Mapa Libii

Mapa Libii – stolica i duże miasta

Mapa Libii i jej położenie

Mapa Libii i jej położenie

Libia leży nad Morzem Śródziemnym (linia brzegowa 1770 km) w Afryce Północnej. Jest czwartym co do wielkości krajem Afryki. Cechuje ją surowy klimat i pustynne obszary. Graniczy z sześcioma państwami:

Największym miastem Libii i zarazem stolicą jest Trypolis. To również największy ośrodek przemysłowy kraju i tu mieści się główny port nad Zatoką Wielka Syrta. W mieście funkcjonują zakłady odsalania wody morskiej, rafineria ropy naftowej oraz fabryki, w których składane są samochody. Duża część miasta poświęcona jest historii, stanowiąc obszary archeologiczne. Ciekawostką jest duże skupisko Buddystów w mieście, największe wśród afrykańskich państw. Nie mają oni żadnych świątyń, są to pracownicy przybyli do Trypolis z Korei, Sri Lanki czy Chin.
Drugie co do wielkości miasto Libii, Bengazi, również leży nad Zatoką Wielka Syrta. Znajduje się w nim międzynarodowy port lotniczy. Mieści się w nim również polska placówka konsularna. Kolejne duże miasta to: Misrata (nad Zatoką Wielka Syrta), Sabha (południowo-zachodnia Libia), Syrta (nad Zatoką Wielka Syrta), Tobruk (nad Zatoką Wielka Syrta), Darna (również nad morzem).

Mapa administracyjna Libii

Mapa administracyjna Libii

Mapa administracyjna Libii, źródło: www.nationsonline.org

Jednostką terytorialną w Libii jest Szabijja. Państwo składa się z 22 regionów. Taki podział obowiązuje od 2007 roku:

  • Al Butnan (Tobruk)
  • Al Jabal al Akhdar (Al Bayda)
  • Al Jabal al Gharbi (Gharyan) ·
  • Al Jfara (Al 'Aziziyah)
  • Al Jufrah (Hun; Houn)
  • Al Kufrah (Al Jawf)
  • Al Marj (Al Marj)
  • Al Murgub (Al Khums)
  • An Nuqat al Khams (Zuwarah)
  • Al Wahat (Ajdabiya)
  • Az Zawiyah (Az Zawiyah)
  • Benghazi (Benghazi)
  • Darnah (Darnah)
  • Ghat (Ghat)
  • Misratah (Misurata)
  • Murzuq (Murzuq)
  • Nalut (Nalut)
  • Sabha (Sabha)
  • Surt (Surt)
  • Tarabulus/Tripoli (Tripoli)
  • Wadi Al Hayaa ( Awbari)
  • Wadi Al Shatii (Adiri)

Geograficzna mapa topologiczna Libii

Mapa topograficzna Libii

Mapa topograficzna Libii. Źródło http://www.freemapviewer.com/, autor Carport, licencja CC BY-SA 3.0 US

Więcej niż 90% powierzchni Libii stanowią obszary pustynne. Jest to Pustynia Libijska i Sahara. Większość powierzchni ma charakter wyżynny, wyjątkiem pas przybrzeżny i północny- wschód kraju. Średnia wysokość zaczyna się od 300 m n.p.m. a kończy na 600 m n.p.m. Kraj składa się z trzech regionów geograficznych: Trypolitani, Cyrenajki i Fazzan. Libia jest jednym z najmniej zalesionych krajów świata. Zielone tereny w Libii to nie bez przyczyny tak nazwane Góry Zielone (Al-Dżabal al-Achdar). Zielone pasma leżą w Cyrenajce. Płaskowyż ciągnie się przez około 160 km, a jego najwyższe wzniesienie ma około 900 m n.p.m. W tym obszarze występują również największe opady.
Stałe rzeki w Libii nie płyną. Za to często występują wadis, suche koryta, które w porze deszczowej wypełniają się wodą i płyną szerokim strumieniem, tworząc kręte i długie rzeki.

Mapa klimatyczna Libii

Mapa klimatyczna Libii

Mapa klimatyczna Libii. Źródło en.wikipedia.org, autor Ali Zifan , licencja CC BY-SA 4.0

Libia jest krajem o surowym klimacie. To w tym regionie odnotowano jedną z najwyższych temperatur i rekordowo niskie opady. Prawie cała Libia jest pod wpływem klimatu zwrotnikowego. Tylko pas przybrzeżny, jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Zaś południe i południowy wschód cechuje bardzo suchy klimat. Stąd małe opady deszczu. W Libii pogoda dla turystów jest łaskawa przez cały rok. Można rzec aż nadto, bo w miesiącach letnich w ogóle nie pada. Najcieplejsze miesiące to: czerwie, lipiec, sierpień i wrzesień. Zaś najchłodniejszym miesiącem roku jest luty. Co nie oznacza, że jest zimno, średnia temperatura w lutym oscyluje w granicach 19 st. C w dzień i około 13 st. C w nocy. I zazwyczaj jest pełne słońce. Na południowych krańcach w lecie temperatura oscyluje w granicach 49 st. C., często przekraczając 50 st. C. Najwyższą temperaturę zanotowano w Trypolitanii, w mieście Al-Azizijja. W 1922 roku słupki rtęci poszybowały mocno w górę, pokazując 58 st. C. W późniejszym czasie okazało się, że popełniono błąd i temperatura była niższa o dwa stopnie.

Mapa drogowa (samochodowa) Libii

Pierwsze trzy miesiące podróżowania po Libii prywatnym autem są możliwe bez konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Warunkiem przetłumaczone prawo jazdy na język arabski oraz potwierdzone w polskim konsulacie, a także w libijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Libia jest niebezpiecznym krajem. I Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże ze względu na ataki terrorystyczne i niestabilną sytuację polityczną. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd i chcesz zwiedzać kraj autem, postaw na samochód z napędem na cztery koła. Libia to głównie pustynie, dlatego dobre auto to podstawa. Na drogach trzeba szczególnie uważać, bo kierowcy ustalają swoje zasady, a za kierownicami spotkasz również nastolatków, mimo że prawo jazdy w Libii wydawane jest po ukończeniu 18 lat. Jeśli chodzi o parkowanie to również nie ma zasad, każdy zostawia auto, gdzie mu wygodnie.
Opcją jest wynajęcia auta z kierowcą na cały dzień, nie kosztuje to dużo, a zawiezie Cię we wskazane miejsca. Nie jest to droga usługa, bo w Libii jest bardzo tanie paliwo. Alternatywą są również autobusy, wygodne i klimatyzowane.

Mapa turystyczna Libii

Ruiny Leptis Magna - Libia

Ruiny Leptis Magna – Libia

Libia jest zniszczona przez działania wojenne, ale zachowało się wiele zabytków, które warto zobaczyć. Na pewno na mapie turystycznej nie może zabraknąć stolicy, Trypolis. Udając się do starej części miasta, odkryjesz niezwykłą architekturę i dotkniesz historii. Koniecznie trzeba zobaczyć Meczet Gurgi, Łuk Marka Aureliusza, Muzeum Czerwonego Zamku, port i ogród botaniczny. W Libii wiele jest miejsc historycznych, jak starożytne rzymskie ruiny Leptis Magna. Najstarsze zachowane zabytki pochodzą z czasów panowania cesarza Augusta, są tu m.in. teatr, plac targowy, świątynia. Kolejnym punktem na turystycznej mapie Libii jest Cyrene. Miasto datowane na 675 do 650 p.n.e. Z Cyreny, zgodnie z Biblią, pochodził Szymon Cyrenejczyk.
W Libii jest wiele pięknych miejsc, a szczególnie kuszące jest słońce, które rzadko zachodzi za chmury, niezwykłe plaże, błękitna woda i oryginalna libijska kuchnia.