Przygotowanie do długiej wyprawy rowerowej – najważniejsze akcesoria

Coraz więcej osób ma odwagę zrezygnować z bardziej konwencjonalnych środków transportu i wyruszyć w podróż na rowerze. Podróżowanie na rowerze pozwala cieszyć się bliskością natury, przemierzać świat czując wiatr we włosach i jeździć po niezbyt uczęszczanych szlakach. Turystyka rowerowa jest dla tych, którzy kochają zew wolności, lubią jeździć we własnym tempie, improwizować i dać się ponieść emocjom. Zatem jak przygotować się i co zabrać na wyprawę rowerową?

 

Podróżowanie na rowerze pozwala cieszyć się bliskością natury, przemierzać świat czując wiatr we włosach i jeździć po niezbyt uczęszczanych szlakach. Turystyka rowerowa jest dla tych, którzy kochają zew wolności, lubią jeździć we własnym tempie, improwizować i dać się ponieść emocjom.

Podstawa do osiągnięcia celu rowerowej podróży

Coraz więcej osób ma odwagę zrezygnować z bardziej konwencjonalnych środków transportu i wyruszyć w podróż na rowerze. Na całym świecie istnieje wiele tras, które zostały specjalnie przystosowane dla rowerzystów. Reguły jednak obowiązują wszędzie takie same: niezależnie od tego, czy jedziesz rowerem przez Portugalię z północy na południe, czy odkrywasz trasy rowerowe nad Bałtykiem, każda wyprawa rowerowa, dłuższa czy krótsza, wymaga wcześniejszego przygotowania. A podstawą w przygotowaniu rowerowej wyprawy jest kondycja fizyczna oraz odpowiednie wyposażenie.

Jak przygotować się i co zabrać na wyprawę rowerową?

Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem turystyki rowerowej, zwróć uwagę na poniższe wskazówki dotyczące przygotowania wycieczki rowerowej:

Zorganizuj swoją podróż

Wybierz cel podróży i zacznij przygotowania do wyjazdu odpowiednio wcześniej i zrób listę wszystkiego, czego potrzebujesz lub co musisz zorganizować. Dostosuj je do specyfiki swojej podróży, spodziewanych warunków pogodowych oraz wybranego celu lub trasy.

Dostosuj odległość do swojego poziomu

Apetyt rośnie w miarę jedzenia i tak, im więcej kilometrów pokonujesz, tym bardziej jesteś żądny przygód. Wyznacz cel podróży stosownie do swoich możliwości, jedź we własnym tempie i ciesz się zdobywanym doświadczeniem.

Przygotuj swój rower

Wybierz rower, który jest dostosowany do potrzeb Twojej podróży i który posiada następujące akcesoria rowerowe: lusterko wsteczne, bagażnik na przednie i tylne sakwy, światła… Zawsze miej przy sobie części zamienne i narzędzia na wypadek konieczności dokonania drobnych napraw po drodze.

Akcesoria rowerowePrzygotuj sakwy

Pamiętaj, że im większy ciężar masz na sobie, tym więcej będziesz musiał ciągnąć przez całą trasę. Postaraj się zrównoważyć swoje sakwy, wożąc mniejszy ciężar w przednich, a większy w tylnych.

Naucz się, jak dbać o swój sprzęt

Nie musisz być ekspertem, ale powinieneś przynajmniej umieć załatać przebitą oponę. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii, konserwuj swój rower codziennie.

Zadbaj o kondycję

Przemyślany trening przed wyprawą to podstawa sukcesu. W porze zimowej warto zainwestować w dobry trenażer, który odpowiednio zadba o Twoją rowerową kondycję.

Zadbaj o dietę przed wyprawą

Czas przed wyruszeniem na wyprawę to idealna okazja ku temu, by zrzucić zbędne kilogramy oraz zadbać o właściwą dietę dla Twojego organizmu.

Ubezpiecz się na wyprawę

Często nie przywiązujemy wagi do ubezpieczenia, uważając, że jest to zbędny wydatek. Jednak, biorąc pod uwagę, że będziemy poruszać się na rowerze nie tylko po szlakach rowerowych, ale także po drogach samochodowych, prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku diametralnie rośnie.

Ustal swój harmonogram

Spróbuj określić, ile godzin dziennie będziesz jeździł na rowerze i w jakich godzinach będziesz to robił. Kiedy jest lato i słońce mocno grzeje przez większość dnia, najlepiej jest wyruszyć wcześnie rano. Pamiętaj również, że najlepiej nie forsować się zbytnio przez pierwsze kilka dni, lecz planować długodystansowo.

Zadbaj o dietę i o nawodnienie organizmu podczas wyprawy

Troska o ciało jest kluczowa, ponieważ jest ono silnikiem Twojego roweru. Staraj się stosować urozmaiconą dietę bogatą w węglowodany, białka, warzywa, sałatki i owoce. A nade wszystko pij wodę. Woda to podstawowy napój rowerzysty, ponieważ pozwala ona zapobiec skurczom.

Przygotuj akcesoria na każdą pogodę

Opady atmosferyczne i wiatr to główni wrogowie rowerzystów. Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w dobre, niezawodne światła, odblaski, a także kamizelkę odblaskową. Jeśli czeka Cię przejażdżka w deszczu, sprawdź opony, szczęki hamulcowe i staraj się nie zwracać uwagi na ślady pozostawione przez samochody na mokrym asfalcie. Pamiętaj też, że deszcz utrudnia kierowcom widoczność, więc noś jasne kolory i włącz światła.

Przygotuj strój

Jazda na rowerze w dresach i bluzie to już przeszłość. Zainwestuj w profesjonalny strój przeznaczony dla rowerzystów. Nie zapomnij także o kasku.

Wyrusz w nieznane

Buty są, kask też jest…, więc teraz nie pozostaje Ci nic innego jak wyruszyć na wyprawę. Kiedy niestraszne ani słońce, ani deszcz, można śmiało przemierzać kolejne kilometry z nadzieją na wspaniałe przygody.

Leave A Comment