Mapa RPA

Mapa Republiki Południowej Afryki – stolica, większe miasta

Mapa RPA

Mapa RPA

Republika Południowej Afryki nieoficjalnie określana również Południową Afryką bądź też skrótem RPA jest cztery razy większa od Polski. Jest to najdalej wysunięte na południe państwo w Afryce. Z trzech stron RPA otaczają wody, od wschodu Oceanu Indyjskiego, a od zachodu Oceanu Atlantyckiego. W okolicach basenu Agulhas łączą się ze sobą Ocean Atlantycki i Indyjski. Linia brzegowa ma długość 2798 km. RPA zamieszkuje około 52 mln ludzi, z czego większość stanowią Czarni Afrykanie, poniżej 10% Mulaci, Biali i Azjaci.

Państwo graniczy z Botswaną, Lesotho, Mozambikiem, Namibią, Eswatini, Zimbabwe. Stolicą legislacyjną RPA jest Kapsztad. Zarazem jest to jedno z największych miast RPA, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców oraz jedno z najstarzych. Leży na północ od Przylądka Dobrej Nadziei, nad Zatoką Stołową. Składa się z Parku Narodowego i części zabudowanej. Jako, że jest to jedno z największych i najstarszych miast, to jest kolebką handlu i przemysłu. W nim kwitnie m.in. przemysł stoczniowy, motoryzacyjny czy spożywczy. W mieście znajduje się port morski, lotniczy i stacja kolejowa. Przez Kapsztad przebiegają również drogi krajowe, dzięki czemu łatwo dostać się w inne miejsca. Stolicą administracyjną RPA jest Pretoria, gdzie ponad połowę mieszkańców stanowią osoby z białej rasy. Kolejnym znanym i zarazem największym miastem RPA jest Johannesburg, położony w północno-wschodniej części RPA. W języku afrykańskim oznacza miejsce złota. W tym mieście również znajduje się międzynarodowe lotnisko oraz można korzystać z pociągów. Nieopodal Johanesburga leży Benoni, to niedaleko tego miasta urodziła się Charlize Theron. Inne miasta powyżej 1 mln mieszkańców to: Durban, Vereeniging, Port Elizabeth.

Mapa administracyjna RPA i klimat w poszczególnych regionach

Mapa administracyjna RPA

Mapa administracyjna RPA; źródło: pl.wikipedia.org, autor: Htonl , licencja: CC BY-SA 3.0

Od 1910 do 1994 roku istniały cztery prowincje i bantustany. Obecnie Republika Południowej Afryki dzieli się na dziewięć prowincji, z których każda ma swoją stolicę:

 • Prowincja Przylądkowa Zachodnia- stolica Kapsztad
 • Prowincja Przylądkowa Północna- stolica Kimberley
 • Prowincja Przylądkowa Wschodnia- stolica Bhisho
 • KwaZulu-Natal- stolica Pietermaritzburg
 • Wolne Państwo- stolica Bloemfontein
 • Prowincja Północno-Zachodnia- stolica Mahikeng
 • Gauteng- stolica Johannesburg
 • Mpumalanga- stolica Nelspruit
 • Limpopo- stolica Polokwane.

Mieszkańcy poszczególnych prowincji posługują się różnymi językami. W RPA jest 11 języków urzędowych.

Mapa demograficzna RPA

Mapa administracyjna RPA; źródło: pl.wikipedia.org, autor: Htonl , licencja: CC BY-SA 3.0

Mapa Klimatyczna RPA

Klimat w RPA zależy od regionu, gdyż kraj znajduje się w obszarze kilku stref klimatycznych. Południowy- zachód to regiony suche, z gorącym latem i dużą ilością słońca zimą. Kierując się na wschód, klimat jest bardziej umiarkowany. Najwięcej opadów na południowo-wschodnim wybrzeżu. Zima w RPA jest wtedy, gdy u nas lato. Od grudnia do marca jest lato, do czerwca jesień, a do września zima, potem mają do grudnia wiosnę. Odpowiedź, kiedy wybrać się do RPA jest prosta, czyli gdy jest u nich lato.

Geograficzna mapa topologiczna RPA

Mapa hipsometryczna RPA

Mapa hipsometryczna RPA; źródło: commons.wikimedia.org, autor: Adrian Frith, licencja CC BY-SA 3.0

Większość kraju ma charakter wyżynny, połowa kraju leży powyżej 1000 m n.p.m., a 75% powierzchni powyżej 600 m.n.p.m. 400 tys. km² zajmuje płaskowyż Wysoki Weld. Jego wysokość wynosi od 900 do 2000 m. n.p.m. Najwyższe szczyty w RPA znajdują się w górach smoczych. Sieć rzeczna nie jest równomiernie rozłożona, ale dobrze rozwinięta. Najwięcej rzek przepływa przez południową i wschodnią część RPA, spływają do Oceanu Indyjskiego. Największą rzeką RPA jest Oranje. Wyznacza ona również naturalną granicę z Namibią. Wypływa z Gór Smoczych, a swój bieg kończy w Atlantyku. Kolejną dużą rzeką jest Limpopo, wyznacza granicę z Zimbabwe i Botswaną, kończąc bieg w Oceanie Indyjskim. Najwyższy wodospad w Afryce, 412 m, znajduje się na rzece Tugela.

Mapa topograficzna RPA

Mapa topograficzna RPA

Mapa drogowa (samochodowa) RPA

Mapa drogowa RPA

Mapa drogowa RPA

By wyjechać do RPA nie jest potrzebna wiza, jeśli pobyt nie jest dłuższy niż 30 dni. W Republice Południowej Afryki obowiązuje ruch lewostronny i wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe. Sieć drogowa może zaskoczyć bo jest dobrze utrzymana i rozwinięta. Pomiędzy dużymi miastami możesz się przemieszczać autobusami oraz pociągami. Jeśli planujesz dalsze wycieczki, możesz skorzystać z linii lotniczych i oferty lotów państwowych bądź prywatnych przewoźników. Najlepszą opcja jest wynajem samochodu. Można to zrobić już na lotnisku albo rezerwując auto przed wylotem. Warto wiedzieć, że w RPA nie obowiązuje zasada prawej ręki na skrzyżowaniach. Wszystkie auta się zatrzymują i rusza ten, który dojechał do niego pierwszy. Zaleca się również blokowanie drzwi, ze względu na zdarzające się napady na skrzyżowaniach.

Mapa turystyczna RPA – bezpieczeństwo

Republika Południowej Afryki jest kuszącym, niesamowitym krajem pod wieloma względami. I coraz więcej osób decyduje się na egzotyczne dotknięcie, tego co w Afryce najpiękniejsze, innej kultury, niezwykłej roślinności i zwierząt. Możesz zwiedzać na własną rękę i tak też zaplanować podróż bądź wykupić ją w biurze podróży. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to jeśli nie będziesz naruszać zasad ich życia, to możesz delektować się niezwykłością tego kraju. Zaleca się być ostrożnym, również w dużych miastach, a najlepiej wcześniej sprawdzić, czy konkretne miasto, region jest bezpieczny. Nie wychodzić po zmroku, nocować w hotelach, pokojach, które są polecane przez innych turystów. Najlepiej podróżować w grupach zorganizowanych.

Duże miasta żyją z turystyki, więc dbają o bezpieczeństwo. A miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć jest wiele, dlatego praktyczniejszym rozwiązaniem jest albo wycieczka zorganizowana, gdzie z góry jest wszystko zaplanowane i mamy środek transportu, albo wypożyczenie samochodu.

To trzeba przeżyć:

 • afrykańskie safari- jadąc do Afryki nie można odmówić sobie przyjemności obcowania ze zwierzętami, które u nas żyją tylko w zoo. Słonie, Lwy, gepardy swoim naturalnym środowisku, zachowują się zupełnie inaczej
 • iSimangaliso Wetland Park- wpisany na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO
 • Góra stołowa- przy okazji zwiedzania Kapsztadu. Swoją drogą nie bez przyczyny nazywa się stołową, bo jest płaska jak stół
 • Park Narodowy Krugera- z całą wielką afrykańską piątką! To najstarszy park w RPA
 • Johannesburg- miasta złota nie można pominąć
 • Diamenty w Kimberley- to w tym miejscu trwała gorączka złota.

Warte odwiedzenia są również miasteczka winne na wschód od Kapsztadu oraz Durban- miasto słynące z pięknych plaż, ciepłej wody i jednego z największych akwariów na świecie.

Wybrzeże obok Kapsztadu, RPA

Wybrzeże obok Kapsztadu, RPA