Stolica Kolumbii oraz najważniejsze miasta na mapie Kolumbii
Największym miastem Kolumbii a jednocześnie jego stolicą jest Bogota. To również stolica departamentu Cundinamarca. To najbardziej zaludnione miasto w kraju, z 7 632 713 mieszkańców. Również pod względem powierzchni, Bogota jest największym miastem w Kolumbii i jednym z największych w Ameryce Łacińskiej. Drugim co do wielkości miastem w Republice Kolumbii jest Medellín. To stolica departamentu Antioquia. Jego populacja wynosi 2,5 miliona mieszkańców. Kolejnym dużym miastem jest Cali, położone w zachodniej części kraju w departamencie Valle del Cauca. To najbardziej zaludnione miasto w zachodniej Kolumbii z około 2 400 000 mieszkańców. Kolejne trzy większe miasta: Barranquilla, Cartagena de Indias i Cúcuta, zamieszkuje łącznie około 2,6 mln osób.
Podział administracyjny Kolumbii
Republika Kolumbii administracyjnie podzielona jest na 32 departamenty (Amazonas, Antioquia, Arauca, Atlántico, Bolívar, Boyacá, Caldas, Caquetá, Casanare, Cauca, Cesar, Chocó, Córdoba, Cundinamarca, Guainía, Guaviare, Huila, La Guajira, Magdalena, Meta, Nariño, Norte de Santander, Putumayo, Quindío, Risaralda, San Andrés i Providencia, Santander, Sucre, Tolima, Valle del Cauca, Vaupés, Vichada) i jeden dystrykt stołeczny. Na czele departamentu stoi gubernator, który wybierany jest na czteroletnią kadencję. Gubernatorzy nie mogą być wybierani ponownie w kolejnych okresach. Departamenty dzielą się na gminy, które z kolei podzielone są na tzw. corregimientos.
Mapa Kolumbii – transport i połączenia drogowe i kolejowe
Kolumbia ma 3034 km linii kolejowych, składającej się z 150 km sieci normalnotorowej łączącej kopalnie Cerrejón z Portem Lotniczym Puerto Bolívar w mieście Uribia i 3154 km sieci kolejowej o szerokości 914 mm. W użyciu jest jedynie tylko 2611 km. Transport kolejowy w Kolumbii jest słabo rozwinięty, gdyż został zaniedbany na rzecz rozwoju dróg i obecnie stanowi tylko około jednej czwartej transportu towarowego. Sieć kolejowa łączy ze sobą siedem dużych miast, jednak bardzo niewiele z nich jest regularnie używana ze względów bezpieczeństwa czy braku konserwacji.
W Kolumbii są trzy główne autostrady z północy na południe: karaibska, wschodnia i centralna. Szacuje się, że długość sieci drogowej w Kolumbii wynosi 163.000 km, z których 68 procent jest w dobrym stanie i są utwardzone. Przez Kolumbię przebiega Autostrada Panamerykańska, łącząca obie Ameryki.
Najważniejsze terminale morskie są w Barranquilla, Cartagena de Indias i Santa Marta na karaibskim wybrzeżu i Buenaventura i Tumaco na wybrzeżu Pacyfiku. Eksport odbywa się głównie przez karaibskie porty w Cartagena i Santa Marta, natomiast 65 procent importu przybywa do portu w Buenaventura. Inne ważne porty i przystanie są w Bahia de Portete, Leticia, Puerto Bolivar, San Andrés i Turbo.
Kolumbia ma łącznie 984 lotnisk, z których 100 posiada pasy utwardzone. Kraj posiada 40 regionalnych portów lotniczych, a miasta Bogota, Medellin, Cali, Barranquilla, Bucaramanga, Kartagina, Cúcuta, Leticia, Pereira, San Andrés i Santa Marta posiadają międzynarodowe lotniska. Międzynarodowy Port Lotniczy Bogotá-El Dorado obsługuje 550 mln ton ładunków i 22 mln pasażerów rocznie, co czyni go największym lotniskiem w Ameryce Łacińskiej pod względem ładunku i trzecim co do liczby pasażerów.
Mapa fizyczna Kolumbii – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu
Kolumbia to kraj leżący na północno-zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Graniczy na wschodzie z Wenezuelą i Brazylią, na południu z Ekwadorem i Peru, na północy z Panamą i Morzem Karaibskim, a na zachodzie z Ekwadorem i Oceanem Spokojnym. Łączna długość granic lądowych wynosi 6004 km, natomiast łączna długość wybrzeża 3208 km. Kolumbia zajmuje powierzchnię 1 139 825 km2 co sprawia, że jest 26 co do wielkości krajem na świecie i czwartym co do wielkości krajem w Ameryce Południowej, po Brazylii, Argentynie i Peru. Do Kolumbii należą trzy wyspy znajdujące się na Oceanie Spokojnym (Gorgona, Gorgonilla, Malpelo) i cztery na Morzu Karaibskim (San Andrés, Providencia, Serrana, Roncador).
Parki Narodowe na mapie Kolumbii
Obszary chronione w Kolumbii są zgrupowane w Krajowym Systemie Obszarów Chronionych. Od 2013 r. jest 56 obszarów chronionych na poziomie krajowym, które obejmują około 127,445.129 km2 i stanowią ponad 10% powierzchni kraju. System Narodowy Parków Naturalnych jest podzielony na następujące kategorie: 41 Naturalne Parki Narodowe (Parque Natural Nacional – PNN), 11 Sanktuariów Fauny i flory (Sanctuario de Flora y Fauna – SFF), 2 Krajowe Rezerwaty Naturalne (Reserva Natural Nacional – RNN), 1 Unikalny obszar przyrodniczy (Área Natural Única – ANU), 1 Park Droga (Vía Parque).