Mapa Kenii

Mapa Kenii – stolica i największe miasta Kenii

Mapa Kenii i jej położenie

Mapa Kenii i jej położenie

Kenia jest 47. państwem biorąc pod uwagę powierzchnię i 30. jeśli chodzi o ludność. Ustrój polityczny republika. Państwo jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Na czele państwa stoi prezydent. Stolicą Kenii jest Nairobi. Miasto leży na wysokości 1700 m n.p.m., przy łańcuchu górskim Aberdare, w centrum kraju. Swoje źródła ma tam również druga co do długości rzeka w Kenii, Athi. Nairobi jest jednym z największych miast w Afryce Wschodniej. 15 km od stolicy znajduje siódmy co do wielkości w Afryce port lotniczy. I zarazem największy w Kenii. Natomiast pociągiem można dojechać z Nairobi do Ugandy. W mieście tym znajduje się jedna z głównych siedzib ONZ. Łącznie jest ich cztery. Jedna w Nairobi, a pozostałe w: Nowym Jorku, Wiedniu i Genewie.

Mapa Kenii - największe miasta

Mapa Kenii – największe miasta; źródło: pl.wikipedia.org, autor: OCHA, licencja: CC BY 3.0

Drugim co do wielkości pod względem liczby ludności miastem Kenii jest Mombasa. Nadmorska prowincja, nad Oceanem Indyjskim, położona na południowym wschodzie kraju, dysponuje największym portem w tym państwie. I jest to port naturalny, powstały w wyniku zbiegu w tym obszarze małych rzek. Nadmorskie hotele przyciągają turystów, a część z nich zaprojektował polski architekt Zbigniew Trzebiński. Mombasa to miasto skrajności, bogactwa i wielkiej biedy.

Kolejnym dużym miastem Kenii jest Nakuru. Pozostałe duże miasta Kenii, których liczba mieszkańców przekracza 200 tys. to: Kisumu (nad Jeziorem Wiktorii), Eldoret (zachodnia Kenia, na trasie pociągu z Mombasu do Ugandy), Ruiru (południowa Kenia).

Mapa administracyjna Kenii

Mapa administracyjna Kenii

Mapa administracyjna Kenii

Kenia leży nad Oceanem Indyjskim, na równiku, we wschodniej Afryce. Od strony południowej graniczy z Tanzanią, na zachodzie z Ugandą, a na północy z Etiopią, Somalią, Sudanem Południowym.
Do 2013 roku Kenia podzielona była na prowincje. Było ich osiem. Nowa konstytucja z 2010 roku zmieniła podział administracyjny, wprowadzając 47 hrabstw.

Mapa geograficzna Kenii

Mapa topograficzna Kenii

Mapa topograficzna Kenii

Położona we wschodniej części Afryki Kenia swoim kształtem przypomina pięciokąt. Większa część kraju położona jest w obrębie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej. Wyżynę przecina Wielki Rów Wschodni. Jego szerokość na terenie Kenii wynosi od 50 do 70 km, zaś głębokość 900 m. Teren znajdujący się po każdej ze stron rowu tektonicznego nazywa się Wyżyną Kenijską. Niedaleko Wielkiego Rowu Wschodniego znajdują się dwa najwyższe szczyty państwa, Kenia o wysokości 5 119 m n.p.m. i Mount Elgon, na granicy z Ugandą. Od strony południowej granica przebiega w pobliżu Kilimandżaro. Kenia jest państwem wyżynnym, gdzie przeciętnie wysokość terenu wynosi od 1000 do 2000 m n.p.m.

Główne rzeki Kenii to: Tana i Galana. Na wschodzie i północy płyną rzeki okresowe. Sieć rzeczna w Kenii nie należy do dobrze rozwiniętych. Na obszarze szczególnie Wielkiego Rowu znajdują się liczne jeziora, głównie słonowodne. Największym z nich są jeziora Rudolfa i Natron.
Dużą część Kenii pokrywają suche Sawanny, ale roślinność jest zróżnicowana. Góry porośnięte lasami, które w porze suchej zrzucają liście. W wysokich górach roślinność afroalpejska, można spotkać między innymi bambusowe gaje. Wybrzeże porośnięte jest lasem tropikalnym, który przez cały rok nie zmienia zielonej barwy. W niektórych miejscach namorzyny.
Kenia przykłada dużą wagę do ochrony przyrody. Ok 6% powierzchni zajmują parki i rezerwaty.

Mapa turystyczna Kenii – miejsca warte odwiedzenia

Kenia - Park Narodowy

Kenia – Park Narodowy

Kenia jest przepięknym krajem, szczególnie dla nas Europejczyków jest nie tylko egzotycznym odkryciem, ale dotknięciem innego świata, zwyczajów, kultury, przyrody i klimatu, który poczujesz jak tylko wysiądzie z samolotu.
Numer jeden na turystycznej mapie Kenii to parki narodowe i rezerwaty. To w nich spotkasz: lwa, lamparta, słonia, bawoła i nosorożca, czyli afrykańską piątkę. Jednym z najpopularniejszych parków jest Masai Mara. Szczególnie pod koniec lipca i na początku sierpnia, gdy antylopy gnu rozpoczynają swoją wielką migrację. Zaś w parku Amboseli możesz podziwiać lamparty, gazele czy zebry.
Mombasa to kolejny punkt na turystycznej mapie, który przyciąga rzesze ludzi z różnych zakątków świata. Łączą się w tym miejscu wpływy kilku kultur: europejskiej, islamskiej i rdzennej. To też wspaniałe plaże, szerokie z drobnym, białym piaskiem, otoczone palmami kokosowymi, które pozwalają się schronić przed palącym słońcem. A błękitna woda i jej bogactwo to kusząca perspektywa dla lubiących nurkowanie.
Na przedmieściach Nairobi mieści się jeden z najlepszych lokali na świecie. Zaliczany do najlepszej pięćdziesiątki. Słynie z oryginalnie przygotowywanego mięsa, więc wegetarianom nie przypadnie do gustu. Krokodyl, zebra, żyrafa pieką się na dużym grillu.
Będąc w Kenii, warto odwiedzić kilka wiosek rdzennych mieszkańców. Ich życie jest tak barwne, tak inne od tego, które znamy, że będąc tak blisko nich, jest to jedna z największych atrakcji Kenii. Najbardziej znanym plemieniem są Masajowie, ale jest ich znacznie więcej.