Stolica Ekwadoru oraz najważniejsze miasta na mapie Ekwadoru
Stolicą Ekwadoru jest Quito. Z liczbą ludności 2239191 jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Położone jest w prowincji Pichincha, na wysokości 2800 m n.p.m. Znajduje się w północno-środkowym Ekwadorze, na wschodnich zboczach stratowulkanu Pichincha w Andach. Największym i najbardziej zaludnionym miastem Ekwadoru jest natomiast Guayaquil, znajdujące się w prowincji Guayas. Guayaquil znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Guayas, która wpada do Oceanu Spokojnego w Zatoce Guayaquil. Jest głównym portem Ekwadoru oraz głównym ośrodkiem handlowym i produkcyjnym. Zlokalizowany jest tu międzynarodowy port lotniczy i kolejowy. Jego populacja wynosi 2 482 017. Miasto Cuenca będące stolicą prowincji Azuay, zamieszkiwane jest przez 329 928 mieszkańców. Znajduje się w górach Ekwadoru na około 2500 m n.p.m. Centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na jego historyczne budynki. Pozostałe większe miasta Ekwadoru to: Santo Domingo, Machala, Durán, Manta, Portoviejo i Loja.
Podział administracyjny Ekwadoru
Podział administracyjny Ekwadoru jest dwuszczeblowy. Na pierwszym szczeblu jest podział Ekwadoru na 24 prowincje (provincias): Azuay, Bolívar, Cañar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Esmeraldas, Galápagos, Guayas, Imbabura, Loja, Los Ríos, Manabí, Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Santa Elena, Santo Domingo de los Tsáchilas, Sucumbíos, Tungurahua i Zamora-Chinchipe. Prowincje te dzielą się z kolei na 221 kantony zwane po hiszpańsku cantones. Jest to drugi szczebel podziału administracyjnego Republiki Ekwadoru.
Mapa fizyczna Ekwadoru – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu
Republika Ekwadoru to kraj położony w północno-zachodniej Ameryce Południowej, graniczący na północy z Kolumbią, na wschodzie i południu z Peru. Od strony zachodniej oblewają go wody Oceanu Spokojnego. Do Ekwadoru należą także Wyspy Galapagos znajdujące się na Pacyfiku. Kraj ten ma powierzchnię 283.520 km2 na który składa się obszar lądowy obejmujący 283.520 km2 i obszar wodny zajmujący 6.720 km2. Ekwador ma 2337 km linii brzegowej oraz 2010 km granic lądowych.
Topografia terenu Ekwadoru
Ekwador jest jednym z mniejszych państw Ameryki Południowej. Topografia kraju jest urozmaicona. Niziny występują na wschodzie i na zachodniej części nadbrzeżnej, natomiast góry ciągną się przez cały Ekwador. Kraj można podzielić na cztery regiony geograficzne: region nadbrzeżny (Costa) składający się z nisko położonych terenów w zachodniej części kraju, w tym wybrzeże Pacyfiku; region górski (Sierra) obejmuje pas wysokogórski, ciągnący się z północy na południe wzdłuż centrum kraju, który jest zdominowany przez Andy Ekwadorskie; region wschodni (Oriente) obejmuje obszary lasów deszczowych Amazonii we wschodniej części kraju, co stanowi prawie połowę całkowitej powierzchni kraju; region wyspiarski obejuje Wyspy Galapagos, około 1000 km na zachód od lądu na Oceanie Spokojnym.
Wulkany na mapie Ekwadoru
Do głównych wulkanów w Ekwadorze należy: Cayambe, Tungurahua, Sangay, Chimborazo, Illiniza, Quilotoa, Cotopaxi, Reventador, Antisana i Pichincha. Najwyższym z nich jest nieaktywny stratowulkan Chimborazo, znajdujący się Kordylierze Zachodniej w Andach. Wnosi się na wysokość 6 268,2 m n.p.m. i jest to najwyższy szczyt Ekwadoru. Drugim najwyższym wulkanem w kraju jest Cotopaxi, sięgający 5 897 m n.p.m. Jest jednym z najwyższych czynnych wulkanów na świecie. Położony jest w północnym Ekwadorze w Andach w Kordylierze Środkowej. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1975 roku. Znajdujący się w Centralnych Kordylierach wulkan Cayembe o wysokości 5790 m n.p.m. jest trzecim najwyższym wulkanem w Ekwadorze. Wulkan ten przez cały rok, pokryty jest śniegiem. Ostatni jego wybuch nastąpił w roku 1786.