Mapa Brazylii

Stolica oraz największe miasta na mapie Brazylii

Mapa największych miast Brazylii

Mapa największych miast Brazylii

Stolicą Federacyjnej Republiki Brazylii oraz stolicą Dystryktu Federalnego jest Brasília. Miasto zamieszkuje 2 789 761 osób, co sprawia, że jest  czwartym najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Można tu podziwiać wiele historycznych miejsc oraz muzeów. Największym miastem w Brazylii jest natomiast São Paulo, z populacją 11 488 951. Jest to jedyne miasto, którego liczba ludności przekracza 10 mln. São Paulo znajduje się w południowo-wschodniej Brazylii, nad rzeką Tietê. Rio de Janeiro, zamieszkiwane przez 6 433 631 osób, jest drugim największym miastem w Brazylii. Rio de Janeiro jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Ameryce Południowej. Znane jest głównie z uroczystości karnawałowych, swoich przepięknych plaż a także z gigantycznego posągu Chrystusa Odkupiciela, znajdującego się na szczycie góry Corcovado, który jest nazwany jednym z nowych siedmiu cudów świata. Na trzecim miejscu największych miast Brazylii znajduje się Salvador, z populacją 2 676 606. Jest to największe miasto na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii, stolica brazylijskiego stanu Bahia. W pierwszej dziesiątce największych miast Brazylii, znajduje się także: Fortaleza, Belo Horizonte, Manaus, Kurytyba, Recife i Porto Alegre.

Topografia kraju na Mapie Geograficznej Brazylii

Mapa topograficzna Brazylii

Mapa topograficzna Brazylii

Brazylia jest największym krajem w Ameryce Południowej i wśród krajów Ameryki Łacińskiej. Jest to piąty co do wielkości kraj na świecie. Na wschodzie ograniczony jest przez Ocean Atlantycki. Brazylia ma linii brzegowej 7491 km. Graniczy od północy z Wenezuelą, Gujaną, Surinamem i Gujaną Francuską. Na północnym zachodzie graniczy z Kolumbią; na zachodzie z Boliwią i Peru; na południowym zachodzie z Argentyną i Paragwajem, a na południu z Urugwajem. Część terytorium Brazylii stanowią liczne archipelagi, takie jak Fernando de Noronha, Rocas,Wyspy Świętego Piotra i Pawła i Trindade i Martim Vaz. Brazylia zajmuje łącznie 8 511 965 km2, co stanowi 47 procent powierzchni kontynentu Ameryki Południowej. Brazylijska topografia jest zróżnicowana i obejmuje wzgórza, góry, równiny i wyżyny. Znaczna część terenu leży pomiędzy 200 a 800 metrów. Główny obszar wyżynny zajmuje większość południowej części kraju.

Mapa podziału administracyjnego Brazylii

Mapa administracyjna Brazylii

Mapa administracyjna Brazylii

Brazylia jest federacją złożoną z 26 stanów (Estados; l.poj. Estado) oraz jednego dystryktu federalnego (Distrito Federal), który zawiera stolicę kraju Brasilię. Stanami Brazylii są: Acre, Alagoas, Amapá, Amazonas, Bahia,
Ceará, Espírito Santo, Goiás, Maranhão, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Pará, Paraíba, Paraná, Pernambuco, Piauí, Rio de Janeiro, Rio Grande do Norte, Rio Grande do Sul, Rondônia, Roraima, Santa Catarina, São Paulo, Sergipe, Tocantins. Stany te podzielone są na mezoregiony, a te z kolei dzielą się na mikroregiony. Mikroregiony podzielone są zaś na gminy.

Interaktywna Mapa Brazylii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę