Mapa Urugwaju

Mapa Urugwaju – położenie na mapie Ameryki Południowej

Położenie Urugwaju na mapie Ameryki Południowej

Położenie Urugwaju na mapie Ameryki Południowej

Urugwaj to kraj w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Graniczy na zachodzie z Argentyną, zaś z Brazylią ma linię graniczą na północy. Od strony wschodniej i południowej Urugwaj oblewany jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Zajmuje powierzchnię około 176 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którą składa się obszar lądowy zajmujący 173 577 km² oraz obszar wodny obejmujący 2643 km². Urugwaj jest geograficznie drugim najmniejszym krajem w Ameryce Południowej po Surinamie. Kraj ten ma 660 km linii brzegowej i 1564 km długości granicy lądowej.

Stolica Urugwaju oraz najważniejsze miasta na mapie Urugwaju

Mapa największych miast Urugwaju

Mapa największych miast Urugwaju

Urugwaj jest domem dla 3,3 miliona ludzi, z których ponad 1,3 mln mieszka w Montevideo, pełniącego funkcję stolicy kraju. To także największe miasto we Wschodniej Republice Urugwaju. Znajduje się na południowym wybrzeżu kraju i zajmuje powierzchnię 187 km2. Pozostałe miasta Urugwaju, zamieszkuje znacznie mniejsza liczba mieszkańców. Drugim pod względem liczby ludności miastem jest Salto, będące stolicą departamentu Salto w północno-zachodnim Urugwaju. Jego populacja wynosi 109 018. Miasto znajduje się w pobliżu rzeki Urugwaj, dzięki czemu stanowi ważny port rzeczny. Ciudad de la Costa to miejscowość w departamencie Canelones w południowej części kraju. Jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Urugwaju, gdyż zamieszkuje je 107 tyś. osób. Większymi miastami w Urugwaju są także: Paysandú, Las Piedras, Rivera, Maldonado, Tacuarembó, Melo i Mercedes.

Podział administracyjny Urugwaju

Mapa administracyjna Urugwaju

Mapa administracyjna Urugwaju

Urugwaj administracyjnie podzielony jest na 19 departamentów (departamentos): Artigas, Canelones, Cerro Largo, Colonia, Durazno, Flores, Florida, Lavalleja, Maldonado, Montevideo, Paysandú, Río Negro, Rivera, Rocha, Salto, San José, Soriano, Tacuarembó, Treinta y Tres. Każdy departament wybiera swoje władze za pośrednictwem głosowania. Departamenty dzielą się z kolei na 89 gmin.

Mapa fizyczna Urugwaju – ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Urugwaju

Mapa fizyczna Urugwaju

W krajobrazie Urugwaju przeważają faliste równiny, które zajmują 90% całkowitej powierzchni kraju. Niskie wzgórza osiągające wysokość 200–500 m n.p.m. ciągną się jedynie z północnego wschodu na południowy zachód. Najwyższy punkt Urugwaju znajduje się w południowej części kraju i jest to wzniesienie Cerro Catedral sięgające 514 m n.p.m. Sieć rzeczna w Urugwaju i gęsta i zasobna w wodę. Najważniejszą rzeką jest Urugwaj, która płynie z północy na południe i tworzy część granicy z Brazylią, Argentyną i Urugwajem. Największym jeziorem jest Río Negro o powierzchni 4100 km². To sztuczny zbiornik wodny znajdujący się w środkowej części Urugwaju na rzece Río Negro.

Mapa Urugwaju – kolejowa sieć transportowa

Mapa sieci kolejowej Urugwaju

Mapa sieci kolejowej Urugwaju

Urugwajska sieć kolejowa ma około 2900 km linii o szerokości 1435 mm i tylko 11 km podwójnego toru. Połowa sieci jest zamknięta. Pociągi towarowe jeżdżą pomiędzy Montevideo – Rivera – Livramento, Piedra Sola – Three Trees, Sayago – Minas, Verdum-Plant ANCAP, Carnelli-La Teja, Chamberlain – Paysandú – Salto – Concordia i Algorta – Fray Bentos. Stacje kolejowe znajdują się w stolicy kraju w Montevideo, a także w Lorenzo Carnelli, Canelones, Rodriguez, Mal Abrigo i Colonia del Sacramento.

Interaktywna Mapa Urugwaju - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę