Wakacje na Cyprze? Zobacz, jaki kupić adapter do gniazdka

Niedługo wylot na Cypr, a dopiero teraz przyszło Ci do głowy, że tamtejsza sieć elektryczna może różnić się od naszej? A może przygotowujesz się solidnie do wakacji i nie chcesz zapomnieć o tym drobnym szczególe, jakim jest adapter do gniazdka? Cypr mógłby bowiem okazać się nieprzyjaznym gospodarzem bez odpowiedniej przejściówki. Jaką wybrać?

 

Skąd bierze się problem z podłączeniem urządzeń elektrycznych?

Sieć elektryczna to stosunkowo nowy wynalazek ludzkości – można bezpiecznie powiedzieć, że nie ma jeszcze 150 lat. Pierwszy raz skonstruowana końcem XIX w. w USA okazała się wielkim sukcesem, znacząco zmieniającym dotychczasowe życie człowieka na niemal każdej płaszczyźnie. Jednak sieci w kolejnych krajach rozwijały się stosunkowo autonomicznie, wzorując się na tej pierwszej, jednak dostosowując swoje parametry i konstrukcję do wymogów lokalnej kultury, środowiska i posiadanych zasobów. Stąd pojawiło się kilkanaście standardów łączników wtykowych, rozsianych po świecie i niejednokrotnie problem – czy, kiedy pojedziesz do innego kraju, będziesz mógł włączyć wtyczkę do gniazdka? Często jedynym ratunkiem jest odpowiedni adapter do gniazdka. Cypr nie jest tu wyjątkiem.

Jak to wygląda na Cyprze?

Niewielka i stosunkowo bogata wyspa, jaką jest Cypr, posiada sieć elektryczną zbliżoną parametrami do naszej – napięcie podawane jest z taką samą częstotliwością, 50 Hz, a jego amplituda jest niewiele wyższa, 240 V, czyli zaledwie 10 V powyżej tej w polskiej sieci. Dla większości urządzeń zatem przekroczenie granic Cypru będzie niemal niezauważalne (upewnij się jednak, zwłaszcza w przypadku sprzętów bardziej złożonych – np. komputera – czy jest w stanie operować na takim napięciu. Prawdopodobnie tak, zwykle bowiem margines błędu to około 10 V, jednak po co ryzykować uszkodzenia?). Problemem jednak są gniazdka, bowiem, co byś nie zrobił – nie zmieścisz okrągłych bolców naszych wtyczek (typ C lub E – z uziemieniem) do prostokątnych w przekroju otworów w gnieździe typu G – jedynym występującym na tej wyspie. Adapter do gniazdka na Cypr będzie koniecznością, jeśli chcesz korzystać ze swojego sprzętu elektrycznego.

Czy adapter do gniazdka z Cypru będzie użyteczny też w innych krajach?

Oczywiście! Cypr to nie jedyne państwo używającego standardu G. Wśród bardziej popularnych są choćbyWyspy Brytyjskie, Tanzania, Malezja, Malediwy i Hong Kong. Uważaj jednak zwłaszcza na amerykańskie Belize, w którym napięcie w sieci wynosi zaledwie 110 V – konieczny tam będzie dodatkowo przekładnik napięciowy.

Leave A Comment