Stolica Paragwaju oraz najważniejsze miasta na mapie Paragwaju
Największym miastem Paragwaju jest Asunción, który pełni jednocześnie funkcję stolicy kraju. Znajduje się na lewym brzegu rzeki Paragwaj. Zamieszkuje je 680 250 mieszkańców, co stanowi 8% całkowitej populacji kraju. W Asunción mieści się siedziba rządu krajowego. To także główny port handlowy i centrum przemysłowe kraju. Drugim co do wielkości miastem w Paragwaju i stolicą departamentu Alto Paraná jest Ciudad del Este, położone nad rzeką Paraná w południowo-wschodnim Paragwaju. Liczba ludności wynosi 416 011. San Lorenzo to miasto położone w departamencie Central w Paragwaju. To trzecie najbardziej zaludnione miasto w kraju, które zamieszkuje około 333 tyś. osób. Miasto należy do miejskiej aglomeracji Asunción. Kolejne duże miasta Paragwaju to Luque zamieszkiwane przez 386 641 mieszkańców oraz miasto Capiatá, którego ludność kształtuje się na poziomie około 390 tyś.
Podział administracyjny Paragwaju
Paragwaj administracyjnie podzielony został na 17 departamentów zwanych departamentos (Alto Paraguay, Alto Paraná, Amambay, Boquerón, Caaguazú, Caazapá, Canindeyú, Central, Concepción, Cordillera, Guairá, Itapúa, Misiones, Ñeembucú, Paraguarí, Presidente Hayes, San Pedro), jeden stołeczny dystrykt Asunción oraz 227 dystryktów (distritos).
Mapa fizyczna Paragwaju – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu
Paragwaj to kraj śródlądowy leżący w centralno-południowej Ameryce Południowej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Argentyną, na wschodzie i północnym wschodzie z Brazylią, zaś na północnym zachodzie z Boliwią. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 406.750 km2, na które składa się obszar lądowy – 397.300 km2 oraz wody – 9450 km2. Większość obszaru Paragwaju zajmują tereny nizinne. Wyżyny zajmują jedynie 1/4 powierzchni Paragwaju. Góry sięgają maksymalnie 700 m n.p.m. i stanowią niewielki procent powierzchni kraju. Rzeka Paragwaj, która przepływa z północy na południe rozdziela kraj na dwie części: wschodnią i zachodnią. Kraj nie posiada dostępu do morza.
Mapa Paragwaju – transport i połączenia drogowe
Całkowita długość sieci drogowej waha się od ponad 60.000 km do mniej niż 30000 km. Rozbieżności te są rezultatem różnych norm w zakresie tego, co stanowi drogę. Istnieją tysiące kilometrów nieutwardzonych dróg wiejskich. Paragwaj ma około 15000 km głównych dróg utwardzonych. Sieć drogowa łączy Asuncion, Encarnacion, i Ciudad del Este. Autostrada Trans-Chaco jest tylko częściowo wykończona, część utwardzona kończy się w Mariscal Estigarribia.