Jak często należy wymieniać kaski motocyklowe?

Kask jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Jak często należy go wymieniać, aby w razie potrzeby niezawodnie spełnił swoje zadanie?

Według przepisów motocykliści mają obowiązek zakładania kasku na czas jazdy. Jego brak może zostać ukarany mandatem. Ten element wyposażenia pełni bardzo ważną funkcję — zapewnia ochronę głowy w razie wypadku lub upadku i uratował życie niejednej osobie. Dodatkowo nowoczesne kaski motocyklowe dostępne np. w sklepie MotoKlan tłumią hałasy i oczywiście chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi — wiatr, śnieg czy deszcz są wtedy motocykliście niestraszne. Warto jednak pamiętać, że konieczna jest regularna wymiana kasku na nowy model, jeśli ma być w pełni skuteczny.

Wymiana kasku motocyklowego — jak często?

Niestety wiele osób lekceważy tę regułę, tymczasem dotyczy ona użytkowników kasków różnych typów — od rowerowych, przez jeździeckie, narciarskie, aż po motocyklowe. Tworzywo, z którego wykonane są kaski, z czasem traci swoje właściwości, np. pod wpływem promieni UV — a wszyscy wiemy, że kaski motocyklowe są bardzo wystawione na działanie promieni słonecznych podczas jazdy w pogodne dni. To sprawia, że kask może gorzej pełnić swoją funkcję w razie niebezpieczeństwa.

Regularna wymiana kasku nie jest obowiązkiem motocyklisty, jednak wielu specjalistów zaleca, by kaski motocyklowe zmieniać co kilka lat — od 2 do 5. Ten czas zależy od intensywności użytkowania, stosowanej pielęgnacji, a także jakości sprzętu. Warto podczas zakupu zapytać o sugerowany czas użytkowania podany przez producenta.

Kask koniecznie należy wymienić po wypadku, a także jeśli zdarzyło się, że kask upadł i ma widoczne ślady zniszczeń lub jego zewnętrzna powłoka została uszkodzona w inny sposób. Niestety najgroźniejsze wady kasku są dla nas niewidoczne — to tzw. mikrouszkodzenia zachodzące w jego wewnętrznej strukturze, które sprawiają, że kask absorbuje mniej energii podczas następnego uderzenia i gorzej spełnia swoją funkcję. Warto pamiętać, że używanie kasku pokolizyjnego może skutkować nie tylko słabą ochroną głowy, ale także problemami z uzyskaniem pieniędzy z ubezpieczenia.

Jeszcze jedna zasada: nigdy nie kupujemy używanych kasków. Na rynek wtórny często trafiają kaski po wypadkach, które z zewnątrz mogą wyglądać dobrze, ale ich wewnętrzna struktura może być uszkodzona. Ponadto kaski motocyklowe muszą leżeć idealnie. W przypadku zakupu używanego sprzętu, jest on już dopasowany do głowy poprzedniego właściciela i nie zapewni nam komfortowej, bezpiecznej jazdy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest ważniejsze niż okazyjna cena.

O czym jeszcze warto pamiętać, by kask służył nam jak najlepiej?

Jest wiele aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Wybór właściwej marki i rozmiaru, a także korzystanie z rodzaju kasku dopasowanego do stylu naszej jazdy to podstawa, którą bierzemy pod uwagę już w czasie zakupu. Następnie warto zadbać o właściwą pielęgnację. W sklepach motocyklowych znajdziemy specjalne preparaty, którymi możemy czyścić kaski motocyklowe. Stosowanie płynów do mycia szyb do pielęgnacji wizjerów kasków sprawia, że tracą one swoje właściwości, warto więc zainwestować kilkanaście złotych w preparat przeznaczony do czyszczenia sprzętu. Oczywiście należy także pilnować, by kask nie spadł z wysokości i nie był narażony na inne uszkodzenia. Nie powinniśmy samodzielnie zmieniać malowania kasku ani lakierować go preparatami nieprzeznaczonymi do kasków, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić zewnętrzną powłokę. Stosując się do tych zasad, przedłużamy żywotność kasku motocyklowego, dzięki czemu w razie potrzeby może on zadziałać w pełni skutecznie.

Leave A Comment