Mapa Dominiki

Stolica Dominiki oraz najważniejsze miasta na mapie Dominiki

Mapa największych miast Dominiki

Mapa największych miast Dominiki

Roseau to  stolica kraju położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Dominiki. To największe miasto w kraju, o populacji 16582. Znajduje się w parafii Saint George, w otoczeniu Morza Karaibskiego i rzeki Roseau. Jest najstarszą i najważniejszą miejską osadą na wyspie Dominika. Roseau jest również najważniejszym portem Wspólnoty Dominiki dla handlu zagranicznego. To jedyne miasto w kraju, którego ludność przekracza 10.000. Portsmouth jest drugim co do wielkości miastem w Dominice, z 2977 mieszkańcami. Leży nad rzeką Indian River na północno-zachodnim wybrzeżu Dominiki, w parafii Saint John Parish. Portsmouth ma własny port morski w Prince Rupert Bay. Marigot jest największym miastem w parafii św. Andrzeja, w północno-wschodniej Dominice. Zamieszkuje je 2676 osób. Znajduje się tutaj główne lotnisko Dominiki: Melville Hall Airport. Do większych miast Dominiki zaliczyć można także: Grand Bay, Mahaut, Saint Joseph i Wesley.

Podział administracyjny Dominiki

Mapa podziału administracyjnego Dominiki

Mapa podziału administracyjnego Dominiki

Dominika według podziału administracyjnego dzieli się na dziesięć parafii: parafia świętego Andrzeja (Saint Andrew Parish), parafia świętego Dawida (Saint David Parish), parafia świętego Jerzego (Saint George Parish), parafia świętego Jana (Saint John Parish), parafia świętego Józefa (Saint Joseph Parish), parafia świętego Łukasza (Saint Luke Parish), parafia świętego Marka (Saint Mark Parish), parafia świętego Patryka (Saint Patrick Parish), parafia świętego Pawła (Saint Paul Parish), parafia świętego Piotra (Saint Peter Parish). Największą parafią na wyspie jest parafia św. Andrzeja, obejmująca 178.1 km2 powierzchni Dominiki. Jej populacja wynosi 10.461, co czyni ją drugą najbardziej zaludnioną parafią. Najwięcej ludności zamieszkuje w parafii św. Jerzego, bo aż 21,241 osób.

Mapa fizyczna Dominiki – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Dominiki

Mapa fizyczna Dominiki

Dominika to państwo wyspiarskie, położone na wyspie o tej samej nazwie, na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej, położone w połowie drogi między Gwadelupą na północy a Martyniką na południu.  Wyspa należy do grupy Wysp Zawietrznych.  Jest czwartą co do wielkości wyspą na Karaibach. Jej powierzchnia wynosi 754 km2. Długość linii brzegowej to 148 km. Na wyspie znajduje się kilka obszarów chronionych, a także 365 rzek. Na krajobraz Dominiki składają się głównie tereny górzyste. Niziny obejmują jedynie tereny nadbrzeżne. Najniższy punkt w kraju jest na poziomie morza, wzdłuż wybrzeża, a najwyższy punkt to góra Morne Diablotins, znajdująca się w północnej części wyspy o wysokości 1447 m.

Interaktywna Mapa Dominiki - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę