Stolica Boliwii oraz najważniejsze miasta na mapie Boliwii
Największym miastem w Boliwii jest Santa Cruz, z populacją 1 913 233. Santa Cruz jest stolicą departamentu Santa Cruz, we wschodniej Boliwii. To jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Ważnym miastem Wielonarodowego Państwa Boliwii jest również La Paz, ze względu na to, że to właśnie tu mieści się siedziba rządu. Znajduje się w zachodniej części Boliwii na wysokości około 3650 m nad poziomem morza, co sprawia, że jest to najwyższa administracyjnie stolica świata. Miasto zamieszkuje 1 250 000 mieszkańców. El Alto jest drugim co do wielkości miastem położonym w departamencie La Paz w Boliwii. Jest ono dziś jednym z największych i najszybciej rozwijających się ośrodków miejskich Boliwii.
Populacja w 2013 roku wynosiła 1 123 473. Cochabamba to miasto w środkowej Boliwii, położone w dolinie o tej samej nazwie w Andach w Kordylierze Wschodniej. Jest stolicą departamentu Cochabamba i jest czwartym co do wielkości miastem w Boliwii z populacją 1,938,401. Miasto Sucre jest konstytucyjną stolicą Boliwii, stolicą departamentu Chuquisaca i 5 najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Położone w południowo-środkowej części kraju Sucre leży na wysokości 2810 metrów.
Podział administracyjny Boliwii
Boliwia jest państwem unitarnym składającym się z dziewięciu departamentów: Pando, La Paz, Beni, Oruro, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi, Chuquisaca, Tarija. Z pośród nich La Paz jest najbardziej zaludnionym, z 2.706.351 mieszkańców, zaś Pando jest najmniej zaludnionym departamentem, z liczbą ludności 110.436. Największy departament Boliwii to Santa Cruz, obejmujący 370.621 kilometrów kwadratowych, a najmniejszym jest Tarija, obejmujący 37.623 km2. Administracyjnie departamenty Boliwii podzielone są z kolei na 112 prowincji.
Mapa fizyczna Boliwii – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu
Boliwia jest krajem śródlądowym, położonym w centrum Ameryki Południowej, bez dostępu do morza. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu, Chile na południowym zachodzie i z Peru na zachodzie. O powierzchni 1.098.581 kilometrów kwadratowych, Boliwia jest 28 największym krajem na świecie. Jego długość z północy na południe to około 1 500 km, zaś ze wschodu na zachód rozciąga się na szerokość ok. 1 300 km.
Mapa Boliwii – transport i połączenia drogowe
Najważniejszą rolę w Boliwii odgrywa transport drogowy. Całkowita długość sieci drogowej wynosi 62479 km, z czego 3749 km to drogi utwardzone (w tym 27 km dróg ekspresowych) oraz 58.730 km stanowią drogi nieutwardzone. Drogą lądową można się dostać do każdego większego miasta. Ze względu na położenie geograficzne Boliwii, ważny jest również transport lotniczy. Największymi i najważniejszymi międzynarodowymi lotniskami w Boliwii są: Międzynarodowe lotnisko El Alto w La Paz, Port lotniczy Viru Viru w Santa Cruz oraz Port lotniczy Jorge Wilstermann w Cochabamba. System kolejowy obejmuje 3,504 kilometrów torów, jednak w chwili obecnej kolej odgrywa stosunkowo niewielką rolę w systemie transportowym kraju.
Topografia terenu Boliwii
Geografia Boliwii wykazuje wielką różnorodność terenu od szczytów Andów na zachodzie, do niżu wschodniego, położonego w dorzeczu Amazonki. Kraj ten jest najwyżej położonym w Ameryce Południowej, gdyż większą część powierzchni stanowią góry i wyżyny. Najniższy punkt to rzeka Paragwaj – 90 m, zaś najwyższym punktem jest wygasły stratowulkan, Nevado Sajama o wysokości 6542 m, znajdujący się w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Głównym pasmem górskim w Boliwii są Andy Boliwijskie, ciągnące się przez zachodnią część kraju. W ich skład wchodzą trzy pasma górskie: Kordyliera Zachodnia w której wznosi się najwyższy szczyt Boliwii, Kordyliera Środkowa i Kordyliera Wschodnia, będąca najniższym pasmem górskim. Równiny obejmują Nizinę Boliwijską, na północnym krańcu Boliwii, natomiast przedgórze Andów stanowi region Yungas.
Parki Narodowe na mapie Boliwii
Na terytorium Boliwii utworzonych zostało dziesięć Parków Narodowych. Najstarszym z nich jest Park Narodowy Sajama założony w 1939 roku. To również najmniejszy park w Boliwii o powierzchni 1,002 km2. Znajduje się w departamencie Oruro, w jego północno-zachodniej części. Oferuje on wspaniały krajobraz andyjski, z wysokościami od 4200 do 6542 metrów. Znajduje się tutaj również śnieżny stożek wulkanu Sajama , najwyższej góry w Boliwii. Najmłodszy park został utworzony w 2004 roku i jest to Park Narodowy Iñao. Zajmuje on powierzchnię 2,630.9 km2. Największym parkiem, który został założony na terenie Boliwii jest Park Narodowy Madidi, obejmujący obszar 18 810 km². Madidi jest częścią jednego z największych obszarów chronionych na świecie. Znajduje się w górnym dorzeczu Amazonki. Oprócz wyżej wymienionych w Boliwii został utworzony jeszcze: Park Narodowy Amboró, Park Narodowy Aguaragüe, Park Narodowy Carrasco, Park Narodowy Tunari, Park Narodowy Torotoro, Park Narodowy Noel Kempff Mercado i Park Narodowy Isiboro Sécure.