Najlepsze kierunki na urlop poza Europą

Chociaż Europa jest bardzo zróżnicowanym i pięknym kontynentem, mało która europejska wyspa może poszczycić się tropikalną pogodą, gęstymi i bujnymi dżunglami czy rajskimi plażami, wyjętymi wprost z folderu turystycznego. Nawet najwięksi miłośnicy europejskich kierunków w pewnym momencie zapragną odkryć dalsze destynacje! Które kraje są polecane na pierwsze egzotyczne podróże? Gdzie znajdują się pocztówkowe widoki i bogate rafy koralowe? Oraz jak wykorzystać nawet krótki, kilkudniowy urlop?

Bali, Indonezja

Bali słynie z pięknych plaż, zachwycających krajobrazów, unikalnej kultury hinduistycznej i życzliwych ludzi. Jest to popularny cel podróży dla turystów z całego świata, którzy odwiedzają to miejsce, aby doświadczyć tropikalnego klimatu, poznać tradycyjną sztukę i muzykę oraz znaną na całym świecie kuchnię. To idealny kierunek na 10-14 dniowy urlop dla kogoś, kto chce w spokoju nacieszyć się widokami i powoli odkrywać uroki danego miejsca. Na Bali można wypożyczyć skuter lub samochód i zrobić kilkudniowy objazd po najważniejszych miejscach – odwiedzić Ubud, kulturalną stolicę wyspy, zachwycać się tarasami ryżowymi, zajrzeć do Małpiego Gaju i do sanktuariów z uratowanymi słoniami oraz odkryć starożytne świątynie. Na Bali często organizowane są kursy medytacji, jogi czy gotowania tradycyjnych potraw. Ale oczywiście największą atrakcją są balijskie plaże, znane z białego piasku i bajkowego otoczenia. Wyspę warto odwiedzać w trakcie pory suchej, czyli od maja do października, a dla miłośników zwiedzania poza sezonem – w kwietniu lub w listopadzie.

Malediwy

Któż nie słyszał o egzotycznych wakacjach na Malediwach! Malediwy są tropikalnym archipelagiem położonym na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Indii i Sri Lanki. Składają się z 26 atoli i ponad 1000 wysp koralowych, z których tylko około 200 jest zamieszkanych. Malediwy położone są pomiędzy Morzem Arabskim a Morzem Lakkadiwskim i znane są z krystalicznie czystych wód, plaż z białym piaskiem oraz bogatego podwodnego świata. Wycieczki na Malediwy są idealną opcją dla osób zapracowanych i potrzebujących wytchnienia od codzienności. Można tu przylecieć nawet na kilka dni i zapomnieć o całym świecie – z Polski w sezonie odbywają się bezpośrednie loty na Male, czyli największą wyspę i zarazem stolicę kraju. Pogoda na Malediwach sprzyja podróżom niemal przez cały rok, ponieważ średnie temperatury powietrza i wody nie ulegają znaczącym zmianom i utrzymują się na poziomie od 29°C do 31°C, dając statystycznie 8-9 godzin słońca każdego dnia. Poza tym, Malediwy są niewielkie, więc zwykle program podróży obejmuje pobyt w jednym hotelu. Popularnym zakwaterowaniem na wyspach są drewniane wille budowane nad wodą, służące niejako za przedłużenie atoli – z plażami łączą je długie i kręte pomosty. Na poszukiwanie najpiękniejszych plaż i spotów do snorkelingu można wybrać się podczas wycieczki Island hopping. Malediwy to świetna, dostępna i nieskomplikowana opcja na krótki wypad w egzotykę!

Seszele

Seszele to kolejny wymarzony kierunek na urlop w tropikach. Zróżnicowane, słynące z wyjątkowych krajobrazów i rajskich plaż, na pewno znajdują się na liście krajów do odwiedzenia u każdego podróżnika. Archipelag seszelski składa się ze 115 wysp, przy czym najpopularniejsze z nich to tzw. Wyspy Wewnętrzne, które słyną wyjątkowej budowy – granitu seszelskiego oraz występowania endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Seszele to bardzo dobry kierunek na wakacje dla rodzin z dziećmi – nie zanotowano tu przypadków chorób tropikalnych przenoszonych przez komary ani nie mieszkają tu żadne jadowite gady. Urlop najlepiej planować na 10-14 dni, spędzając po kilka dni na każdej z ważniejszych wysp, czyli Mahe, Praslin, Silouette czy La Digue. Najlepsze miesiące na wakacje na Seszelach to kwiecień, maj, wrzesień i październik.

Leave A Comment