Mapa Peru

Stolica Peru oraz najważniejsze miasta na mapie Peru

Mapa największych miast Peru

Mapa największych miast Peru

Lima jest stolicą i największym miastem w Peru. Znajduje się w centralnej nadmorskiej części kraju, z widokiem na Ocean Spokojny. Ludność kraju wynosi prawie 9 mln mieszkańców. Lima jest piątym co do wielkości miastem w Ameryce. Drugim najbardziej zaludnionym miastem Peru jest Arequipa, będąca stolicą i największym miastem regionu Arequipa oraz siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. To ważny ośrodek handlowy w Peru. Jest drugim najbardziej uprzemysłowionym miastem w kraju. Zamieszkuje je 784 651 osób. Kolejnym dużym miastem jest Trujillo, położone w w północno-zachodnim Peru, nad brzegiem rzeki Moche, w pobliżu jej ujścia do Oceanu Spokojnego w dolinie Moche. Jego populacja wynosi około 680 tyś. Do największych miast zaliczamy także: Chiclayo, Piura, Iquitos, Cuzco, Chimbote, Huancayo i Pucallpa.

Podział administracyjny Peru

Mapa administracyjna Peru

Mapa administracyjna Peru

Zgodnie z podziałem administracyjnym, Peru dzieli się na 25 regionów i jedną prowincję Lima. Do regionów zaliczamy: Amazonas, Ancash, Apurímac, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Callao, Cuzco, Huancavelica, Huánuco, Ica, Junín, La Libertad, Lambayeque, Lima, Loreto, Madre de Dios, Moquegua, Pasco, Piura, Punol, San Martín, Tacna, Tumbes oraz Ukajali. Każdy z regionów ma wybrany rząd składający się z prezydenta i rady regionu, wybieranych na okres czterech lat. Ich celem jest planowanie rozwoju regionalnego, realizacja projektów publicznych, wspieranie działalności gospodarczej i zarządzania majątkiem publicznym. Prowincją Lima zarządza rada miejska.

Mapa fizyczna Peru – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Peru

Mapa fizyczna Peru

Peru to kraj położony w zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy na północy z Ekwadorem i Kolumbią, na wschodzie z Brazylią, od strony południowo-wschodniej z Boliwią, na południu z Chile, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Kraj ten obejmuje 1.285.216 km2, na który składa się 1,279,999 km² lądu i 5,220 km² wody. Długość linii brzegowej wynosi 2414 km, zaś linia graniczna osiąga długość 5536 km.

Mapa Peru – transport i połączenia drogowe i kolejowe

Mapa transportowa Peru

Mapa transportowa Peru

Transport komunikacyjny w Peru nie jest dobrze rozwinięty. Sieć kolejowa posiada 2,374 km torów, z czego 1,608 km jest standardowej szerokości, a 380 km stanowi kolej wąskotorowa. Kolej łączy ośrodki wydobycia znajdujące się w Andach z portami morskimi, położonymi na wybrzeżu Peru. Transport drogowy składa się z 85,900 km autostrad, z czego 45.000 km posiada utwardzoną nawierzchnię. Przez Peru przebiega Autostrada Panamerykańska, ciągnąca się z północy na południe obok wybrzeża, łącząca Tumbes z Tacna. W Peru istnieje 234 lotnisk. Głównym międzynarodowym portem lotniczym jest Jorge Chávez, zlokalizowany w Limie. Odbywa się tu 98 procent wszystkich lotów międzynarodowych do Peru. Inne znaczące lotniska znajdują się w Cusco, Arequipa, Iquitos i Piura. Główne porty morskie znajdują się w Mollendo, Callao i w Talara.

Topografia terenu Peru

Mapa topograficzna Peru

Mapa topograficzna Peru

Peru charakteryzuje się górzystym krajobrazem. Przez jego terytorium ciągnie się pasmo Andów. Wyróżnić można trzy główne fizycznogeograficzne regiony. Costa ( wybrzeże) znajdująca się na zachodzie kraju, pomiędzy Kordylierą Zachodnią Andów Peruwiańskich a Pacyfikiem. Obejmuje pas o szerokości 50–70 km. Sierra to region Andów, ciągnący się równolegle do wybrzeża. Obejmuje płaskowyż Altiplano, a także najwyższy szczyt kraju Huascaran osiągający wysokość 6768 m. Trzeci region to Selva, czyli szerokie połacie płaskiego terenu obejmującego lasy deszczowe Amazonii. Prawie 60% powierzchni kraju znajduje się w tym regionie.

Interaktywna Mapa Peru - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę