nauka jazdy na quadzie

Jak rozpocząć off-roadową przygodę z quadem?

Zawrotna prędkość, unoszący się w powietrzu pył, nieutwardzona droga i niesłabnące emocje – takimi słowami można opisać rozrywkę, która zdobywa w Polsce coraz więcej miłośników. Off-road, bo o tym właśnie mowa, to świetna rozrywka dla osób spragnionych mocniejszych wrażeń, lubiących wyższy poziom adrenaliny i aktywność balansującą na granicy ryzyka. Jak przygotować się do pierwszej jazdy quadem?

Off-road – co to właściwie jest?

Pod pojęciem off-roadu znajduje się sport motorowy, który polega na przeprawianiu się pojazdem po nieutwardzonych drogach. Jazdę off-roadową można uprawiać praktycznie wszędzie poza asfaltową nawierzchnią. Świetnym terenem do tego jest las, obszary piaszczyste czy tereny górskie, skrywające nagłe wzniesienia i równie gwałtowne zjazdy. Z uwagi na rosnącą popularność tego sportu, możliwości na jego uprawianie stają się coraz szersze. Swoich sił w off-roadzie można wypróbować na przygotowanych do tego poligonach oraz specjalnych torach.

Co czeka uczestników takiej przejażdżki? Dzikie tereny oferują przede wszystkim strome podjazdy i doły błotne czy przeprawy przez rzeki, stanowiące swoisty sprawdzian wytrzymałości, spostrzegawczości oraz odwagi.

Rodzaje off-roadu

Najbardziej popularną odmianą tego sportu jest off-road przeprawowy, polegający na pokonywaniu różnych przeszkód po nieutwardzonym terenie. To idealna opcja dla zwolenników adrenaliny i świetny teren dla początkujących na quadach. O wiele bardziej wymagającym rodzajem off-roadu jest rock crawling, który polega na wspinaniu się pojazdem po stromych zboczach skalnych. Ten rodzaj aktywności wymaga przede wszystkim solidnego pojazdu. Trzecią odmianą jazdy terenowej jest cross country, stanowiący formę współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami przemieszczającymi się z punktu A do określonego punktu B. Najlepszym przykładem takiego off-roadu jest rajd Dakar.

Jak zacząć?

Off-road jest wymagającym sportem, dlatego pierwsze kroki lepiej stawiać pod okiem doświadczonych instruktorów. Wielu z nich oferuje kursy oraz indywidualne szkolenia, zapoznając uczestnika z działaniem quada i prezentując różne techniki pokonywania przeszkód. Dzięki temu uczestnik wyczuje moc pojazdu, którym kieruje, opanuje metody poruszania się i nauczy się radzić sobie w trudnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce na bezdrożach.

Zakup własnego quada

Kiedy użytkownik połknie bakcyla, stwierdzając, że off-roadowe wyczyny na stałe zagoszczą w jego życiu, warto rozważyć kupno własnego quada. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ wybór maszyn jest ogromny, a każda z nich prezentuje szereg możliwości. Do dyspozycji są modele legendarnej już marki Polaris, wśród których na uwagę zasługuje polaris scrambler. Połączenie pokaźnej mocy silnika z niewielką masą pojazdu wpłyną na dynamiczną jazdę w każdym terenie. Solidną maszynę dodatkowo podbija automatyczny napęd 4×4, system hamowania silnikiem oraz elektroniczne wspomaganie układu kierowniczego. Z takim pojazdem można bez trudu pokonać najtrudniejszą trasę, czerpiąc przyjemność z obcowania z dziką naturą.

Leave A Comment