Mapa Tunezji

Stolica Tunezji oraz najważniejsze miasta na mapie Tunezji

Mapa największych miast Tunezji

Mapa największych miast Tunezji

Stolicą Tunezji jest Tunis, będący największym miastem kraju, z liczbą ludności 651.183. Usytuowany nad jeziorem Tuniskim, na południowo-zachodnim wybrzeżu Zatoki Tuniskiej. Tunis jest ośrodkiem tunezyjskiego życia politycznego i administracyjnego, jest również centrum działalności handlowej w kraju. Safakis z liczbą 291 583 mieszkańców, jest drugim pod względem populacji miastem w Tunezji. Jest to miasto portowe zajmujące wschodnie wybrzeże kraju. To stolica Gubernatorstwa Safakis. Główne działania gospodarcze Safakis obejmują przemysł, rolnictwo, wędkarstwo oraz handel. Arjana to nadmorskie miasto w północno-wschodniej Tunezji, zamieszkiwane przez 196 ooo mieszkańców. Jest stolicą Gubernatora Ariana  i trzecim co do wielkości miastem kraju. Miasto Bizerta znajduje się na północnym wybrzeżu Tunezji nad Morzem Śródziemnym. Jego populacja wynosi około 126 tyś. To najstarsze miasto w Tunezji. Znana jest głównie ze swoich dużych plaż i jest centrum turystycznym gubernatorstwa Bizerta. Inne większe miasta to: Kabis, Susa, Nabul, Bin Arus, Kairuan.

Podział administracyjny Tunezji – Mapa

Mapa podziału administracyjnego Tunezji

Mapa podziału administracyjnego Tunezji

Tunezja jest podzielona na 24 gubernatorstwa inaczej wilajety. Na powyższej mapie oznaczone są numerycznie i oznaczają: 1 – Gubernatorstwo Arjana, 2- Gubernatorstwo Badża, 3 – Gubernatorstwo Bin Arus, 4 – Gubernatorstwo Bizerta, 5 – Gubernatorstwo Kabis, 6 – Gubernatorstwo Kafsa, 7 – Gubernatorstwo Dżunduba, 8 – Gubernatorstwo Kairuan, 9 – Gubernatorstwo Kasrajn, 10 – Gubernatorstwo Kibili, 11 – Gubernatorstwo Kaf, 12 – Gubernatorstwo Mahdija, 13 – Gubernatorstwo Manuba, 14 – Gubernatorstwo Madanijin, 15 – Gubernatorstwo Monastyr, 16 – Gubernatorstwo Nabul, 17 – Gubernatorstwo Safakis, 18 – Gubernatorstwo Sidi Bu Zajd, 19 – Gubernatorstwo Siljana, 20 – Gubernatorstwo Susa, 21 – Gubernatorstwo Tatawin, 22 – Gubernatorstwo Tauzar, 23 – Gubernatorstwo Tunis i 24 – Gubernatorstwo Zaghwan. Gubernatorstwa, będące na pierwszym szczeblu podziału administracyjnego dzielą się na 262 dystrykty a te z kolei podzielone są na gminy.

Mapa topograficzna Tunezji

Mapa topograficzna Tunezji

Mapa topograficzna Tunezji

Tunezja znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Afryce Północnej. Graniczy z Algierią na zachodzie i Libią na południowym wschodzie. Tunezja zajmuje powierzchnię 163.610 km2, z czego 8250 km2 to wody. Pod względem powierzchni znajduje się na 93 miejscu wśród największych państw świata. Tunezja posiada 1148 km długości wybrzeża. Tereny górzyste występują na północy kraju. Są one dość gęsto zalesione. Podążając na południe, tereny zaczynają się zmieniać w bardziej płaskie i suche, aż do słonych jezior, które są zazwyczaj wyschnięte. Dają one początek pustyni Sahara. Prawie wszystkie obszary wodne są w północnej części kraju. Najważniejszą rzeką jest Medjerda. Do najważniejszych jezior w Tunezji zalicza się: jezioro Bizerta i jezioro Aszkal. Najniższy punkt to leżące w środkowej części Tunezji jezioro Szatt al-Gharsa o depresji 17 m. Najwyższy punkt Dżabal asz-Szanabi osiąga 1544 m wysokości, będący jednocześnie najwyższym szczytem Gór Tunezyjskich.

Mapa transportowa Tunezji (kolej)

Mapa sieci kolejowej w Tunezji

Mapa sieci kolejowej w Tunezji

Sieć kolejowa jest obsługiwana przez firmę Société Nationale des Chemins de Fer Tunisiens (SNCFT), która zapewnia krajowy przewozów pasażerski i towarowy. Łączna długość linii kolejowej wynosi 2152 km i składa się z 468 km torów o standardowej szerokości 1 435 mm i 1 674 km torów o szerokości z 1.000 mm. Pociągi są stounkowo ​​komfortowe, nowoczesne i klimatyzowane, co sprawia, że jest to wygodny sposób poruszania się. Pociągi kursują między Tunis, Sousse, Sfax, El Jem, Touzeur i Gabes. Tunezja posiada połączenia krajowe oraz z Algierią i Marokiem.

Interaktywna Mapa Tunezji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę