Mapa Argentyny

Położenie Argentyny na mapie Ameryki Południowej

Lokalizacja Argentyny na mapie Ameryki Południowej

Lokalizacja Argentyny na mapie Ameryki Południowej

Argentyna jest republiką federalną położoną w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z Boliwią i Paragwajem na północy, na północnym wschodzie ma granicę z Brazylią i Urugwajem, zaś na zachodzie graniczy z Chile. Wody Oceanu Atlantyckiego oblewają Argentynę od strony południowej. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 2 780 400 km2. Argentyna jest ósmym co do wielkości krajem na świecie, drugim co do wielkości w Ameryce Łacińskiej i największym hiszpańskojęzycznym narodem.

Stolica oraz najważniejsze miasta na mapie Argentyny

Mapa największych miast Argentyny

Mapa największych miast Argentyny

Stolicą i najważniejszym miastem Argentyny jest Buenos Aires. To również największe miasto kraju i jedno z 20 największych miast na świecie, zamieszkiwane przez 2 698 082 mieszkańców. Buenos Aires to najczęściej odwiedzane miasto w Ameryce Południowej. Znane jest głównie z architektury w stylu europejskim i bogatego życia kulturalnego, z najwyższym stężeniem teatrów na świecie. Drugim pod względem populacji miastem Argentyny jest Córdoba, z około 1,5 mln mieszkańców, położona w centrum geograficznym Argentyny. Cordoba ma wiele zabytków zachowanych z hiszpańskich rządów kolonialnych, a zwłaszcza budynki kościoła rzymskokatolickiego. Znajduje się tutaj również najstarszy uniwersytet w kraju. Kolejnym miastem, którego ludność przekracza 1 mln jest Rosario. Zamieszkuje je dokładnie 1 234 432 osób. Znajduje się w w prowincji Santa Fe w Argentynie Środkowej, na zachodnim brzegu rzeki Parana. Populacja w pozostałych miastach Argentyny nie przekracza jednego miliona. Do tych największych zaliczamy także: miasto Mendoza, San Miguel de Tucumán, La Plata, Mar del Plata, Salta, Santa Fe i San Juan.

Mapa geograficzna (topograficzna) Argentyny

Mapa topograficzna Argentyny

Mapa topograficzna Argentyny

Topografia Argentyny jest zróżnicowana. Występują tu zarówno góry jak i równiny i obszary nizinne. Maksymalna odległość z północy na południe wynosi 3694 km, a maksymalna szerokość ze wschodu na zachód to 1423 km. Najwyższym punktem Argentyny jest Aconcagua w prowincji Mendoza, osiągający wysokość 6959 m nad poziomem morza. Jest to również najwyższy punkt na południowej i zachodniej półkuli. Wznosi się on w Andach Południowych w Kordylierze Głównej. Najniższy punkt stanowi jezioro Laguna del Carbon w prowincji Santa Cruz o wysokości -105 m poniżej poziomu morza, To również najniższy punkt na półkuli południowej i zachodniej oraz siódmy najniższy punkt na Ziemi.

Podział administracyjny Argentyny – widok mapy

Mapa podziału administracyjnego Argentyny

Mapa podziału administracyjnego Argentyny

Argentyna jest federacją podzieloną na dwadzieścia trzy prowincje (Buenos Aires, Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, Entre Ríos, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquén, Río Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Ziemia Ognista, Tucumán) oraz jedno niezależne miasto, Buenos Aires. Administracyjne prowincje dzielą się na departamenty i gminy, z wyjątkiem prowincji Buenos Aires, która jest podzielony na tzw. Partidos, których jest 134. Miasto Buenos Aires dzieli się na gminy.

Interaktywna Mapa Argentyny - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę