Ubezpieczenie z biura podróży czy indywidualnie

Ubezpieczenie z biura podróży czy indywidualne?

Podczas planowania wyjazdu zagranicznego najwięcej uwagi zwykle turyści poświęcają na wybór odpowiedniego miejsca noclegowego czy zaplanowanie atrakcji na miejscu. Niestety jednak zapominamy często o własnym bezpieczeństwie, a powinno być ono priorytetem dla każdego z nas. Zdajemy się na ubezpieczenie zapewniane przez biuro podróży. Czy to dobre rozwiązanie?

Wyjazd zorganizowany

Wykupując w biurze turystycznym ofertę wyjazdową, biuro automatycznie jest zobowiązane do zapewnienia klientom ubezpieczenia turystycznego. Jest to jednak podstawowe ubezpieczenie, a suma ubezpieczeniowa polisy okazuje się niewystarczająca dla pokrycia poważniejszych kosztów leczenia i hospitalizacji na miejscu.

Poprzestawanie wyłącznie na ubezpieczeniu turystycznym z biura podróży jest nie do końca odpowiedzialnym działaniem. Świadczone usługi ubezpieczeniowe mają podstawowy zakres ochrony. Touroperatorzy mają prawny obowiązek chronić uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia:

  • kosztów leczenia (KL),
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Warto sprawdzić, jaka jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym zapewnianym przez biuro. Touroperatorzy oszczędzają na nim, dlatego podstawowe ubezpieczenie dla turystów z biur podróży ma zwykle niską sumę ubezpieczeniową kosztów leczenia, opiewającą na przykład na 10 tys. euro. Zwykle to stanowczo zbyt mało. Za wszystkie koszty powyżej tej kwoty musi zapłacić turysta.

Indywidualne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny

Niezależnie od ubezpieczenia turystycznego z biura podróży, turysta powinien pomyśleć nad ubezpieczeniem dodatkowym. Dobrze dobrana polisa powinna pokryć wszystkie koszty leczenia i zapewnić dodatkowy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Na pojedynczą podróż towarzystwo ubezpieczeniowe SIGNAL IDUNA Polska oferuje np. ubezpieczenie w opcji Bezpieczne Podróże, uwzględniające:

  • koszty leczenia, w tym ratownictwo,
  • NNW,
  • pomoc prawną.

Polisę można poszerzyć o ryzyko związane z chorobami przewlekłymi, pracą fizyczną oraz z uprawianiem sportów zimowych. Natomiast dla osób, które często podróżują po świecie, atrakcyjniejsze będzie być może ubezpieczenie Bezpieczne Podróże MULTITRIP z tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego, na okres 6 lub 12 miesięcy, w formie imiennej lub bezimiennej. Obejmuje ono ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i pomoc prawną, a poszerzyć je można o ubezpieczenie bagażu.

1 Komentarzy

    Leave A Comment