Mapa Kuby

Stolica Kuby oraz najważniejsze miasta na mapie Kuuby

Mapa największych miast Kuby

Mapa największych miast Kuby

Hawana jest stolicą Kuby i jej największym miastem. Jest również stolicą prowincji Hawana, głównym portem i głównym centrum handlowym Kuby. Miasto liczy 2,1 mln mieszkańców i obejmuje łącznie 728,26 km2. Miasto przyciąga turystów swoim zabytkowym centrum. Jest również znane ze swojej historii, kultury, architektury i zabytków. Drugim co do wielkości miastem Kuby jest Santiago de Cuba, położone w południowo-wschodniej części wyspy. Ze względu na to, że znajduje się nad zatoką Morza Karaibskiego jest ważnym portem morskim. Santiago de Cuba liczy około 500 000 mieszkańców. W mieście istnieje wiele zabytków, charakteryzującymi się różnymi stylami architektonicznymi.  Szczególnie interesujące są zalesione parki, strome uliczki oraz  kolonialne budynki z ogromnymi oknami.  Zachowane są tu również historyczne skarby. Camagüey to miasto i gmina w środkowej części Kuby. Jest trzecim co do wielkości miastem z ponad 321 tysiącami mieszkańców. Jest stolicą prowincji Camagüey. Na uwagę w mieście zasługuje jego zabytkowe centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ważnym miastem na Kubie jest Holguín. Jest to jedno z większych miast, które zamieszkuje 326 740 mieszkańców. Inne większe miasta Kuby to: Santa Clara, Guantánamo, Bayamo, Victoria de Las Tunas, Cienfuegos czy Manzanillo.

Podział administracyjny Kuby – Mapa

Mapa podziału administracyjnego Kuby

Mapa podziału administracyjnego Kuby

Kuba jest państwem dzielącym się na 15 prowincji i jedną administracyjną gminę specjalną (Isla de la Juventud). Prowincje to: Pinar del Río – nr 1 na mapie, Artemisa – nr 2, miasto Hawana – nr 3, Mayabeque – nr 4, Matanzas – nr 5, Cienfuegos – nr 6, Villa Clara – nr 7, Sancti Spíritus – nr 8, Ciego de Ávila – nr 9, Camagüey – nr 10, Las Tunas – nr 11, Granma – nr 12, Holguín – nr 13, Santiago de Cuba – nr 14, Guantánamo – nr 15. Prowincje podzielone są na gminy, których jest 168.

Mapa topograficzna Kuby

Mapa topograficzna Kuby

Mapa topograficzna Kuby

Kuba to kraj wyspiarski należący do Ameryki Środkowej. Wchodzi w skład archipelagu Wielkich Antyli położonych na Morzu Karaibskim. Oprócz głównej wyspy nazywanej Kuba, do kraju należy wyspa Isla de la Juventud oraz kilka mniejszych wysepek. Kuba nie posiada żadnych granic lądowych. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 110.860 km2, z czego 104.556 km2 zajmuje główna wyspa. Republika Kuby jest krajem o największej powierzchni gruntów na Karaibach. Wyspa wznosi się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Morzem Karaibskim. Teren kraju jest w większości nizinny. Na południowym wschodzie wyspy ciągnie się pasmo górskie Sierra Maestra, gdzie znajduje się najwyższy punkt Kuby, Pico Turquino osiągający 1974 m wysokości.  Pasmo górskie Sierra de los Organos wznosi się natomiast w południowo-zachodniej części wyspy Kuba.

Interaktywna Mapa Kuby - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę