EKUZ Zagraniczne Wakacje

EKUZ na zagranicznych wakacjach – dlaczego jest potrzebny?

Do planowanych wakacji zagranicznych trzeba się odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu tylko o spakowania bagażu i zorganizowaniu atrakcji na miejscu, ale przede wszystkim o zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Nie jest tajemnicą, że koszty leczenia w obcym krają są ogromne, dlatego podstawowym elementem podróży powinno być ubezpieczenie takie jak EKUZ. Czym jest ten dokument i dlaczego jest tak ważny? Odpowiadamy!

Czym jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia do otrzymania bezpłatnej pomocy medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej. Do wyrobienia takiego dokumentu są upoważnione osoby objęte standardowym ubezpieczeniem ZUS. Dotyczy to nie tylko zatrudnionych i przedsiębiorców odprowadzających składki, ale również emerytów i rencistów oraz dzieci i młodzież do 18 lat. EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej świadczonej w publicznych ośrodkach zdrowia. Oznacza to, że w razie nieszczęśliwego otrzymasz niezbędną pomoc, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Za pozostałe zabiegi będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, dlatego EKUZ nie zawsze będzie w stanie Cię ochronić przed skutkami finansowymi zdarzeń losowych.

Dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie?

Karta EKUZ działa w ograniczonym zakresie i zapewnia pokrycie podstawowych kosztów leczenia. Ponadto pomoc możesz otrzymać jedynie w wybranych placówkach publicznych, a za skomplikowane zabiegi będziesz musiał zapłacić we własnym zakresie. Oprócz EKUZ warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci kompleksowe wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dzięki niemu oprócz podstawowej opieki medycznej, możesz skorzystać z usług dodatkowych. Dobra polisa turystyczna powinna zawierać takie elementy, jak:

  • OC w życiu prywatnym – w ramach tej ochrony ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim,
  • assistance – w razie konieczności możesz liczyć na pomoc prawną, skorzystać z usług tłumacza oraz bezpłatnego transportu medycznego do kraju,
  • pokrycie kosztów leczenia – dodatkowe ubezpieczenie zapewni Ci dostęp do specjalistów oraz niezbędnych badań przeprowadzonych również w prywatnych placówkach medycznych,
  • koszty ratownictwa – ubezpieczyciel ureguluje rachunek wystawiony za zaangażowanie służb ratunkowych,
  • ochrona bagażu – w razie utraty lub kradzieży rzeczy osobistych otrzymasz rekompensatę pieniężną za swój bagaż,
  • NNW – w przypadku wypadku skutkującego stałym uszczerbkiem na zdrowiu, zostanie Ci wypłacone odszkodowanie w kwocie określonej w warunkach umowy.

W razie konieczności możesz rozszerzyć podstawowy pakiet o dodatkowe elementy. Możesz np. zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia dla sportowców, jeżeli podczas wakacji planujesz uprawianie ryzykownych dyscyplin. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ dostępny jest specjalny kalkulator, w którym samodzielnie stworzysz swoje ubezpieczenie. Możesz w nim wybrać elementy ochrony, której najbardziej potrzebujesz, a następnie sprawdzić, gdzie otrzymasz najkorzystniejszą ofertę polisy.

Źródło informacji:
materiał partnera

Leave A Comment