Wakacje za granicą – o czym pamiętać?

Wakacje za granicą wzbudzają zachwyt. Jednak zanim wyjedziemy, lepiej odpowiednio się do tego przygotować. O czym dokładnie mowa? O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na wakacje za granicą? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Sprawdzamy ważność dokumentów

Większość z nas tak bardzo skupia się na szukaniu wymarzonej oferty, czy planowaniu wyjazdu, że zapominamy o sprawdzeniu ważności dokumentów. Chociaż na terenie Unii Europejskiej można podróżować na dowodzie osobistym, to musi on być ważny. Dlatego, zanim zaczniemy rezerwować wycieczkę, czy bukować bilety, lepiej sprawdzić, czy przypadkiem nie kończy się termin ważności naszego dokumentu tożsamości. Jeśli myślimy o wyjeździe poza granice Unii Europejskiej, to konieczne będzie posiadanie paszportu, więc jeśli go nie mamy, to trzeba uwzględnić czas na jego wyrobienie.

Sięgamy po odpowiednie ubezpieczenie

Spędzając wakacje w Polsce rzadko myślimy o wykupieniu ubezpieczenia, ponieważ wychodzi z założenia, że opłacanie składek wystarczy, by zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Niestety NFZ zapewnia nam wyłącznie podstawową opiekę medyczną, więc jeśli na przykład zajdzie potrzeba wezwanie transportu medycznego w górach, to koszty mogą być przerzucone na nas. O wiele trudniej może być podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ tam nasze podstawowe ubezpieczenie nie obowiązuje.

Owszem możemy sięgnąć po EKUZ (https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/), ale będzie to polisa ważna wyłącznie na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli myślimy o odwiedzeniu państw w Azji, Ameryce, czy nawet w Afryce, to niestety ono nie wystarczy. W takich przypadkach konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego za granicę. Im będzie ono lepsze, tym zapewnimy sobie większe bezpieczeństwo w czasie wyjazdu.

Dlatego warto postawić na rozbudowaną polisę, która w razie nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń losowych pokryje koszty wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu, czy nawet leczenia.

Dodatkowo warto zadbać, by polisa zapewniała wypłacenie odszkodowania, jak i zapewniała wsparcie fachowców, bo dzięki temu ograniczymy sobie stresu i niepotrzebnych wydatków, które niestety nie są małe. Całe szczęście postawienie na ofertę profesjonalnego towarzystwa ubezpieczeniowego sprawi, że wszystkie wspomniane aspekty znajdą się w naszej polisie, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się zagranicznymi wakacjami.

Nie zapominajmy o szczepieniu

W dobie pandemii powinniśmy pamiętać o tym, że choć wiele krajów zniosło obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19, to wciąż nie brakuje takich, które bez ważnego certyfikatu nie wpuszczą nas na teren kraju lub do wybranych punktów usługowych. Co więcej, wyjazd do egzotycznych krajów często wiąże się też z dodatkowymi szczepieniami. Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi osoby, które podróżują do Afryki i części krajów Ameryki Południowej, muszą zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Jednak niektóre kraje wymagają też dodatkowych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego.

Dlatego, powinno nas zainteresować nie tylko ubezpieczenie turystyczne za granice, ale również wykonanie wspomnianych szczepień. Dobrą praktyką będzie zatem sprawdzenie dokładnych wymagań danego kraju, a następnie umówienie się ze swoim lekarzem na kilka tygodni przed wyjazdem (od 4 do 8 tygodni). To optymalny czas na wykonanie wszystkich wymaganych szczepień, jak również na odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, więc lepiej podejść do zagadnienia rozważnie.

Leave A Comment