Stolica Gwatemali oraz najważniejsze miasta na mapie Gwatemali
Gwatemala jest niewielkim krajem, zamieszkiwanym przez około 13.824.463 osób. Największym miastem jest Gwatemala, która jest stolicą kraju i departamentu Gwatemala. Miasto położone jest w południowo-środkowej części kraju. W 2013 roku, miasto zamieszkiwało 1 170 396 osób, co sprawia, że jest to najbardziej zaludnione miasto w Ameryce Środkowej. Gwatemala stanowi centrum ekonomiczne, rządowe i kulturowe Republiki. Miasto funkcjonuje również jako główny port morski i lotniczy z lotniskiem La Aurora International Airport. Obok stolicy kraju znajduje się miasto Mixco, które jest trzecim co do wielkości miastem Republiki Gwatemali z liczbą ludności 688.124. Również w departamencie Gwatemala położone jest miasto Villa Nueva, które zamieszkuje 710.218 osób. To drugie co do wielkości miasto w kraju. Inne większe miasta to: Petapa, Quetzaltenango czy San Juan Sacatepéquez.
Podział administracyjny Gwatemali
Powyższa mapa przedstawia podział Gwatemali, która administracyjnie podzielona jest na 22 departamenty: 1 – Alta Verapaz, 2 – Baja Verapaz, 3 – Chimaltenango, 4 – Chiquimula, 5 – Petén, 6 – El Progreso, 7 – Quiché, 8 – Escuintla, 9 – Gwatemala, 10 – Huehuetenango, 11 – Izabal, 12 – Jalapa, 13 – Jutiapa, 14 – Quetzaltenango, 15 – Retalhuleu, 16 – Sacatepéquez, 17 – San Marcos, 18 – Santa Rosa, 19 – Sololá, 20 – Suchitepéquez, 21 – Totonicapán, 22 – Zacapa. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego jest podział departamentów na 331 municypia (gminy). Największym departamentem jest zlokalizowany na północy kraju Petén, zajmujący około 1/3 powierzchni Gwatemali. W jego skład wchodzi 12 gmin.
Mapa fizyczna Gwatemali – położenie na mapie Ameryki Północnej oraz ukształtowanie terenu
Gwatemala to kraj w Ameryce Środkowej, graniczący z Meksykiem na północy i zachodzie, z Oceanem Spokojnym na południowym zachodzie, Belize na północnym wschodzie a z Hondurasem i Salwadorem na południowym wschodzie. Jego granice lądowe ciągną się przez 1687 km. 400 km to łączna długość wybrzeża morskiego. Powierzchnia Gwatemali wynosi 108.890 km2, z czego 107.940 km2 stanowi obszar lądowy.
Topografia terenu Gwatemali
Gwatemala charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem. Jej powierzchnię zajmują głównie tereny górzyste za wyjątkiem południowej strefy przybrzeżnej i rozległych północnych nizin departamentu Petén. Obszar kraju podzielić można na trzy główne regiony: wybrzeże Oceanu Spokojnego, położoną na północ od gór nizinę Petén oraz ciągnące się z zachodu na wschód łańcuchy górskie znajdujące się w środkowej części kraju. Wszystkie większe miasta znajdują się w górach lub na wybrzeżu Pacyfiku. Najwyższym punktem Gwatemali a jednocześnie największym w Ameryce Środkowej jest wulkan Tajumulco, wznoszący się na wysokość 4220 m n.p.m. Najniższy punkt to Ocean Atlantycki i Spokojny.
Mapa Gwatemali sieć transportowa
Transport w Gwatemali obejmuje transport drogowy, porty morskie i porty lotnicze. W kraju dostępnych jest 14095 km autostrad, z czego 4863 km ( w tym 75 km dróg ekspresowych ) ma powierzchnię utwardzoną a 9232 km dróg jest nieutwardzonych. Główne porty morskie w Gwatemali zlokalizowane są w: Puerto Barrios położonym nad Morzem Karaibskim oraz w leżących na wybrzeżu Oceanu Spokojnego San José i Champerico. Największym lotniskiem w Gwatemali jest Międzynarodowy Port Lotniczy Gwatemala-La Aurora. Inne duże porty lotnicze znajdują się we Flores, Puerto San José, Quetzaltenango i w Puerto Barrios.