Mapa Etiopii – stolica, większe miasta

Mapa największych miast Etiopii; źródło: https://pl.wikipedia.org/; licencja: CC BY 3.0, autor: OCHA
Położona na wschodzie kontynentu afrykańskiego Etiopia, potocznie mówiąc w rogu Afryki, oficjalnie nazywa się Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii. Wcześniej państwo nosiło nazwę Abisynia, prawdopodobnie pochodzącą od jednego z plemion. Nazwa została zmieniona ze względu na jej znaczenie, które nie kojarzyło się dobrze mieszkańcom, oznaczając włóczykija, mieszańca.

Mapa fizyczna Etiopii; źródło: https://pl.wikipedia.org/; licencja: domena publiczna, autor: CIA
Graniczy z:
Sudanem,
Sudanem Południowym,
Dżibuti,
Somalią,
Erytreą.
Największym miastem i stolicą Etiopii jest Addis Abeba. Położona w centrum państwa, przy wygasłym wulkanie stolica jest zamieszkała przez około 80 narodowości. Przetłumaczona nazwa miasta brzmi Nowy Kwiat. Jest to główny ośrodek handlowy i przemysłowy w kraju. A od połowy zeszłego wieku w mieście funkcjonuje uniwersytet. Na międzynarodowe lotnisko dojeżdża ze stolicy kolej.

Mapa historyczna Etiopii 1683rok; źródło: https://commons.wikimedia.org//; licencja: Public Domain, autor: Job Ludolf, Abba Gorgoryos
Etiopia należy do najbiedniejszych państw na świecie i jest jednym z najbardziej zacofanych gospodarczo. Europejczykom kojarzy się głównie z głodującymi dziećmi i dotykającymi kraj klęskami żywiołowymi. W niej zamyka się prawdziwa, dzika afrykańska przyroda, lokalne zwyczaje, niezwykli ludzie.
Mapa administracyjna Etiopii
Państwo jest federalną republiką parlamentarną. Na samej górze prezydent, który pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Na czele rządu stoi premier.
Podział administracyjny ulegał zmianom wielokrotnie. Obecny wprowadziła konstytucja z 1995 roku. Zaczął obowiązywać od 1998 roku. Zgodnie z nim Etiopia dzieli się na 9 okręgów i 2 wydzielone miasta. Regiony administracyjne zostały ustanowione przy uwzględnieniu narodowości.

Mapa administracyjna Etiopii; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: CC BY-SA 4.0, autor: User:SUM1
Regiony:
Addis Abeba,
Tigraj,
Afar,
Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa
Amhara,
Region Ludu Hareri,
Bienszangul-Gumuz,
Region Ludów Gambeli,
Somali,
Dyrie Daua,
Oromia.

Mapa administracyjna Etiopii; źródło: https://commons.wikimedia.org//; licencja: CC BY-SA 3.0, autor: Peter Fitzgerald
Wymienione regiony, poza Ludu Hareri i Dyrie Daua, podzielone są na strefy (63), a te zaś na wored, czyli coś w rodzaju powiatów (529).
Mapa klimatyczna Etiopii

Mapa klimatyczna Etiopii; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: CC BY-SA 4.0, autor: Adam Peterson

Mapa klimatyczna Etiopii; źródło: https://commons.wikimedia.org//; licencja: Public Domain, autor: Zheim
W Etiopii panuje klimat tropikalny, ale ze względu na jej wysokie położenie, jest on nieco łagodniejszy niż w innych afrykańskich państwach. Najwyższe średnie temperatury w Etiopii przypadają na miesiące: marzec, kwiecień, maj. Średnia temperatura wynosi 25 st. C. W pozostałych miesiącach średnia temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Zatem Etiopia jest dobrym pomysłem na wyjazd o każdej porze roku. Najwięcej słonecznych godzin od listopada do lutego (9h). Największe opady w stolicy przypadają w nasze wakacje, czyli lipiec i sierpień. A miasta, które mają dobrą pogodę przez praktycznie cały rok to Nazret i Jijiga.
Geograficzna mapa topologiczna Etiopii

Mapa topograficzna Etiopii; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: Public Domain, autor: Sadalmelik
Powierzchnia Etiopii równa jest 1 127 127 km kw. Położona jest na Wyżynie Abisyńskiej i Somalijskiej. Północ kraju to krajobraz górski, stąd Etiopia bywa określana dachem Afryki. Najwyższym szczytem jest Ras Daszan (4543 m n.p.m.). Góra została zdobyta przez polską załogę, pod kierownictwem Andrzeja Wilczkowskiego w 1969 roku.
W Etiopii żyją liczne gatunki zwierząt, w tym lwy, słonie i nosorożce. Można spotkać również hipopotamy. Równie bogata co fauna, jest flora. W Etiopii są i wiecznie zielone lasy, i sawanny, roślinność parkowa i lasy tropikalne, a także lasy kawowe w swej naturalnej postaci.
Mapa drogowa (samochodowa) Etiopii
Etiopia nie jest krajem łatwym do zwiedzania, ze względu na infrastrukturę, a raczej brak dróg, do których przywykli Europejczycy i mieszkańcy innych rozwiniętych krajów. Z drugiej jednak strony Etiopia to możliwość posmakowania prawdziwej Afryki. Nie jest ona najbezpieczniejszym krajem, dlatego najlepszą opcją jest zorganizowana wycieczka i zwiedzanie z przewodnikiem. A wieczorami i w nocy najlepiej nie ruszać poza miejsca noclegowe.
Samodzielne wynajęcie samochodu w tym kraju może być problematyczne. Jaki jest powód? Słabo oznakowane drogi i zagmatwane przepisy. Jeśli chcesz jeździć po stolicy nie będzie problemu, ale jeśli ruszasz w głąb, agencje wypożyczają samochód jedynie z kierowcą. Wynika to z faktu, że drogi poza stolicą to szosy pozostawiające wiele do życzenia, a do tego słabo oznakowane. Nie wspominając, że Etiopczycy nie jeżdżą bezpiecznie. Kolejna kwestia to znajomość języków, którymi posługują się miejscowi. Kierowca się z nimi porozumie, a Ty? Niekoniecznie, dlatego auta wypożyczane są z kierowcami. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wypożyczenie samochodu, musisz mieć etiopskie prawo jazdy, wydawane jest ono na podstawie międzynarodowego. Za jego brak, czeka kosztowny mandat.
W Etiopii jest jedna linia kolejowa, łącząca stolicę z Dżibuti. A sam pociąg nie zachęca, widać, że swoje już przeżył i powinien przejść na emeryturę.
Podstawowym środkiem transportu są autobusy. Korzystając z jednego z dwóch sprawdzonych przewoźników dojedziesz do wielu miast. Dysponują one klimatyzowanymi autobusami. Tańsze są bilety na busy, ale ich standard może pozostawiać wiele do życzenia.
Mapa turystyczna Etiopii

Mapa satelitarna Etiopii; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: Public Domain, autor: Ethiojegna
Wyjeżdżając do Etiopii, oprócz przyjemności obcowania z czarnym lądem, pamiętaj o zakazie robienia zdjęć niektórym obiektom. W razie złamania zakazu, czeka utrata aparatu, a nawet więzienie. Dlatego nie warto ryzykować, jeśli danego obiektu nie można fotografować.
Na mapie turystycznej Etiopii jest wiele niezwykłych miejsc, między innymi warto odwiedzić:
Góry Semien- z najwyższym szczytem Ras Daszan. Park Narodowy Semien został w 1978 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tym obszarze spotkasz dżelady i koziorożce abisyńskie. Nie wspominając o zapierających dech w piersiach widokach;
Dolina Rzeki Omo- jest jedną z najdłuższych rzek Etiopii, przy niej rozciąga się kolejny Park Narodowy, nazwany jak rzeka, Omo. W jej biegu znane wodospady Kokobi;
Mercato- największe targowisko w Etiopii na świeżym powietrzu, ulokowane stolicy kraju;
Katedra Św. Jerzego- znajduje się również w stolicy. Budynek wiele przeszedł, dziś mieś się w niej muzeum, w którym można podziwiać między innymi cesarski tron;
Lalibela- to szczególne miejsce dla Chrześcijan. Kościoły wykute w skale, wokół których krąży wiele legend.
Warto odwiedzić również miasto Aksum, Harar Jugol, jezioro Tana, Gonder i jaskinie Sof Omar.

Etiopia. Mapa zlewiska rzeki Auasz; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: CC BY-SA 3.0, autor: Kmusser

Etiopia. Mapa zlewiska rzek Shebelle i Jubba; źródło: https://en.wikipedia.org/; licencja: CC BY-SA 3.0, autor: Kmusser