Mapa Maroka

Mapa Maroka – stolica, większe miasta

Mapa Maroka

Mapa Maroka

Królestwo Marokańskie leży nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym, w północno-zachodniej Afryce. Jest częścią Magrebu. Magreb jest określeniem używanym w stosunku do państw północno-zachodniej Afryki. Zalicza się do nich Maroko, Algierię, Tunezję, Saharę Zachodnią, Mauretanię oraz Libię. Za południową granicą Maroka znajduje się Sahara Zachodnia, choć formalnie terytorium to nie ma międzynarodowego statusu, wcześniej kolonia hiszpańska, to Maroko podejmuje próby administrowania tym regionem. Na wschodzie przebiega granica z Algierią, a na północy z Hiszpanią, a dokładniej z hiszpańskimi posiadłościami. Linia brzegowa ma długość 1835 km. Stolicą Maroka jest Rabat- szóste pod względem liczby mieszkańców miasto. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, rzemieślniczym i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Leży na zachodzie państwa, nad Oceanem Atlantyckim. Miasto posiada port morski i międzynarodowy port lotniczy. To w nim można podziwiać zabytki datowane na XII-XIV wiek.

Największym miastem w Maroku, gdzie liczba ludności to ok 3,4 mln (dla podrównania w stolicy mieszka ok 574 tys. ludzi), jest Casablanca. W nim mieści się również największy port w tym państwie. Casablanca jest nie tylko największym miastem w Maroku, ale w całej strefie Magreb. Na północy kraju znajduje się inne duże miasto, Fez, liczba ludności ponad 1,1 mln. Kolejnym, znanym na świecie miastem jest Marrakesz. Leży w zachodniej części kraju, w pobliżu szczytów Atlasu. Naprzeciw Rabatu, stolicy Maroka, leży inne duże miasto, Sala (ponad 800 tys. mieszkańców). Bardziej tradycyjne miasto niż nowoczesny Rabat. Pozostałe duże miasta: Meknes, Wadżda, Al-Kunajtira, Agadir.

Mapa administracyjna Maroka

Mapa administracyjna Maroka

Mapa administracyjna Maroka

Maroko to monarchia konstytucyjna, gdzie korona jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecny król, pochodzący z Alawitów, Muhammad VI, panuje od 23 lipca 1999 roku. Następcą, ogłoszonym już w 2005 roku, gdy miał wówczas dwa lata, został syn obecnego króla i jego żony. Językiem urzędowym jest arabski, planowane jest uznanie języka berberyjskiego jako drugiego języka urzędowego. W turystyce najpopularniejszy język francuski.

Maroko składa się z 12 regionów (od 4 września 2015 roku):
• Rabat-Sala-Al-Kunajtira,
• Fez-Meknes,
• Sus-Massa,
• Ad-Dachla-Wadi az-Zahab,
• Bani Mallal-Chunajfira,
• Tanger-Tetuan-Al-Husajma,
• Marrakesz-Safi,
• Al-Ujun-As-Sakija al-Hamra,
• Kulmim-Wad Nun,
• Casablanca-Sattat,
• Wschodni,
• Dara-Tafilalt.

Mapa Klimatyczna Maroka

Mapa klimatyczna Maroka

Mapa klimatyczna Maroka; źródło: en.wikipedia.org, autor: Adam Peterson, licencja CC BY-SA 4.0

Maroko leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Na wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy, który im bardziej w głąb, tym bardziej staje się suchy, u podnóży Atlasu odmiana górskiego. Ze względu na wpływ chłodnych prądów kanadyjskich na wybrzeżu częste mgły. Lato jest bezdeszczowe i upalne, średnia temperatur jest wysoka. Zdarzało się, że odnotowywano temperaturę powyżej 50 st. C. Przyjemniejsza na zwiedzanie może okazać się zima, gdzie temperatury oscylują w granicach 10-12 st. C. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ale do naszej zimy mu daleko. Pod koniec wiosny bądź na przywitanie lata, wieją gorące wiatry z Sahary, tzw. szarki.
Maroko przez resztę Afryki określane jest jako ich biegun zimna, temperatura w miesiącach zimowych jest mocno zróżnicowana. A kilka stopni na plusie czyni z Maroka najzimniejsze z afrykańskich państw.

Geograficzna mapa topologiczna Maroka

Mapa topograficzna Maroka

Mapa topograficzna Maroka

Maroko jest bardzo zróżnicowane i dlatego przyciąga rzesze turystów. Góry, morze, ocean, pustynia, czy można chcieć coś więcej? W południowej i południowo-wschodniej części kraju ciągnie się piaszczysta i kamienista Sahara. Kraj na pół przecina Atlas Wysoki. Najwyższy szczyt to Dżabal Tubkal- 4167 m n. p. m. Na południe od Atlasu Wysokiego Antyatlas, całe pasmo na obszarze Maroka. A na północ Atlas Średni. Zaś od Cieśniny Gibraltarskiej wzdłuż Morza Śródziemnego rozciągają się góry Rif. Nad oceanem obszar nizinny. Rzeki płyną przez północną i zachodnią część kraju. Jedną z głównych rzek jest Wadi Muluja, o długości 520 km. Uchodzi do Morza Śródziemnego. Na wschodzie i południu rzeki okresowe, których jest niewiele. Jedną z nich jest Wadi Dara, która kończy swój bieg w piaskach Sahary. Większość kraju to półpustynie i stepy. Lasy stanowią jedynie 8% powierzchni kraju, znajdują się w rejonach górskich.

Mapa drogowa (samochodowa) Maroka

Mapa samochodowa Maroka

Mapa samochodowa Maroka

Oferta biur podróży, jeśli chodzi o Maroko, jest szeroka. Możesz również lecieć na własną rękę. A samo Maroko najlepiej zwiedzać wypożyczonym samochodem albo autobusem. Sieć kolejowa jest słabo rozwinięta. Dwie pozostałe opcje też mają minusy. Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie autobusem, to przygotuj się na niemałą zabawę w poszukiwanie właściwego środka lokomocji. Większość autobusów ma tabliczki po arabsku, co nie ułatwia sprawy. Do tego duża liczba kas na dworcach i nie wiadomo, do której się udać, by kupić bilet na właściwy autobus. Możesz skorzystać z oferty państwowego przewoźnika bądź firm prywatnych. Część autobusów ma klimatyzację. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie w okresie letnim.

Wygodną formą zwiedzania Maroka jest wynajęcie auta. Jest jednak jeden minus, bardzo wysoka kaucja. Pieniądze blokowane są na karcie płatniczej i odblokowane w ciągu miesiąca od zwrotu samochodu. Kaucja w zależności od wypożyczalni to nawet kilka tysięcy złotych. I póki jest blokada, nie możesz korzystać z tych pieniędzy. Jeśli chodzi o drogi, to pomiędzy głównymi miastami, punktami turystycznymi, są dobrze utrzymane. Jeśli ruszysz w tereny mniej uczęszczane bądź te w kierunku gór, bądź pustyni, jest już mniej komfortowo.
Decydujesz się na taksówkę? Ustal cenę, zanim kierowca uruchomi silnik.

Mapa turystyczna Maroka

Mapa fizjograficzna Maroka

Mapa fizjograficzna Maroka

W Maroku jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Kilka propozycji:
• Meczet Księgarzy- największy meczet w Marrakeszu. Jego budowa rozpoczęła się w 1147 roku. Kilka lat później został rozebrany, a nowy powstał w 1199 roku.
• Szallalat Uzud- niezwykle malownicze okoliczności przyrody i wodospad. Dzikie miejsce, w którym żyją makaki berberyjskie i w którym swoje wioski mają Berberowie. Wodospad znajduje się ok 150 km od Marrakeszu.
• Wieża Hassana- budowa rozpoczęła się w 1195 roku. Nigdy nie została skończona, powinna mieć 80 m, ma 44,2 m.
• Ogród Majorelle- w tym miejscu można poczuć się jak w raju. Egzotyczne rośliny, fontanny, strumienie. Ogród znajduje się w Marrakeszu.
• Irk asz-Szabbi- piaszczysta pustynia na południowym wschodzie kraju. Wydmy w tym miejscu sięgają 150 m. Na jej terenie znajduje się również oaza Marzuka.
• Szalla- starożytne i średniowieczne ruiny na obrzeżach Rabatu. Magiczne miejsce, nad którym krążą bociany.
Warto również odwiedzić: El Badii Palace (Marrakesz) i Park Narodowy Souss-Massa (region Souss-Massa). W Maroku nie brakuje też pięknych piaszczystych plaż i miejsc do uprawiania sportów wodnych.