Mapa Jamajki

Stolica Jamajki oraz najważniejsze miasta na mapie Jamajki

Mapa największych miast Jamajki

Mapa największych miast Jamajki

Stolicą i największym miastem Jamajki jest Kingston, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy w hrabstwie Surrey. Jego populacja wynosi 584 627. Jest jedynym miastem w kraju, którego liczba ludności przekracza 200 000. To ważny ośrodek przemysłowy, a także ważny międzynarodowy port lotniczy. Portmore jest dużym nadmorskim miastem położonym w południowej Jamajce w regionie Saint Catherine. Zamieszkuje je 182,153 osób. To trzecie co do wielkości miasto na Jamajce. Miasto Spanish Town jest stolicą i największym miastem w parafii św Katarzyny w hrabstwie Middlesex. Zajmuje południowo-wchodnią część wyspy. Jego populacja sięga blisko 163 tyś. Ważnym miastem Jamajki, o którym warto wspomnieć jest Montego Bay. Należy do parafii Saint James w hrabstwie Cornwall. Jest to miejscowość turystyczna słynąca z bezcłowych zakupów i plaż. Miasto jest wspierane przez malownicze niskie góry. Inne większe miasta Jamajki to: May Pen, Mandeville, Old Harbour czy Savanna-la-Mar.

Podział administracyjny Jamajki na mapie

Mapa podziału administracyjnego Jamajki

Mapa podziału administracyjnego Jamajki

Administracyjnie, Jamajka jest podzielona na czternaście parafii. Są one zgrupowane w trzech hrabstwach. Do hrabstwa Cornwall należy: Hanover, Saint Elizabeth, Saint James, Trelawny i Westmoreland. W skład hrabstwa Middlesex  wchodzą następujące parafie: Clarendon, Manchester, Saint Ann, Saint Catherine oraz Saint Mary, zaś do hrabstwa Surrey zalicza się: Kingston, Portland, Saint Andrew i Saint Thomas.

Mapa fizyczna Jamajki

Mapa fizyczna Jamajki

Mapa fizyczna Jamajki

Jamajka to państwo wyspiarskie należące do archipelagu Wielkich Antyli. Znajduje się w północno-zachodniej części Morza Karaibskiego, 140 km na południe od Kuby i 190 km na zachód od Haiti. Z zachodu na wschód ciągnie się przez 235 km, zaś z północy na południe rozciąga się od 34 do 84 km. Zajmuje powierzchnię 10,911 km2. Jest trzecią co do wielkości wyspą na Karaibach. Jej linia brzegowa wynosi 1 022 km. Do Jamajki, oprócz głównej wyspy, należą także dwie wyspy: leżąca około 70 km na południe od Jamajki wyspa Pedro Cays oraz położona na południowym wschodzie od głównej wyspy Morant Cays.

Topografia Jamajki w obrazie mapy topograficznej

Mapa topograficzna Jamajki

Mapa topograficzna Jamajki

Krajobraz Jamajki charakteryzuje się górzysto-wyżynnymi terenami. Większa część wyspy osiąga wysokość 300 m n.p.m. Najwyższym szczytem Jamajki jest Blue Mountain Peak, zaliczany do pasma górskiego Gór Błękitnych. Wznosi się na wysokość 2256 m. Wyżyny na Jamajce wznoszą się powyżej 500 m n.p.m. Niziny zajmują niewielką część kraju. Obejmują głównie obszary nadbrzeżne. Występują zwłaszcza w południowej i we wschodniej części wyspy.

Transport na Jamajce

Mapa transportowa Jamajki

Mapa transportowa Jamajki

Infrastruktura transportowa na Jamajce składa się z dróg, kolei i transportu lotniczego. Transport kolejowy na Jamajce w chwili obecnej służy jedynie do przewozu boksytu. Jamajska sieć dróg składa się z prawie 13 049 mil ( 21000 km ) dróg, z czego ponad 9 321 mil ( 15.000 km ) jest utwardzona. Istnieją trzy międzynarodowe lotniska na Jamajce: Norman Manley International Airport w Kingston, Ian Fleming International Airport w Boscobel oraz największe lotnisko na wyspie i na Karaibach Sangster International Airport w uzdrowiskowym mieście Montego Bay. Lotniska te wyposażone są w nowoczesne terminale, długie pasy startowe oraz  w urządzenia nawigacyjne. Ponadto istnieją lokalne lotniska podmiejskie w Tinson Pen w Kingston, w Port Antonio i w Negril.

Interaktywna Mapa Jamajki - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę