsze miasta na mapie Belize

Mapa największych miast Belize

Mapa największych miast Belize

Stolicą Belize jest Belmopan. Jego populacja wynosi 20.000 mieszkańców. Znajduje się w środkowej części kraju, na wysokości 73 metrów. To trzecie pod względem wielkości miasto w kraju. Największym miastem zarówno w Belize jak i w Ameryce Środkowej jest Belize City. Ludność miasta wynosi 67964. Znajduje się u ujścia rzeki Belize na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Miasto jest głównym portem w kraju, oraz jego centrum finansowym i przemysłowym. San Ignacio Cayo położone nad rzeką Macal, o powierzchni 6 km, jest drugim największym miastem Belize. Jest stolicą dystryktu Cayo. Zamieszkuje je 18 399 mieszkańców. Do ważnych miast w Belize zaliczyć należy także: miasto San Pedro, Orange Walk, Corozal i Dangriga.

Podział administracyjny Belize

Mapa podziału administracyjnego Belize

Mapa podziału administracyjnego Belize

Według podziału administracyjnego Belize dzieli się na 6 dystryktów: Dystrykt Belize, Dystrykt Cayo, Dystrykt Corozal, Dystrykt Orange Walk, Dystrykt Stann Creek oraz Dystrykt Toledo. Największą powierzchnię zajmuje Dystrykt Cayo – 5338 km². Zajmuje centralno-zachodnią część kraju. Dystrykt Belize, którego stolicą jest Belize, zamieszkuje 68 197 mieszkańców, co czyni go największym dystryktem w Belize pod względem liczby ludności.

Mapa fizyczna Belize – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Belize

Mapa fizyczna Belize

Belize to niewielki kraj w Ameryce Środkowej, położony na półwyspie Jukatan, zajmując południowo-wschodnią jego część. . Graniczy z Morzem Karaibskim na wschodzie, posiadając 386 km linii brzegowej. Na lądzie graniczy od północy z Meksykiem a od zachodu z Gwatemalą. Łączna długość granic lądowych wynosi 516 km. Całkowity rozmiar Belize to 22.960 km², z czego 22.800 km² to obszar lądowy a 160 km², stanowi obszar wodny.

Mapa Belize sieć transportowa

Mapa transportowa Belize

Mapa transportowa Belize

Większość mieszkańców Belize, podróżuje po kraju autobusami publicznymi, które stanowią podstawową formę transportu. W większych miastach, takich jak Belize City lub Belmopan, są dworce autobusowe. W mniejszych miejscowościach są przystanki autobusowe.

Sieć drogowa w Belize składa się z ponad 3007 kilometrów dróg, z czego około 575 km jest utwardzona. Belize ma cztery główne drogi dwupasmowe, utwardzone asfaltem: Hummingbird Highway, Southern Highway, George Price Highway i Northern Highway. Większość pozostałych dróg jest nieutwardzona i w złym stanie. Ruch na drogach jest prawostronny. Na terytorium Belize nie ma linii kolejowej. Portów lotniczy jest 44. Głównym i największym międzynarodowym  lotniskiem w Belize jest Port lotniczy Philip S. W. Goldson znajdujący się około 30 minut jazdy od centrum Belize City, w Ladyville.

Topografia terenu Belize

Mapa topograficzna Belize

Mapa topograficzna Belize

Większość powierzchni Belize stanowią niziny. Północ kraju składa się głównie z płaskich, podmokłych równin przybrzeżnych, w miejscach silnie zalesionych. Linia brzegowa jest płaska i bagnista, występuje wiele lagun, zwłaszcza w północnej i środkowej części kraju. W kierunku zachodnim niziny przemieniają się stopniowo w obszar przedgórzy, by następnie przejść w obszar górzysty. Góry wzrastają do wysokości około 1100 metrów. Na południu ciągnie się niskie pasmo górskie Maya. Najwyższy punkt w Belize to Doyle’s Delight zlokalizowany w paśmie Maya i wznoszący się na wysokość 1124 m n.p.m. Najniższa wysokość Belize jest na poziomie morza. Największa i najbardziej historycznie ważna rzeka to Belize, licząca 290 kilometrów długości. Powstała z połączenia rzek Mopan i Macal a uchodzi do Morza Karaibskiego. Inne duże rzeki w Belize to Sibun oraz Hondo.

Interaktywna Mapa Belize - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę