Stolica Wenezueli oraz najważniejsze miasta na mapie Wenezueli
Całkowita liczba ludności Wenezueli wynosi około 28 mln. Ponad 2 miliony mieszkańców zamieszkuje stolicą kraju, Caracas. Oprócz pełniącej funkcji, to także największe miasto Wenezueli. Znajduje się w północnej części kraju, w niewielkiej odległości od wybrzeża Morza Karaibskiego. Najludniejszym miastem jest natomiast Maracaibo, którego populacja sięga aż 2,6 mln osób. Miasto położone jest w północno-zachodniej Wenezueli, na zachodnim brzegu cieśniny, która łączy jezioro Maracaibo z Zatoką Wenezuelską. Jest to stolica stanu Zulia. Trzecim co do wielkości miastem w Wenezueli jest Valencia. Znajduje się ona w północnej części kraju w Górach Karaibskich. Miasto zamieszkuje 1 761 240 mieszkańców. Barquisimeto, będące stolicą stanu Lara, jest ważnym miejskim, przemysłowym, handlowym i transportowym centrum kraju, uznanym za czwarte co do wielkości miasto w Wenezueli. Jego populacja sięga 1,2 mln. Pozostałe większe miasta Wenezueli to: Ciudad Guayana, Maturín, Maracay, Barcelona, Petare i Ciudad Bolívar.
Podział administracyjny Wenezueli
Wenezuela jest podzielona na 23 stany ( estados ), jeden Dystrykt Stołeczny (distrito capital) odpowiadający miastu Caracas i Dependencji Federalnych (Dependencias Federales) składających się z wielu wenezuelskich wysp. Stanami Wenezueli są: Amazonas, Anzoátegui, Apure, Aragua, Barinas, Bolívar, Carabobo, Cojedes, Delta Amacuro, Falcón, Guárico, Lara, Mérida, Miranda, Monagas, Nueva Esparta, Portuguesa, Sucre, Táchira, Trujillo, Vargas, Yaracuy i Zulia. Wenezuela jest także podzielone na 335 gmin (municipios), które z kolei są podzielone na ponad tysiąc parafii (parroquias).
Mapa fizyczna Wenezueli – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu
Wenezuela to kraj na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej. Terytorium Wenezueli obejmuje około 912 050 kilometrów kwadratowych, na które składa się obszar lądowy obejmujący 882 050 km² oraz wody śródlądowe zajmujące 30 000 km². Pod względem powierzchni Wenezuela zajmuje 33 miejsce wśród największych państw na świecie. Kształtem kraj przypomina odwrócony trójkąt. Jego rozciągłość południkowa wynosi 1271 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa 1493 km. Kraj ma 2800 km długości linii brzegowej oraz 4993 km długości granic lądowych. Wenezuela graniczy na zachodzie z Kolumbią, na wschodzie z Gujaną a na południu z Brazylią. Posiada wybrzeże z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim.
Mapa Wenezueli sieć transportowa
Transport międzynarodowy w Wenezueli odbywa się głównie drogą powietrzną oraz morską. Największym portem lotniczym w kraju jest międzynarodowy port lotniczy Simón Bolívar w Maiquetía w pobliżu Caracas oraz port lotniczy La Chinita w miejscowości Maracaibo. Najważniejsze porty morskie znajdują się w La Guaira, Maracaibo i Puerto Cabello. Wenezuela ma ograniczony krajowy system kolejowy, który nie ma żadnych aktywnych połączeń kolejowych do innych krajów. Wenezuela posiada sieć drogową o długości prawie 100.000 km. Około jedna trzecia dróg posiada nawierzchnię utwardzoną. W kraju oddanych jest do użytku 7 głównych autostrad. Najważniejszą z nich jest autostrada łącząca Caracas, stolicę Wenezueli z głównym portowym miastem La Guaira, będącego stolicą stanu Vargas.
Topografia terenu Wenezueli
Krajobraz Wenezueli jest urozmaicony. W północno-zachodniej części kraju rozciągają się górskie pasma Andów: Góry Karaibskie oraz najwyższe góry Cordiliera de Mérida. Łącznie zajmują one 13% całkowitej powierzchni Wenezueli. W Cordiliera de Mérida znajduje się najwyższy szczyt Wenezueli oraz jeden z najwyższych w Ameryce Południowej. Jest nim Pico Bolívar osiągający wysokość 5007 m n.p.m. 35% powierzchni kraju zajmują niziny. Jedną z głównych jest Nizina Orinoko, obejmująca środkową część Wenezueli. Jest ona poprzecinana gęstą siecią rzek. Pomiędzy Niziną Orinoko a granicą Brazylii i Gujany w centralnej części kraju, rozciąga się Wyżyna Gujańska, której najwyższy szczyt Pico da Neblina sięga 3014 m. Na wyżynie występują góry stołowe: Serra Parima, Sierra Pacaraima a także Sierra Marahuaca.