najciekawsze atrakcje turystyczne na wegrzech

Najciekawsze atrakcje turystyczne na Węgrzech – sprawdź czemu warto tam pojechać

Szukasz kolejnego celu podróży? Zastanawiasz się, gdzie pojechać na długi majowy weekend lub wakacje? Klimat krajów południowych nie jest dla Ciebie, lub po prostu chcesz poznać nowe miejsca? Jeśli tak, to Węgry będą idealnym wyborem. Sprawdź powody, dla których warto tam pojechać.

Węgry, usytuowane za Austrią i Słowacją państwo, to doskonałe miejsce na krótsze i dłuższe wypady. Od stolicy Dolnego Śląska oddalone o niecałe 7 godzin drogi, można więc spokojnie wybrać się tam samochodem. Nie tylko zmniejszy to koszty samej wycieczki, lecz również ułatwi z pewnością poznawanie różnych zakątków tego państwa. O tym jak przygotować się na taką podróż znajdziesz w artykule Autem na Węgry – o czym pamiętać?.

Po pierwsze – źródła termalne

Na pewno jedną z największych węgierskich atrakcji są wspaniałe źródła termalne, w które ten kraj obfituje. Są to pochodzące z wnętrza ziemi, naturalne, ciepła źródła, których temperatura wynosi powyżej 20º Celsjusza, bogate w mikroelementy. Doskonale wpływają na odprężenie organizmu oraz mają właściwości lecznicze.

Właśnie z tego powodu w różnych jego częściach powstały rozbudowane, atrakcyjne turystycznie ośrodki z basenami termalnymi, w których można miło spędzić czas.

Najbardziej popularnymi miejscami są:

  • Hajdúszoboszló – usytuowane w południowo-wschodniej części kraju,
    Eger – można tu nie tylko korzystać z uroków wód termalnych, lecz również podziwiać wspaniałą, barokową architekturę zabytków,
  • Miszkolc – to wyjątkowe miejsce na mapie Europy, posiada źródła termalne w specjalnie przygotowanych i oświetlonych jaskiniach,
  • Egerszalók – położone 100 km od Budapesztu, posiada nie tylko mineralne, źródła termalne, lecz także wzgórza solne
  • Harkany – jeden z najstarszych i bardziej popularnych kurortów uzdrowiskowych na Wegrzech, w którym znajdują się liczne ośrodki sanatoryjne i hotele z basenami termalnymi.
  • Budapeszt – również w stolicy tego Państwa skorzystasz z basenów termalnych, dzięki czemu można połączyć relaks ze zwiedzaniem

najciekawsze atrakcje turystyczne na wegrzech

Po drugie – Budapeszt

Jest położonym nad brzegiem Dunaju, największym miastem na Węgrzech oraz jedną z największych metropolii Europy Wschodniej. Powstał w XIX wieku z połączenia trzech mniejszych miejscowości Budy, Óbudy i Pesztu – stąd nazwa Budapeszt. Ich historia sięga wieków cesarstwa rzymskiego, kiedy to na wzgórzach osiedlili się Celtowie. Pierwszy intensywny rozwój miast przypadł na okres średniowiecza. Obecnie ta ogromna metropolia jest odwiedzana przez licznych turystów, a lista atrakcji turystycznych jest naprawdę długa. Warto zobaczyć między innymi: Wzgórze Zamkowe, gotycki kościół Macieja pd wezwaniem NMP, Zamek Królewski, Stare miasto, Wielka Synagogę, barokowe pałace i kościoły. To tylko niektóre z atrakcji, jakie warto obejrzeć w tym mieście.

najciekawsze atrakcje turystyczne na wegrzech

Po trzecie – jezioro Balaton

To największe jezioro na Węgrzech i Europie środkowej. Stanowi doskonałe centrum wakacyjnych rekreacji dla osób w każdym wieku. Jest to świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Co ciekawe w okresie wakacyjnym temperatury wynoszą tam około 30 stopni Celsjusza i jest niewielka ilość opadów, więc pogoda dopisuje. Dla przyjeżdżających turystów przygotowane są na nadbrzeżu piaszczyste plaże, można skorzystać również z takich atrakcji jak pływanie łódką lub jachtem, a dla miłośników sportów jest to doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe.

Leave A Comment