audiobook czy ksiazka

Tradycyjne książki czy audiobooki?

Dzięki rozwojowi technologii dostęp do książek stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek. Poza tradycyjnymi, papierowymi lekturami można sięgnąć też po te w formie e-booków czy audiobooków. Nowsze rozwiązania nie zawsze spotykają się jednak z uznaniem wszystkich osób. Czy słusznie?

Jak na mózg wpływają tradycyjne książki, a jak audiobooki?

Niektórzy uważają, że słuchanie książek nie jest tak wartościowe, jak ich czytanie, wiąże się z lenistwem i nieprzyswajaniem większości treści. Nie jest to jednak prawda, a audiobooki są dobrym rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie mają w ciągu dnia czasu na poświęcenie się książce w pełni, a chcą umilić sobie czas np. podczas jazdy samochodem czy wykonywania codziennych obowiązków. Mogą z nich korzystać też osoby mające problemy ze wzrokiem.

Mit o nieprzyswajaniu treści został zdementowany przez badanie Deniz Fatmy i Jacka Gallanta. Wykazało ono, że zarówno podczas czytania, jak i słuchania książek, aktywne są te same obszary mózgu. Beth Rogowsky w 2016 roku udowodniła z kolei, iż osoby korzystające z obydwu metod przyswajają informacje na tym samym poziomie. Należy pamiętać, że wielu ludzi jest słuchowcami i to właśnie takie rozwiązanie będzie dla nich pod tym względem bardziej skuteczne.

Porównanie książek i audiobooków

Do zalet książek tradycyjnych da się zaliczyć możliwość powrotu do danego fragmentu powieści w dowolnym momencie (wystarczy odnaleźć odpowiednią stronę lub linijkę) – w przypadku książek słuchanych nie jest to aż tak łatwe. Nie pozwolą one jednak w pełni wczuć się w emocje bohaterów – w tym przypadku świetną alternatywą są audiobooki czytane przez lektorów z właściwą intonacją. Stosowane są w nich też specjalne efekty akustyczne i dźwiękowe. Oczywiście to, czy zastosowanie tego typu technik będzie pasowało danej osobie, jest kwestią indywidualną.

Korzyści płynące z obcowania z książkami

Słuchanie i czytanie książek są polecaną formą spędzania wolnego czasu, niezależnie od wybranej metody. Wykonywanie tej czynności wpływa pozytywnie na pamięć, skupienie i koncentrację. Zwiększa się też zasób słownictwa i rozwija wyobraźnia. Bez względu na format, literatura dostarcza wiedzy o świecie, poszerza światopogląd, prowadzi do refleksji, kształtuje osobowość, jest źródłem inspiracji i poprawia zdolności analityczne. Książki są świetną odskocznią od codzienności – nawet jeśli słucha się ich podczas wykonywania codziennych czynności, potrafią umilić czas i sprawić, że obowiązki staną się mniej uciążliwe.

Leave A Comment