wczasy wiosna polska

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Polsce wczesną wiosną

Kiedy za oknem słychać od rana pierwsze trele ptaków, chciałoby się wyjść gdzieś do lasu czy na łąkę, by odszukać pierwsze ślady wiosny. A co, jeśli mieszkacie w wielkim mieście i ptaki są zagłuszane przez dzwoniące tramwaje, samochody i sąsiada z wiertarką? Czas zapakować termos, kanapki i wybrać się w jakieś piękne miejsce w Polsce.

Krokusy w Tatrach

Mamy nieodparte wrażenie, że wiosna startuje właśnie tam – na tatrzańskich polanach pełnych krokusów. Fioletowe szaleństwo zaczyna się około drugiego, trzeciego tygodnia marca i potrafi potrwać nawet do połowy kwietnia. Wszyscy oczywiście kojarzą Polanę Chochołowską (trochę nawet za bardzo obleganą przez turystów). Miłośnicy fotografii potrafią wstać skoro świt, żeby uchwycić krople rosy na rozkwitających pod wpływem słońca płatkach.

Żeby uniknąć tłumów, możecie wybrać się w inne miejsce – od Chochołowskiej to tylko pół godziny marszu, a w górach szczęśliwi czasu nie liczą. Chodzi oczywiście o Polanę Kalatówki, skąd po nacieszeniu się krokusami możecie spokojnie zejść na odpoczynek w schronisku na Hali Kondratowej.

A jak z noclegami w Tatrach? Na szczęście wczesna wiosna to czas, kiedy traficie nie tylko na tańsze posiłki, ale także często – okazyjne noclegi. Nie musicie od razu uderzać do Zakopanego – co powiecie na bliższe szlakom Kościelisko czy położony prawie u waszego krokusowego celu Witów? Cokolwiek wybierzecie, możemy was zapewnić, że widok rozkwitającej wiosny w Tatrach będzie wart zobaczenia.

Dolny Śląsk w kwiatach

Dolny Śląsk słynie z zamków, pałaców (21 budowli istniejących do dziś! To m.in. zamek w Książu, w Kamieńcu Ząbkowickim, Oleśnicy, zamek Bolków czy zamek Książąt Głogowskich), a także z niezwykłych krajobrazów. To tutaj możecie schodzić Karkonosze i Góry Stołowe, wspiąć się na Ślężę,
zwiedzić Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie. Wyobrażacie sobie wczesną wiosnę w tak pięknych okolicznościach przyrody?

Zacznijmy chociażby od zamku w Książu. Wyobraźcie sobie, że ów „Klucz do Śląska”, jak go nazywano, pochodzi jeszcze z XIII w. Tymczasem bardziej współcześnie, bo u progu XX wieku, powstała tutaj palmiarnia dla księżniczki Daisy, która uwielbiała kwiaty. Czy oczyma wyobraźni już widzicie te czerwone wieżyczki zamku, wystrzelające ponad zieleniejącymi drzewami?

Gdzie przenocować, jeśli wybieracie się akurat do Książa? W samym Wałbrzychu (czyli niemal u stóp budowli) znajdziecie sporo hoteli. Ale może namówimy was na leżącą odrobinę dalej Świdnicę, pełną ukwieconych balkonów, kolorowych kamieniczek, ocalonych z pożogi wojny, z jej katedrą i najwyższą wieżą kościelną na Śląsku, Kościołem Pokoju, parkami i ogrodem różanym? Noclegi w Świdnicy i okolicach znajdziecie tutaj.

A może, będąc na Dolnym Śląsku, wpadniecie do Kłodzka? To urokliwe miasteczko ze stromymi uliczkami, rzeczką Młynówką, gotyckim mostem, malowniczymi figurami świętych, niezwykłym kościołem farnym oraz twierdzą i podziemnym miastem do zwiedzania. O noclegi w Kłodzku i okolicach z nami nie musicie się martwić.

atrakcje dolny slaskNa Ponidziu wiosna trwa

Miłośnicy poezji śpiewanej doskonale pamiętają Wolną Grupę Bukowinę, snującą się z gitarami po wioskach i śpiewającą „Idzie wiosna, idzie nam!”. Ale gdzie właściwie jest to Ponidzie i czy warto tam się wybrać? Koniecznie! Trzy parki krajobrazowe, rezerwaty, podmokłe łąki, torfowiska, ptaki, a przy tym
mnóstwo śladów historii. Regon położony między Krakowem a Sandomierzem zachęca do zwiedzania takich perełek jak Pińczów, Jędrzejów, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn czy Wiślica. W średniowiecznych wioskach kryją się małe, gotyckie kościoły, a urokliwe grodzisko Stradów przypomina
o pierwszych mieszkańcach tych ziem – Wiślanach. Gdzie znaleźć nocleg na Ponidziu? Bardzo łatwo. W samym tylko Busku-Zdroju i okolicach znaleźliśmy dla was 11 noclegów na każdą kieszeń. Podobnie w Solcu-Zdroju pełno jest gospodarzy zapraszających do agroturystyki i dworków.

Wiosenna wyprawa nad jezioro

A może wpadnie wam do głowy zupełnie inny pomysł na wczesno wiosenną wyprawę? Kajaki w BorachTucholskich? Pełna klekotu bocianów Kraina Wielkich Jezior? Malownicza Szwajcaria Kaszubska? Wpiszcie tylko w naszą wyszukiwarkę noclegów Fojutowo, Mrągowo lub Kartuzy, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Nic tylko przyjeżdżać i cieszyć się wczesną wiosną.

Jak znaleźć idealny nocleg na wyjazd wczesną wiosną?

Odpowiedniego zakwaterowania można znaleźć za pomocą internetowej wyszukiwarki noclegów fajnewczasy.pl. W ten sposób w jednym miejscu, można przejrzeć wiele różnorodnych ofert, które pozwolą znaleźć coś dla siebie.

Leave A Comment